از اوایل سال ۱۹۰۰میلادی تحولات تازه‎ای در جهان آغاز و دریچه‏‌های جدیدی به روی صنایع مختلف از تشخیص و درمان پزشکی گرفته تا کشاورزی و تامین انرژی گشوده شد. درکنار این کاربردهای مستقیم که کشف ذرات درون هسته اتم و ذرات بنیادی‎تر در زندگی داشت، بشر فهمی تازه‏ از جهان پیرامون خود پیدا کرد؛ درکی که می‌گفت ذرات بنیادینی که در دل برخی عناصر وجود دارد، شکل زندگی ما را تغییر می‌دهند.
کد خبر: ۱۳۹۰۹۰۷
نویسنده مریم ملی - گروه دانش و سلامت

کشورهای مختلف تلاش کردند تا بتوانند دانش خود را در این زمینه افزایش دهند و از آن برای تحول کشورشان استفاده کنند. ایران هم از این قاعده مستثنا نبوده و با تلاش پژوهشگران داخلی، توانسته بدون هیچ نوع وابستگی، به دستاوردهایی برسد. چهارشنبه ۲۳آذر۱۴۰۱ همزمان با آخرین روزهای هفته پژوهش، در نشست خبری که در مرکز رشد سازمان انرژی اتمی برگزار شد، دکتر سید امیرحسین فقهی، رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهیدبهشتی از تازه‎ترین دستاوردهای این پژوهشگاه خبر داد. او با تاکید بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های ایران، گام های مهم کشور در زمینه بخش‏های کاربردی صنعتی، کشاورزی و پزشکی را تشریح کرد. در ادامه، تازه‎ترین دستاوردهای ایران در حوزه فناوری هسته‎ای و برنامه‌های پیش روی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ایران را که در این نشست مطرح شد، می‎خوانید.

دکتر فقهی در توضیح پیشرفت‎ها و تلاش‎‏هایی که محققان حوزه هسته‌‎ای کشور دارند، به مراکز فعال در این زمینه اشاره می‏کند و می‎گوید: «هم‎اکنون هفت پژوهشکده زیر نظر پژوهشگاه علوم و فنون هسته‎ای کشور در حال فعالیت هستند که از جمله آنها می‎توان به رآکتور هسته‎ای که متولی امور مربوط به رآکتورها در کشور است، مرکز کاربرد پرتوها که در زمینه توسعه فعالیت‎های هسته‎ای در صنایع مختلف و کشاورزی و پزشکی فعالیت دارد، پژوهشکده پلاسما و گداخت هسته‎ای که می‎تواند آینده تولید انرژی را متحول کند، پژوهشکده کشاورزی که متولی پژوهش‌های کشاورزی در حوزه مرتبط با هسته‌‌ای است و در نهایت پژوهشکده فیزیک شتابگرها و پژوهشکده فوتونیک و فناوری‎های کوانتومی در حال فعالیت است.»

لزوم توسعه ارتباط با دانشگاه و سنجش نیازهای کشور

همیشه می‎گویند از حرف تا عمل فاصله بسیار است. در حال حاضر بسیاری از تحقیقات دانشگاهی و پایان‎نامه‏هایی که در مراکز علمی و دانشگاه‎ها انجام می‎شود، به پیشرفت‎ها و فعالیت‎های فناوری هسته‎ای بی‎توجه است. درحالی که با انجام کار علمی و پژوهشی به خصوص در مقطع دکتری می‎توان بخش‎های متنوعی از فناوری هسته‎ای را به فاز عملیاتی وارد کرد یا به پروژه‌ها تحقیقاتی رشته‎هایی مثل فیزیک، مهندسی مواد، شیمی و ... تنوع بخشید. دکتر فقهی در نشست خبری در خصوص اهمیت حفظ ارتباط با دانشگاه می‏گوید: «در تلاش هستیم روابط علمی و فنی را با دانشگاه‎های کشور توسعه دهیم و از دانشجویان و محققانی که می‌خواهند در زمینه‎های مرتبط با فناوری هسته‎ای کار کنند، حمایت فنی و مالی داشته‌باشیم. برای این که این ارتباط بهتر برقرار شود، طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب درباره تورهای علمی، برنامه‏های بازدید از پژوهشگاه را برای دانشجویان برگزیده‎ای که از دانشگاه‌ها معرفی می‎شوند، برگزار می‌کنیم.»

همه فعالیت‎های ایران صلح‌آمیز هستند

نوع ارتباطی که بین دانشمندان جهان وجود دارد تا بتوانند مرزهای دانش را جلو ببرند و به پرسش‎های دیرینه بشر از بنیادی‎ترین ذرات درون اتم تا بزرگ‌ترین ستاره‎های کیهان پاسخ بدهند، با آنچه بین سیاستمداران رایج است، تفاوت دارد. دکتر فقهی در همین رابطه می‎گوید: «فناوری هسته‎ای اقتدار آفرین است. این را دانشمندان خیلی خوب می‏دانند؛ در حالی که سیاستمداران نمی‏دانند. ابعاد کاربردی این فناوری بسیار گسترده است. برای همین هم بسیاری از کشورهای در حال توسعه جهان به دنبال دستیابی به فناوری هسته‏ای هستند.» او با اشاره به این که قصد ساخت سلاح هسته‎ای در ایران دروغی بزرگ است، یادآور می‌شود: «هیچ علامتی در حوزه فنی و عملیاتی در این باره وجود ندارد و همه اقدامات کشور بر اساس پروتکل‎های بین‎‏المللی است.»

جدیدترین دستاوردهای هسته‌‎ای ایران

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در این نشست، ضمن برشمردن مهم‌ترین دستاوردهای محققان ایرانی در زمینه فناوری هسته‌ای، یکی از قابل‌توجه‌ترین آنها را تولید رادیو داروی «گالیوم آرنتو» ذکر کرد که فاز بالینی آن در حال اجراست. او در این خصوص می‌گوید: « با دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در حال عقد تفاهم‌نامه برای اجرای فاز بالینی آن هستیم و در صورت موفقیت، برای بیمارانی که از بیماری سرطان رنج می‌برند، بسیار امید‌آفرین خواهد بود.»یکی دیگر از این دستاوردها، پروژه‌ای است که مربوط به حوزه آفات و باغات کشاورزی می‌شود.

به گفته دکتر فقهی، نامه‌های زیادی از سوی جهادکشاورزی و دارندگان باغات کشاورزی به پژوهشگاه زده می‌شود که به زودی قرار است به آنها پاسخ داده شود. البته تفاهم‌نامه‌ای برای ۱۰۰۰ هکتار زمین بسته شده‌است تا بتوان آفات را با کمک فناوری هسته‌ای کنترل کرد. ساخت شتاب‌دهنده‌های الکترواستاتیک، دستاورد بعدی پژوهشگاه است؛ تجهیزاتی است که برای پژوهش‌های کاربردی به کار می‌رود و به دانشگاه شهیدبهشتی ارائه شده‌است. دکتر فقهی درباره این پروژه این طور توضیح می‌دهد: «برای نخستین بار در تاریخ پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، مأموریت ایجاد رآکتور تحقیقاتی را در کشور آغاز کردیم که نشان می‌دهد ما از پژوهش صرف عبور کرده و وارد فاز ساخت و صنعتی شده‌ایم.»

بزرگ‌ترین آزمایشگاه مرجع حوزه هسته‌‎ای در دست احداث

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‎ای با اشاره به این که مدتی است نیاز به راه‎اندازی آزمایشگاه مرجع در زمینه فناوری هسته‎ای احساس شده‌است، از برنامه‎های این پژوهشگاه برای احداث آزمایشگاه مرجع خبر داد.
او در پاسخ به این پرسش جام‏جم که تا قبل از راه‏اندازی این آزمایشگاه نیازهای آزمایشگاهی و پژوهشی عملی چگونه برطرف می‎شده‌است، می‎گوید: «تا پیش از این از آزمایشگاه‎های مختلفی که در حوزه هسته‎ای وجود دارد استفاده می‎شد اما تجمیع همه تجهیزات در یک آزمایشگاه و راه‏اندازی بزرگ‎ترین و کامل‌ترین آزمایشگاه مرجع هسته‎ای، می‎تواند فرصتی را فراهم کند که تمام آزمایش‏ها با استانداردهای بین‏المللی انجام شود. ‌اندازه‎‌گیری‎های مختلف در صنعت هسته‏ای بسیار حساس و پیچیده هستند؛ مثلا اندازه‎گیری ناخالصی‎ها در حد ppb(قسمت در میلیارد) و تجهیزات رادیوگرافی داخل اجسام برای ارتقای صنایع مختلف نیاز است و آزمایشگاه مرجع می‎تواند این نیاز را برطرف کند.»

روزنامه جام جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها