رئیس کل بانک مرکزی از ورود حداقل 150 میلیون قطعه اسکناس 10 هزار تومان طی سه ماه (پایان خردادماه به بعد) به بازار خبر داد و گفت: ضرری از تغییر سبد ارزی نکردیم.
کد خبر: ۳۳۴۴۰۱

به گزارش مهر،محمود بهمنی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در مرحله اول چند قطعه اسکناس 10 هزار تومانی وارد بازار خواهد شد، گفت: اسکناس های 10 هزار تومانی در حد نیاز وارد بازار می شود به نحوی که حداقل 150 میلیون قطعه اسکناس 10 هزار تومانی طی سه ماه از پایان خرداد ماه به بعد وارد بازار خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این اسکناس ها قطعا از پایان خردادماه وارد بازار می شوند، گفت: این اسکناس ها جایگزین چک پول ها خواهند شد به دلیل بالا بودن ارقام چک پول ها نمی توانیم به یک باره آنها را جمع آوری کنیم.

پول می دهیم چک پول می گیریم

وی افزود: اگر بانک مرکزی مجوز انتشار اسکناس 50 هزار تومانی را داشت بلافاصله و همزمان می توانست به میزان چاپ اسکناس ها چک پول ها را از سطح جامعه جمع آوری کند.

بهمنی با بیان اینکه با توجه به این امر حجم پول تغییری نخواهد کرد‏، افزود: به عبارت دیگر معادل اسکناس هایی که به بانکها تحویل می دهیم چک پول ها را از آنها تحویل می گیریم. این چک پول ها تاکنون نقش پول را ایفا می کرد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: با ورود هر 5 قطعه اسکناس 10 هزار تومانی به بازار یک چک پول 50 هزار تومانی خارج می شود اما اگر اسکناس درشت تر وارد بازار می شد جمع آوری چک پول ها سریع تر و با هزینه کمتری انجام می شد.

اسکناس درشت تورم ایجاد نمی‌کند

وی میانگین سرانه اسکناس در ایران را 118 اسکناس اعلام کرد و افزود: این در حالی است که میانگین سرانه اسکناس در دنیا 14 تا 15 اسکناس است‏ زیرا با ورود اسکناس های درشت سرانه اسکناس کاهش یافته است.

بهمنی در پاسخ به این مطلب که آیا اسکناس درشت تورم ایجاد می کند، یا خیر؟ پاسخ داد: چنین چیزی به هیچ وجه صحت ندارد زیرا معادل اسکناس های درشت پول از جامعه خارج می شود این در حالی است که اسکناس درشت مبادلات را تسهیل می کند.

به گفته وی اگر قرار باشد اسکناس درشت تورم ایجاد کند با توجه به اینکه اسکناس درشت اروپا 500 یورویی و معادل 700 هزار تومان پول است هم اکنون تورم کشورهای حوزه یورو چند هزار درصد بود‏ بنابراین اسکناس درشت عامل تورم نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اعلام نام 5 تعاونی اعتباری متخلف که بانک مرکزی نسبت به عملکرد آنها بیانیه ای را صادر کرده بود، گفت: این 5 موسسه به بانک مرکزی فرا خوانده شدند‏ البته تعداد این تعاونی ها و موسسات بیش از این تعداد است اما بانک مرکزی نسبت به برخورد قطعی با این 5 موسسه وارد عمل شده است به نحوی که از آنها تعهدات محکم و امضا اخذ شده است.

5 موسسه اعتباری تعاونی تعهد دادند

بهمنی افزود: بر این اساس این 5 موسسه از روز دوشنبه هفته جاری به تمام واحدهای خود اعلام کرده اند که تمام عملکردهای آنها بر اساس نرخ ها و ضوابط بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی خواهد بود به علاوه رونوشت این اعلامیه را به بانک مرکزی برای اطمینان خاطر ارائه کرده اند.

وی تاکید کرد: قصد بانک مرکزی برخورد با این موسسات و تعاونیها نیست بلکه اصلاح آنها است‏، هدف اصلی از تمام این موارد عمل کردن آنها بر اساس اصول و ضوابط است. اگر آنها بر اساس اصول و ضوابط عمل کنند بانک مرکزی به هیچ وجه چنین برخوردهایی را با آنها نخواهد داشت و موجبات آزار و اذیت آنها را فراهم نخواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: با اقدامات صورت گرفته هم اکنون تمام موسسات و تعاونیها قوانین و مقررات بانک مرکزی را رعایت می کنند و این موفقیتی برای کشور محسوب می شود در ضمن بانک مرکزی از آنها قدردانی می کند.

بهمنی گفت: اگر موارد استثنایی مبنی بر عمل نکردن آنها نسبت به ضوابط بانک مرکزی وجود داشته باشد دلیل بر عدم موفقیت در این زمینه محسوب نمی شود زیرا بانک مرکزی به اهداف کلی خود در این زمینه رسیده است.

به گفته وی نام بردن از اسامی این موسسات با توجه به اهداف بانک مرکزی در این راستا مشکلی را حل نخواهد کرد این در حالی است که طی چند روز گذشته 3 هزار و 450 میلیارد ریال از این تعاونیها سپرده قانونی اخذ شده است.

عرضه سکه طلا در بورس به صلاح نیست

رئیس کل بانک مرکزی در مورد عرضه سکه در بورس گفت: بانک مرکزی هیچ گونه موافقت قطعی با عرضه سکه طلا در بورس ندارد زیرا در شرایط فعلی به دلیل کنترل ارزی اجرای این برنامه صحیح نیست.

وی با اشاره به نشست ها و جلسات بانک مرکزی و سازمان بورس برای این امر گفت: بانک مرکزی هیچ گونه مجوز نیز برای عرضه سکه طلا در بورس صادر نکرده است زیرا در شرایط فعلی لزومی به انجام این کار نیست.

بهمنی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بانک مرکزی اجرای این برنامه را به صلاح نمی داند و هر گاه شرایط و موقعیت ایجاب کرد این کار را انجام خواهد داد.

ضرری از تغییر سبد ارزی نکردیم

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد ترکیب سبد ارزی کشور و منافع و ضررهای حاصل از تغییر این سبد گفت: در برخی رسانه ها مطرح شد که بانک مرکزی 45 میلیارد دلار از ذخایر یورو خود را به سایر ارزها تبدیل کرده است که چنین چیزی اصلا صحت ندارد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی سیاستهایی که هم اکنون در دست اجرا دارد را اعلام نمی کند، افزود: نتایج اجرای سیاست های فعلی چند ماه بعد اعلام خواهد شد اما اطمینان می دهم که بانک مرکزی به قدری هوشیار است که بتواند سبد ارزی خود را تنظیم کرده و هیچ ضرری متوجه آن نشود زیرا یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی نیز تنظیم سبد ارزی است.

بهمنی خطاب به بانکها تاکید کرد: نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی کمتر از 2 سال 12 درصد و بیش از 2 سال 14 درصد است و اگر مواردی غیر از این ارقام مشاهده شود توسط مردم به بانک مرکزی اعلام شود.

رئیس کل بانک مرکزی تورم را به معنای افزایش نسبی قیمت ها عنوان کرد و افزود: این موضوع که گفته می شود اگر قیمت یک کالا دو برابر شود پس تورم دو برابر می شود صحیح نیست.

وی تصریح کرد: فرمول های بانک مرکزی برای محاسبه نرخ تورم فرمول هایی است که در تمام کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بر این اساس نرخ تورم خود را با سایر کشورها مقایسه می کنیم.

نرخ تورم به کمتر از 8 درصد می رسد

بهمنی اظهار داشت: صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نرخ تورم پایان سال گذشته ایران را 8.5 درصد پیش بینی کرده بودند اما به دلیل آثار روانی ناشی از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها نرخ تورم کمی بالاتر از این رقم در پایان سال گذشته شد.

رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: اگر طرح هدفمندی یارانه ها اجرا نشود قطعا تا پایان شهریور ماه نرخ تورم را به کمتر از 8 درصد خواهیم رساند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها