jamejamsara
سرا کد خبر: ۷۳۰۶۲۳ ۰۱ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۹:۲۵

خیانت معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که زنی احساس کند آن طور که باید و شاید مورد علاقه و توجه همسرش قرار نمی‌گیرد و همسرش قدر او را نمی‌داند.

جام جم سرا به نقل از خانواده سبز: در جهان، معمولا تعداد مردانی که به همسر خود خیانت می‌کنند از تعداد زنانی که به همسر خود خیانت می‌کنند بیشتر است اما تحقیقات نشان داده که در سال‌های اخیر تعداد زنان خیانتکار نسبت به قبل بیشتر شده است، چرا؟

بر اساس یک تحقیق از هر ۳۰۰۰ شرکت کننده، ۲۰ درصد زنان به خیانت به همسر خود اعتراف کرده‌اند اما چرا زنان به شوهر خود خیانت می‌کنند؟ در این مبحث به ۱۰ مورد از این دلایل اشاره می‌کنیم.

۱- انتقامجویی
گاهی بی‌وفایی یک زن از حس انتقامجویی او ناشی می‌شود. گاهی زنان برخلاف میل باطنی خود به شوهر خود خیانت می‌کنند تا به او بفهمانند حس مورد خیانت قرار گرفتن چقدر دردناک است و البته در خیلی موارد این حربه پاسخ می‌دهد!

محققی در این زمینه می‌گوید: «مرد‌ها به اندازه زنان احساساتی نیستند، بنابراین در اکثر موارد درد و رنج ناشی از خیانت همسر را درک نمی‌کنند مگر اینکه خودشان طعم آن را چشیده باشند. زنان با این کار می‌خواهند شرایطی برابر، با شوهر خود داشته باشند چون احساس می‌کنند آنچه تا به حال به آن پایبند بوده‌اند دیگر ارزش و اعتباری ندارد!»

۲- بی‌تفاوتی همسر
گاهی بی‌وفایی زنان از احساس نادیده گرفته شدن یا بی‌تفاوتی همسر در مسائل و مشکلات ناشی می‌شود. کار‌شناسی در این زمینه می‌گوید: «اکثر زنان در ابتدا سعی می‌کنند به همسرانشان بفهمانند که مشکلی وجود دارد و چیزی آن‌ها را ناراحت کرده است اما اگر شوهر متوجه اشارات غیرمستقیم نشود، به همسر خود بی‌اعتنایی کند یا گلایه‌های او را جدی نگیرد، زن به خیانت روی می‌آورد چون احساس می‌کند راه دیگری نمانده است.»

۳- احساس ناامنی و خلأ عاطفی
زنان نیاز دارند که دوست داشته شوند و مورد تحسین قرار گیرند. کار‌شناسان خانواده در این زمینه می‌گویند: «خیانت معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که زنی احساس کند آنطور که باید و شاید مورد علاقه و توجه همسرش قرار نمی‌گیرد و همسرش قدر او را نمی‌داند. معمولا زنان به سمت مردان دیگر جذب می‌شوند چون از زبان آن‌ها تعریف‌ها و تحسین‌هایی می‌شنوند که از زبان شوهر خود نمی‌شنوند. زنان دوست دارند همیشه به چشم همسرشان خاص و فوق العاده باشند. این یک باور جدی است!»

۴- بازگشت به گذشته
بازگشت به روابط قبلی راهی آسان برای یافتن کسی است که بتواند کمبودهای زندگی زنان را برای مدت کوتاهی جبران کند. البته این راه حل بسیار مقطعی است و نمی‌تواند تاثیر ماندگاری داشته باشد. آنچه زنان می‌خواهند شخص قبلی نیست بلکه احساساتی است که در رابطه قبلی تجربه کرده‌اند یا دیدی است که در آن زمان نسبت به خود داشته‌اند. بازگشت به روابط گذشته باعث می‌شود زنان احساس جوانی، سرزندگی و جذابیت کنند.

۵- رابطه یکنواخت
اکثر زوج‌هایی که برای مدت طولانی با هم زندگی کرده‌اند کم کم احساس می‌کنند آن حرارت و عشق روزهای اول را ندارند. کار‌شناسی می‌گفت: «روزهای اول یک رابطه، زمانی هستند که احساس می‌کنید انتخاب شده‌اید و مورد توجه و علاقه هستید اما در مورد روابط طولانی قضیه کاملا متفاوت است چون دیگر هورمون‌هایی که در اوایل رابطه با دیدن طرف مقابل در بدنتان ترشح می‌شد کمتر شده‌اند.»

البته این مشکل اجتناب ناپذیر نیست و تکنیک‌هایی برای مبارزه با احساس یکنواختی و تولید دوباره هورمون‌ها وجود دارد؛ مثلا می‌توانید هر روز همسر خود را به مدت ۲۰ ثانیه در آغوش بگیرید و حرف‌های عاشقانه بزنید. نکته جالب اینکه عدم وجود اختلاف و مشاجره همیشه هم نشانه خوبی نیست. دعوا و جدل گاهی عشق ما را بیشتر می‌کند. آمار‌ها نشان می‌دهد زوج‌هایی که همیشه رابطه‌ای آرام و بدون تنش دارند، بیشتر در معرض خطر خیانت و بی‌وفایی هستند.

۶- ترس از خیانت شوهر
بسیاری از زنان خیانت و بی‌وفایی را جزیی جدایی ناپذیر از مردان می‌دانند و به همین دلیل، همیشه دچار استرس و ترس هستند؛ حتی اگر شوهرشان واقعا به آن‌ها خیانت نکند. گاهی بی‌وفایی و شروع یک رابطه مخفیانه، راهی است برای کاهش این اضطراب!

۷- روابط زناشویی سرد
زوج‌هایی که برای مدت طولانی در کنار هم زندگی کرده‌اند معمولا از یکنواختی و سردی روابط جنسی شکایت می‌کنند. طی یک تحقیق در سال ۲۰۱۰ در اروپا، ۸۱ درصد از زنان می‌گفتند: «روابط زناشوییشان سرد و قابل پیش بینی شده و دیگر جذابیتی ندارد.»

۸- نبود نقاط مشترک
اگر زنی احساس کند که دیگر دغدغه یا علاقه مشترکی با شوهر خود ندارد، ممکن است به طرف دیگری جلب شود، که این دغدغه‌ها و علایق را دارد. اکثر زوج‌ها در روزهای اول آشنایی احساس می‌کنند کسی را پیدا کرده‌اند که مثل آن‌ها فکر می‌کند و با آن‌ها همدل و همفکر است اما در بسیاری از موارد بعد از چند سال این احساس از بین می‌رود. بعضی از زنان برای مبارزه با احساس تنهایی و خلأ، به بی‌وفایی روی می‌آورند.

۹- بیماری
زنانی که به بیماری‌های خطرناک مانند سرطان پستان مبتلا می‌شوند ممکن است ناگهان دید جدید متفاوتی به زندگی پیدا کنند. آن‌ها همه قسمت‌های زندگی خود را از اول مرور می‌کنند و به مرگ و نیستی بیشتر فکر می‌کنند. کار‌شناسی می‌گفت: «بد‌تر اینکه، این زنان ممکن است احساس کنند درست زمانی که بیش از همیشه به شوهرشان نیاز داشته‌اند، تنها مانده‌اند و حالا دیگر مورد توجه شوهرشان نیستند.»

احساسات این زنان آسیب پذیر می‌شود و برای جبران این کمبود‌ها و احساسات منفی به خیانت روی می‌آورند. این احتمال هم وجوددارد احساس کنند زمان زیادی برایشان باقی نمانده و باید از زمانی که دارند بیشتر استفاده کنند.

۱۰- جلب توجه و ماجراجویی
کار‌شناسی عقیده داشت زنان ممکن است احساس کنند که کسی قدر آن‌ها را نمی‌داند. آن‌ها همه زمان خود را به کارهای خانه اختصاص می‌دهند. کارهای خانه را انجام می‌دهند؛ از بچه‌ها مراقبت می‌کنند و حتی بسیاری از آن‌ها بیرون از خانه کار می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند مورد احترام قرار بگیرند و ارزش زحمت‌هایشان شناخته شود.

از طرفی، زنان همچنین به دنبال کمی هیجان و سردرگمی در زندگی هستند. بسیاری از این زنان، تنها به کمی محبت و توجه نیاز دارند. زنی که در زندگی زناشویی خود از شادی و هیجان کافی برخوردار باشد و رابطه‌ای گرم و صمیمی با شوهر خود داشته باشد، هرگز خیانت نمی‌کند. (دکتر پروانه صفایی مقدم)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر