در دهه 60 که تلویزیون ایران فقط دو شبکه داشت و در ساعت‌‌های مشخصی از شبانه‌روز برنامه پخش می‌کرد، تماشای سریال‌های تلویزیونی که به شکل هفتگی پخش می‌شد، یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های مردم بود.
کد خبر: ۵۷۹۵۹۶
همه شایعات درباره اوشین

در آن روزها جنگ تمام ذهن مردم را به خود مشغول کرده بود و این سریال‌ها می‌توانست کمی آنها را از سختی‌های روزانه رها کند.

برخی معتقدند سریال ایرانی سلطان و شبان و سریال سال‌های دور از خانه که در نیمه اول دهه 60 از تلویزیون پخش شد، به این دلیل به آثاری ماندگار تبدیل شد که مردم بجز تماشای آنها گزینه دیگری نداشتند. البته موضوع این سریال‌ها هم آن‌قدر جذاب و متفاوت بود و با سریال‌هایی که قبل از انقلاب از تلویزیون پخش می‌شد، فرق داشت که مردم را سال‌های زیادی درگیر خود کرد. سریال سلطان و شبان، داستانی طنز داشت که بازی درخشان مهدی هاشمی در نقش سلطان آن را دیدنی‌تر کرد. سریال سال‌های دور از خانه هم درباره سختکوشی، مقاومت در برابر سختی‌‌ها، تاب آوردن در برابر مصائب طبیعی، احترام و حمایت از اعضای خانواده، توجه به آدم‌های آسیب‌دیده و کم‌درآمد را از نگاه یک زن(اوشین) آن‌قدر خوب نشان می‌داد که مردم را ترغیب به تماشای این سریال می‌کرد. در آن سال‌ها شرایط کشور در حالت اضطرار بود و کمبودهایی به‌دلیل جنگ وجود داشت. سریال‌ سال‌های دور از خانه این ظرفیت را داشت که ذهن مردم را برای مقاومت در برابر سختی‌‌ها آماده کند.

در آن دوره هر چند نه اینترنتی وجود داشت و نه فضای مجازی و نه روزنامه‌های زرد آنچنانی وجود داشتند که آب در آسیاب شایعات بریزند، اما درباره سریال‌ سال‌های دور از خانه آن‌قدر شایعات جورواجوری دهان به دهان می‌چرخید که برخی اوقات اصل سریال را در حاشیه قرار می‌داد و این شائبه را در ذهن‌ها ایجاد می‌کرد که سریالی که‌ مردم ‌تماشا می‌کنند با اصل آن تفاوت‌های اساسی دارد.

در آن روزها برخی می‌گفتند که سریال سال‌های دور از خانه همزمان با ایران از تلویزیون عراق هم پخش می‌شود و مردم جنوب کشور اصل این سریال را تماشا می‌کنند و می‌گویند، اوشینی که مردم می‌بینند با اوشین واقعی خیلی فرق دارد؛ حالا بماند در آن زمان که مردم جنوب کشور درگیر جنگ بودند، کجا دل و دماغ این را داشتند که اوشین تماشا کنند. از طرفی کشوری مثل عراق که در آن زمان هم هزاران مشکل داشت و تلویزیون درست و حسابی هم نداشت، چگونه سریال اوشین را با فرستنده‌‌های قوی پخش می‌کرد که مردم شهرهای مرزی ایران هم بتوانند آن را ببینند!

شایعه قوی دیگر درباره سریال سال‌های دور از خانه که رگه‌‌ای طنزآمیز هم داشت، این بود که ژاپنی‌ها که اصل این سریال را به ایران فروخته‌اند، بعد از دوبله و آماده‌سازی برای پخش و نمایش این سریال از ایران درخواست کرده‌اند که سریال «اوشین ایرانی» را به آنها بفروشند تا این سریال تدوین شده که بسیار اخلاقی‌تر از سریال اصلی است، بار دیگر از تلویزیون ژاپن پخش شود!

همه این شایعات که معلوم نیست چگونه دهان به دهان می‌چرخید و در سراسر کشور تقریبا به یک شکل پخش می‌شد، باعث شد تا بیشتر مردم بپذیرند که اوشین، قهرمان سریال سال‌های دور از خانه، همسرش ریوزو، دوستش کایو و حتی مادر اوشین از نظر اخلاقی آدم‌های درستی نبودند و تدوینگران ایرانی با چیره‌دستی از اوشین اصل، اوشینی ایرانی ساختند که او و اطرافیانش را آدم‌هایی بااخلاق و متعهد به اصول خانواده نشان می‌دهد.

حالا که چند هفته‌ای است، سریال اوشین از شبکه تماشا بازپخش می‌شود؛ خاطره شایعات این سریال هم بار دیگر زنده شد. اکنون دسترسی به مسئولان تلویزیون راحت‌تر از دهه 60 است. اکنون می‌شود درباره آن شایعات با این مسئولان صحبت کرد و صحت و سقم آن حرف‌ها را جویا شد.

امانتداری در پخش اصل سریال

حمیدرضا سرافرازی، مدیر تامین برنامه شبکه تماشا که در جریان کامل خرید مجدد این سریال از ژاپن و آماده‌سازی آن برای پخش مجدد است درباره سریال سال‌های دور از خانه به جام‌جم گفت: سال گذشته که تصمیم گرفتیم سریال سال‌های دور از خانه را پخش کنیم، دی‌وی‌دی‌های اصل این سریال را از تلویزیون ژاپن خریداری کردیم. این سریال در 180 قسمت 15 دقیقه‌ای برای پخش صبحگاهی از تلویزیون ژاپن تولید شده است.وی افزود: این سریال در سال 65 برای اولین‌بار در 90 قسمت 30 دقیقه‌ای برای پخش از شبکه دو آماده شد و ما این سریال را در 77 قسمت 50 دقیقه‌ای برای نمایش از شبکه تماشا آماده کردیم. سرافرازی با ذکر این نکته که سریال سال‌های دور از خانه در ژاپن و بیشتر کشورهای دنیا با نام اوشین پخش شده است، گفت: این سریال در ایران به نام سال‌های دور از خانه به نمایش درآمد.

مدیر تامین برنامه شبکه تماشا با یادآوری این که هیچ‌کدام از شایعاتی که در دهه 60 درباره این سریال مطرح شد، درست نیست و اوشین و همه شخصیت‌های اصلی این سریال آدم‌های درستکار و بااخلاقی بودند، افزود: در آن زمان شایع شده بود که این سریال با نام فقر و فحشا از تلویزیون‌ دیگر کشورها پخش شده که این گفته کاملا نادرست است.

وی تاکید کرد: این سریال هم در پخش اول و ‌اکنون که از شبکه تماشا پخش می‌شود، کاملا با حفظ امانت به اثر اصلی به نمایش درآمده و حذفیات آن در حد چند نماست.

سرافرازی گفت: اصلاحات سریال اوشین نسبت به سریال‌هایی که اکنون ما برای پخش آماده می‌کنیم بسیار اندک است.

 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها