jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۲۹۳۲۶   ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۴

معترضان می‌گویند به خاطر جلوگیری از کشتار مردم توسط ارتش دست از اعتصاب کشیده‌اند

«پیراهن قرمز»های تایلند تسلیم شدند

پس از تصرف بخشی از مواضع معترضان تایلندی در مرکز بانکوک، مخالفان تسلیم شده و ارتش کنترل مناطق مهم این شهر را به دست گرفت. رهبران معترضان ـ موسوم به پیراهن قرمز ـ اعلام کردند، آنها در حال پایان بخشیدن به اعتراضات ضددولتی خود و تسلیم شدن هستند تا از کشته شدن بیشتر معترضان جلوگیری شود. به گزارش ایسنا، پس از عبور خودروهای زرهی تایلند از موانع معترضان در مرکز تجاری بانکوک و کشته شدن 5 معترض،‌ دیروز 7 نفر از رهبران معترضان پیراهن قرمز در سخنرانی خود خطاب به معترضان اعلام کردند: ما نهایت تلاش خود را به کار گرفتیم. ما می‌خواهیم از کشته شدن بیشتر خواهران و برادران پیراهن قرمز خود جلوگیری کنیم. ونگ توجیراکارن،‌ یکی از رهبران معترضان گفت:‌ بگذارید ابتدا از کشته شدن معترضان جلوگیری کنیم. به همین خاطر وی از معترضان خواست محل تجمع را ترک کنند.

پیش از اعلام تسلیم معترضان توسط رهبران آنها، سربازان تایلندی با استفاده از خودروهای زرهی از موانع معترضان که با چوب بامبو و لاستیک خودرو ساخته شده بود، عبور کردند تا آنها را از محل تجمع خود در مرکز تجاری بانکوک متفرق نمایند.

کشتار مخالفان

شاهدان عینی اظهار کردند، ‌سربازان با اسلحه‌های اتوماتیک و گاز اشک آور به سمت معترضان حمله کردند و خودروهای زرهی با عبور از موانع معترضان خود را به محل تجمع نزدیک به 3000 تن از آنها رساندند. در درگیری‌های روز گذشته دست کم 5 معترض کشته شدند. به گزارش آسوشیتدپرس و به نقل از شاهدان،‌ سربازان تایلندی با اسلحه16 M به سمت معترضان شلیک می‌کردند و فریاد می‌کشیدند یا تسلیم شوید یا کشته شوید. خبرنگار این خبرگزاری می‌گوید خود شاهد جسد دو معترض بر روی زمین بوده و یک نفر دیگر از معترضان نیز بر اثر اصابت تیر مجروح شده بود.

معترضان تایلندی چند ماه بود که مرکز تجاری بانکوک را تصرف کرده‌ و خواستار استعفای آبهیسیت وجاجیوا، ‌نخست‌وزیر تایلند و انحلال پارلمان بودند. سخنگوی دولت چهار ساعت پس از سرکوب معترضان در تلویزیون حاضر شد و گفت:‌ عملیات در طول روز نیز ادامه خواهد یافت. شهروندان تایلند باید اطمینان یابند که ثبات در شهر برقرار می‌شود.

اصرار دولت بر مواضع خود

خشونت‌ها در تایلند از 2 ماه پیش تاکنون 39 کشته و 300 نفر زخمی برجای گذاشته است. دولت تایلند با اصرار بر مواضع خود هر گونه گفتگو با مخالفان را رد کرد و تنها در چند نوبت به آنان فرصت داد تا مرکز شهر را تخلیه کنند. معترضان برای دست یافتن به توافق خواستار دخالت سازمان ملل در بحران کشورشان شدند اما دولت آبهیسیت وجاجیوا با دخالت هرگونه طرف خارجی مخالفت کرد. هفته گذشته ناوی پیلای، عضو کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل، از هر دو طرف خواست که برای پایان دادن به خشونت مذاکره کنند و گفت خطر بسیار زیادی وجود دارد که اوضاع پس از ضرب‌الاجل روز دوشنبه از کنترل خارج شود.

سرانجام ارتش تایلند موفق شد مقاومت معترضان را درهم بشکند و با عبور از سنگرهایی که معترضان با لاستیک ساخته بودند، وارد منطقه محل تجمع آنان شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر