jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۱۶۳۱   ۲۰ اسفند ۱۳۸۱  |  ۲۲:۱۰

صفر مراد نیازاف ، رئیس جمهوری ترکمنستان روز گذشته با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کرد. رئیس جمهوری ترکمنستان در این دیدار با راهبردی خواندن

روابط ترکمنستان با جمهوری اسلامی ایران گفت : 2کشور در گذشته با افتتاح راه آهن سرخس تجن احداث بزرگراه ، سیلو و انتقال گاز ترکمنستان از ایران بنیان روابطی خوب و مستحکم را بنا نهاده اند و من در این سفر به دنبال توسعه این همکاری ها در تمامی ابعاد و زمینه ها هستم . وی با تشکر از مساعدت های جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان از شروع استقلال تاکنون افزود: بین 2کشور اعتماد و اطمینان عمیقی ایجاد شده است که امیدواریم براساس همین اعتماد بتوانیم مبادلات تجاری ، بازرگانی ، سیاسی و فرهنگی 2کشور را توسعه بیشتری ببخشیم . هاشمی رفسنجانی در این دیدار روابط دوستانه و همکاری های ایران و ترکمنستان را فراتر از همکاری های دوجانبه دانست و گفت : 2کشور با امکانات و منابع فراوانی که دارند، می توانند علاوه بر تامین منافع دوجانبه ، به توسعه همکاری های منطقه ای نیز کمک کنند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، ضرورت تسریع در حل رژیم حقوقی دریای خزر را برای بهره برداری مناسب از منابع آن به عنوان منطقه صلح و ثبات خاطرنشان کرد و گفت : 2کشور باید بکوشند تا سایر کشورهای منطقه نیز راههای عملی تحقق این مهم را هموار کنند.
دیدار کروبی با نیازاف
مهدی کروبی ، رئیس مجلس شورای اسلامی روابط ایران و ترکمنستان را رو به گسترش ارزیابی کرد و با استناد به ظرفیت ها و توانایی های فراوان 2کشور خواستار تلاش مقامات مسوول ایران و ترکمنستان برای ارتقای سطح روابط در همه زمینه ها شد. کروبی که روز گذشته در دیدار صفرمراد نیازاف ، رئیس جمهوری ترکمنستان با وی سخن می گفت ، با یادآوری جایگاه مقتدرانه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، ارتقای روابط و همکاری های پارلمانی 2کشور در گسترش روابط همه جانبه را بسیار مهم ارزیابی کرد و آمادگی مجلس شورای اسلامی برای تشکیل گروه دوستی پارلمانی با مجلس ترکمنستان و همکاری در بین المجالس و بین المجالس اسلامی را مورد تاکید قرار داد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر