jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۲۷۹۰۰۹   ۱۶ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۵

درست مثل آن لحظه‌ای که تیمت دو گل عقب است و در وقت‌های اضافه به سر می‌برد.

درست مثل آن لحظه‌ای که علیرضا حیدری رفته روی پل و کورتانیدزه چغر با بدن چربش، خیمه زده رویش و دارد آخرین قطره‌های رمق جانش را می‌چلاند و شانه‌هایش را می‌چسباند به تشک و تمام. درست مثل همان لحظه که صدای شکستن قلبت را می‌شنوی.

امروز که دیگر مطمئن شدم به اربعین نمی‌رسم این حالی‌ام. شکستن دل، خیلی هم صدای بلند و پرهیاهویی ندارد.

درست مثل شکستن یک استکان کمرباریک که با آب سرد شسته باشی و با اولین قطره‌های آب جوش فقط یواش می‌گوید تق و یک خط سراسری می‌افتد به پیکرش و تمام...تا همین لحظه، تا همین لحظه که دارم این یادداشت را می‌نویسم امیدوار بودم. امیدوار بودم مادرم، دخترم، همسرم... اصلا چه فرقی می‌کند چه کسی بیدارم کند و بگوید توی خواب ناله می‌کردی و من می‌گفتم خواب بد دیدم.

خواب دیدم یک ویروس آمده به اسم کرونا و همه چیز را تعطیل کرده و مادرم بگوید وا چه مسخره. بعد بگوید بند کوله‌ات درزش باز شده بود دوختم. جمع و جور کن سه ساعت دیگر پرواز داری. من تا همین امروز امیدوار بودم. لبم را گاز می‌گیرم و دردم می‌آید.

خواب نیستم و کرونا واقعیت دارد و نمی‌شود کربلا رفت. باید بپذیرم داور سوت را زده، باید بپذیرم شانه عباس به خاک رسیده، باید بپذیرم مرزها را باز کنند هم دیگر نمی‌شود به زیارت اربعین امسال رسید و کار از کار گذشته. باید سکوت کنیم و به همان تق کوچک بی‌صدای شکستن قلب‌مان گوش کنیم.

محمد دیشب در تحریریه می‌گفت من تاحالا اربعین کربلا نرفته‌ام و همه ماهایی که رفته بودیم گفتیم خوش‌به‌حالت، امسال راحتی. محمد شانه بالا انداخت که نمی‌دانم. شما رفته‌اید حتما درست می‌گویید. ما امسال اربعین نرفتیم و این یعنی چسبیدن آمپر دلتنگی و غم روی آن درجه‌های قرمز آخر. بقیه را نمی‌دانم ولی تا اربعین سال دیگر از هیچ چیزی غمگین نخواهم شد.

چون نهایت اندوه را که از دست دادن اربعین بود، چشیدم و دیگر چیزی نمی‌تواند خفتم کند و مشت مشت غم بریزد توی دلم. پارسال همین روزها بود که برای روح‌ا... در واتس‌اپ لوکیشن می‌فرستادم که کجای طریقم و عمود چند و امسال عکس روح‌ا... با همان لبخند زلال و دندان‌های فاصله‌دار، توی چشم‌هایم زل زده است و من دلم گرفته... خیلی هم گرفته و به قول روح‌ا...: هرجا دلت گرفت بگو جان بگو حسین...

حامد عسکری - شاعر و نویسنده / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
لزوم حمایت از صدای فطرت

لزوم حمایت از صدای فطرت

در بهمن 1377، درسالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و در جوار حوزه علمیه پرافتخار شهر مقدس قم، شبکه رادیویی معارف با مأموریت ترویج و تبلیغ رسانه‌ای نظام جامع علمی و عملی اسلام در تمام عرصه‌ های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پا به عرصه دنیای رسانه گذاشت تا با توکل به خدای متعال و توسل به ارواح پاک پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) و تکیه بر پشتیبانی علمی حوزه‌های علمیه و قدرت مدیریتی، هنری و تجهیزاتی سازمان صداوسیما به عنوان طلایه‌دار رسانه انقلابی، مصداق آشکار فرمایش حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام) باشد که فرمودند: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد» و اکنون در سالروز تاسیس شبکه رادیویی معارف هستیم که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانستند.

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

انتخابات 1400 به لحاظ شرایط برگزاری متفاوت‌ترین انتخابات در 41 سال پس از انقلاب است و رسانه ملی بیش از هر زمان دیگری برای کمک به مردم در تعیین سرنوشت کشور احساس مسؤولیت می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر