jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۹۸۰۹   ۰۷ تير ۱۳۹۹  |  ۱۵:۲۷

معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر 33 ثانیه در کشور یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر 13 دقیقه یک نفر هم به دلیل کرونا فوت می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، ایرج حریرچی در نشست خبری اینترنتی که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد، گفت: هم اکنون در اکثر کشورهای دنیا برای تامین معیشت مردم و دلایل اقتصادی بازگشایی ها انجام شده است در شرایط فعلی فعالیت اقتصادی و اجتماعی مهمترین مواردی که باعث کاهش شیوع کرونا می‌شوند و رعایت فاصله یک متری با دیگران و استفاده از پوشش محافظ چشمی استفاده از ماسک باید مد نظر قرار گیرد.

وی گفت: رعایت فاصله فیزیکی یک متری ۸۵ درصد، و استفاده از ماسک ۸۰ درصد و پوشش محافظ چشمی ۷۸ درصد انتقال ویروس را کاهش می دهد که ارقام بسیار مهم و قابل تاثیری هستند. از امروز پویش استفاده همگانی از ماسک در کشور آغاز می‌شود که انتظار ما از همگان این است که با هر دیدگاه و نظری در این کار بزرگ همکاری و داشته باشند. یکی از مهمترین موارد مصداقی امر به معروف و یکی از مهم‌ترین مصادیق نوع دوستی و علاقه‌مندی به ایران عزیز استفاده از ماسک توسط خودمان و توصیه استفاده از ماسک برای دیگران است.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: جوانان و نوجوانان و حتی کودکان سالم یا دارای علائم خفیف بیماری کرونا عامل مهم انتقال بیماری به دیگران خصوصا پدر و مادرها هستند بنابر اعلام مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده به ازای هر نفر بیمار تشخیص داده شده کرونا ده نفر مبتلای دیگر در سطح جامعه وجود دارد که تشخیص داده نمی شوند.

وی گفت: در افراد زیر ۵۰ سال و خصوصاً در افراد جوان و با سن کم احتمال ابتلا به بیماری بدون علامت و کم علامت بسیار زیاد است جوانان مبتلا ناخواسته و نادانسته اطرافیان خود را به بیماری مبتلا می کنند که گاهی منجر به مرگ و میر و بستری طولانی‌مدت این افراد می‌شود.

حریرچی خاطرنشان کرد: در این مقطع حساس زمانی از لحاظ ابتلا به کرونا با رعایت دستورالعمل های ساده و بهداشتی مانند استفاده همگانی از ماسک در خارج از منزل و شستشوی مرتب به دست و ترویج این اقدامات، جوانان می‌توانند نقش بسیار مهمی در کاهش شیوع بیماری ایفا کنند. فراموش نکنیم هر نفر مبتلا بدون فاصله گذاری اجتماعی ۴۰۶ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کرونا مبتلا می کند.

وی افزود: افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند و افرادی که آنتی بادی آنها مثبت شده و تصور می‌کنند ایمن هستند باید فاصله‌گذاری را رعایت کنند و هنوز نمی‌توان اعلام کرد این افراد در برابر کرونا ایمن هستند، رسیدن تعداد مبتلایان در جهان به حدود ده میلیون نفر و مرگ و میر نیم میلیون نفری زنگ خطر جدی است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر ۳۳ ثانیه در کشور ما یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر در کشور به دلیل کرونا فوت می‌کند، این موضوع زنگ خطری است که باید تلاش کنیم فاصله‌گذاری را بیشتر رعایت کنیم.

حریرچی افزود: اقداماتی که مردم انجام دادند توانسته بیماری را کنترل کند اما هنوز این اقدامات کافی نیست در برخی استان‌ها با شدت بیماری درگیر هستنیم که اقدامات استانی باید به حداکثر ممکن برسد، عاجزانه خواهش می‌کنیم برای سلامت خودتان و کاهش مشکلات کادر درمان حداکثر دستورالعمل‌های بهداشتی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه ایران از نظر تعداد خالص مبتلا و مرگ ناشی از بیماری کووید ۱۹ به ترتیب رتبه ۱۰ و نه جهانی را دارد و معمولا این قسمت مورد توجه قرار می‌گیرد افزود: ‌اما از نظر تعداد موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ به یک میلیون نفر جمعیت به ترتیب رتبه ۴۷ و سی‌ام دنیا را با ۲۵۶۱ مورد ابتلا به ازای یک میلیون نفر جمعیت و ۱۲۱ مرگ در یک میلیون جمعیت را داریم.

ایمنی جمعی سیاست وزارت بهداشت نیست

حریرچی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اعلام ابتلای ۴۰درصدی مردم در برخی استانها به کرونا آیا رسیدن به احتمال ایمنی جمعی وجود دارد یا نه گفت: جواب ساده به این پرسش این است که نمی دانیم، دنیا هم این را نمی داند. کشورهایی مثل سوئد به این سمت رفتند اما دچار شکست بدی شدند و عذرخواهی کردند.

وی افزود: حرکت به سمت ایمنی جمعی یا ایمنی رمه ای به صورت منفعلانه کاری اشتباه است و سیاست وزارت بهداشت نیست. زیرا اگر به این سمت برویم حتما تعداد فوتی و تعداد مبتلایان بدحال هم افزایش پیدا می کنند. ایمنی جمعیتی مطلوب با ایجاد واکسن است تا مردم ایمن بشوند و زنجیره انتقال ویروس و بیماری بسته شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: مساله دیگر این است که هنوز معلوم نیست و شواهد معتبری نداریم که کسانی که مبتلا می شوند ایمنی طولانی مدت خواهند داشت. معاون بهداشت (دکتر رئیسی) هم گفته ۴۰ درصد مبتلا شده اند نگفته این ۴۰ درصد ایمن شده اند. بررسی های اخیر که در مجله نیچر آمده نشان می دهد کسانی که مبتلا می شوند اگر شدت علایم بیماری کم باشد یا بی علامت باشد میزان آنتی بادی بعد از چند هفته کم می شود حتی در مورد آنهایی که دارای علایم بودند نیز میزان آنتی بادی بعد از مدتی کم می شود.

حریرچی گفت:نمی دانیم ایمنی بعد از ابتلا دائمی است یا موقت است یا برای چند وقت است. تجربه ما هنوز در این مورد کافی نیست و این مسائل مبهم است.

وی افزود: برای رسیدن به ایمنی جمعی نیز نمی دانیم ۶۰ درصد، ۷۰ درصد یا ۹۰ درصد ابتلا کافی است. حتی اگر به ۹۰ درصد ابتلا هم برسیم این به معنی این نیست که انتقال ویروس صفر می شود. انتقال ویروس کند می شود. تجربه دنیا در مورد برخی واکسن ها که ایمنی زا هستند نیز نشان می دهد دوز واکسن یادآور باید بزنیم در مورد آنفلوآنزا هم اصولا واکسن موقت است و سال بعد باید واکسن جدید زده شود.

فردا درباره اجباری شدن ماسک تصمیم گرفته می شود

حریرچی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره اجباری شدن ماسک گفت: فردا چلسه ستاد ملی کروناست نمی دانم این مساله در دستور جلسه است یا نه اما در مجموع استفاده از ماسک توصیه اکید وزارت بهداشت است که توسط مردم باید انجام شود. در برخی کشورهای همسایه از جمله ترکیه استفاده از ماسک در خارج از خانه اجباری است. جریمه های سنگین دارد.

وی تاکید کرد: استفاه از ماسک صورت معمولی ۸۵ درصد احتمال انتقال ویروس را کم می کند. نمی توانیم هم انتظار این را داشته باشیم که مراکز اقتصادی را کامل بازگشایی کیم ولی هیچ روش کنترلی نداشته باشیم در شرایطی که مجبوریم برای اقتصاد و معیشت مردم بازگشایی کنیم مهمترین اقدام استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی بالای یک متر و استفاده از شیلد صورت است.

معاون کل وزارت بهاشت گفت: بسیاری از وجوه بیماری کووید۱۹هنوز ناشناخته است. برای برخی بیماری ها مثل حصبه و سل نماهای بالینی متفاوتی داریم چون سالهای طولانی با این بیماری ها مواجه بودیم. انتظار داریم هنوز وجوخ متفاوت تری از بیماری کووید۱۹ را ببینیم، برخی تظاهراتی که اخیرا می بینیم قبلا هم بوده ولی تشخیص داده نمی شد.

وی ادامه داد: موارد رعایت پروتکل های بهداشتی به میزان زیادی کاهش پیدا کرده است. رعایت این پروتکل ها به معنای معجزه نیست. مسافرت احتمال بیماری را بالا می برد اما رعایت پروتکل درصد ابتلا را کم می کند. بالاخره در رستوران هنگام خوردن غذا چون نمی توانیم ماسک بزنیم حتی اگر پروتکل ها را رعایت شود باز هم احتمال انتقال بیماری وجود دارد و در مجموع شاهد تخلف مراجعان و ارائه کنندگان خدمات هستیم.

حریرچی درباره وضعیت کرونا در کشورهای همسایه از جمله آذربایجان گفت: وضعیت همه کشورهای همسایه را رصد می کنیم ویروس کرونا یک بیماری جهانی است که انعکاس منطقه ای دارد تا زمانی که حتی یک مورد ابتلا وجود دارد همه مردم جهان و دولت ها باید هشیار باشند تا با ابتلای بیشتر ویروس مواجه نشوند.

وی افزود: امیدواریم با تدابیری که دولت آذربایجان اتخاد کرده در کنترل این بیماری موفق باشد. دولت ایران هم آمادگی دارد به مردم این کشور کمک کند. حتی اگر درخواست باشد می توانیم تیم متخصص اعزام کنیم و آمادگی کامل برای ارسال تجهیزات برای تست و خدمات بیمارستانی و دارو داریم چون درخیلی از این ملزومات به خودکفایی رسیده ایم.

معاون وزیر بهداشت در بدهی بیمه ها بعد از کرونا گفت: در ماههای گذشته سازمان تامین اجتماعی بدهی های معوقه بیمارستانها را تا حد زیادی تسویه کرده و همین طور سازمان بیمه سلامت در پرداخت ها تسریع کرده است البته به علت کاهش مراجعه مردم هزینه های بیمه ها تا حدی کاهش پیدا کرده است. هزینه های بیمه ها و بیمارستانها کمتر شده است.

حریرچی ادامه داد: در مورد هزینه کووید۱۹ بخشی را بیمه ها پرداخت می کنند اما گاهی هزینه های حفاظتی هم وجود دارد که گاهی از هزینه خود درمان بیماری کمتر می شود

وی ادامه داد: گاهی برای یک بیمار تا ۷۵۰ هزار تومان مصرف لوازم حفاظتی داریم در حالی که هزینه بستری در غیر تخت آی سی یو زیر ۳۰۰ هزار تومان است. این هزینه ها را از وزارت بهداشت پرداخت می کند. هزینه های زیادی نیز برای دستگاههای اکسیژن ساز داشته ایم که هزینه های جاری و سرمایه ای وزارت بهداشت را افزایش داده است.

حریرچی درباره اعمال محدودیت های استانی گفت: عمده موارد تصمیم گیری درباره محدودیت ها با مبنای شهرستانی با مکانیزم آسان و تدبیر استانداران با هماهنگی وزرا انجام می شود. برای برخی استانها مجوزهای استانی و شهرستانی صادر شده است ما در سطح کشور این موارد را اعلام نمی کنیم.

وی افزود: با توجه به نمای متفاوت منحنی جمعیت شناسی که در استانهای مختلف داریم. دربرخی استانها اوج بیماری در اسفند، برخی فروردین برخی اردیبهشت یا خرداد بوده است.همچنین با توجه به ملاحظات فرهنگی و بومی از این پس تصمیم گیری به صورت استانی انجام می شود.

حریرچی گفت: در برخی استانها مجالس ترحیم کنترل شده و در برخی استانها این مجالس با شدت زیادی وجود دارد ود توصیه های ما راه به جایی نبرده است د ر مورد مراسم عروسی هم همین طور است.

معاون کل وزارت بهداشت درباره علایم کرونا گفت: این ویروس از اول به طور سیستماتیک اقدام می کرد، وجه بارز در دستگاه تنفسی بود. بعد متوجه شدیم علایم عصبی هم دارد و حس بویایی و چشایی را از بین می برد. اثرات انعقادی در عروق و اعصاب مرکزی و قلب و عروق دارد. بعد علایم گوارشی ویروس بیشتر دیده شد. در برخی موارد هم علایم سیستماتیک ویروس مثل تب یا درد عضلانی و خستگی و بی حالی دیده شده است و در مجموع ویروس کروا اعضا و ارگانهای مختلف را درگیر می کند.

حریرچی افزود: بعد از اینکه ویروس به مرحله ای رسید و درگیری به وجود آمد باعث سلسله وقایعی می شود که ناشی از واکنش بدن به این ویروس است. گاهی بدن با ریه آسیب دیده درگیر می شود. آسیب های کبدی هم دیده شده است. در درمان های طولانی باید در نظر داشت که دارو هم سم است و خود این داروها هم عوارض جانبی دارند.بستری طولانی در بیمارستان هم عفونت های بیمارستانی را بیشتر می کند. بستری در آی سی یو و لوله گذاری تنفسی نیز احتمال درگیری را بیشتر می کند.

معاون وزیر بهداشت درباره خبر خوش واکسن نیز گفت: انواع روش های منجر به تولید واکسن هم در مرحله تحقیقات و انواع متدلوژی ها را کار می کنیم. از طرف دیگر روی این موضوع کار می کنیم که اگر جایی واکسن تولید کرد ما هم بتوانیم آن را تکثیر کنیم امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک این خبر خوش را اعلام کنیم.

حریرچی درباره افزایش مرگ و میر کرونا گفت: در ماههای گذشته موارد مرگ و میر نسبت به موارد بستری به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده اما باید توجه کنیم که کشور وسیعی هستیم؛ برخی استانها به دلیل برخی ملاحظات اجتماعی و کاهش فاصله گذاری های اجتماعی که به علت معیشت مردم اجتناب ناپذیر بود موارد ابتلا و مرگ و میر بالا رفته است مرگ ها در برخی استانها اثر تجمعی دارد. وقتی منجر به فوت می شود تا چند هفته و یک ماه در بخش های ویژه بستری بیشتر می شوند.

وی افزود: امیدواریم موضوع از سرچشمه بسته شود. تا ویروس هست بیماریابی هم انجام می شود ولی افرادی که بیماری زمینه ای، سن بالا، چاقی، برخی بیماری های قلبی یا سرطانها دارند وقتی ویروس به آنها برسد مرگ بیشتری دارد.

معاون وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت در ابتدای زنجیره بیماری آگاهی سازی می کند و در انتهای زنجیره برای نجات مبتلایان اقدام می کند. مقابله با ویروس راهش بیمارستان و گسترش آی سی یو نیست راه اصلی مقابله با ویروس رعایت فاصله گذاری اجاماعی و بهداشت فردی است تا تعداد کمتری مبتلا شوند.اگر کمتر مبتلا شوند درصد مرگ و میر هم کمتر می شود.

هزینه تست کرونا حداقل ۲۵۰ هزار تومان

وی درباره تست کرونا گفت: در مورد تست، باید توجه کرد که تست گران است. تست در بخش دولتی بدون هزینه های جانبی و نیروی انسانی ۲۵۰ هزار تومان هزینه دارد و بیرون از وزارت بهداشت در بخش خصوصی تا ۸۰۰ هزار تومان گرفته می شود.

وی افزود: انجام تست برای کارکنان آزمایشگاهها هم خطر دارد برای افراد علامت دار و کسانی که بستری می شوند تست انجام می شود و سریع جواب داده می شود اما در برخی شهرستانها با درخواست های غیر عادی مواجه می شویم.

حریرچی ادامه داد: تست منفی گارانتی برای عدم ابتلای بعدی نیست. برخی فکر می کنند اگر تست منفی شد می توانند هر جا خواستند بروند. دو دقیقه بعد از تست ممکن است مبتلا شوند. استفاده از تست روش روش های علمی دارد. اگر فردی مبتلا شود و بلافاصله تست گرفته شود، تس منفی می شود و به طور متوسط بعد از ۵ روز تکثیر ویروس در بدن تست می تواند مثبت شود. به تدریج در حدود ۱۲ روز ممکن است بیمار علامت داشته باشد

وی گفت: در همه شهرستانها نمی توانیم تست را راه اندازی کنیم محدودیت اصلی به علت کمبود نیروی انسانی لازم و نبود دستگاههای مورد نیاز کافی است. نمی شود برای یک شهر که روزانه به ۱۵ تست نیاز دارد تجهیزات برد. گاهی تعداد این دستگاهها مثلا دستگاههای اکسیژن ساز برای شرایط متعارف است و اگر ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران نیاز داشته باشند کافی است اما اگر ۵۰ درصد نیاز باشد باید دستگاههای دیگر گذاشت.

حریرچی تاکید کرد: در مجموع در اکثر استانها کمبود خاصی برای تست نداریم برخی موارد موضعی برای این است که افرادی ناگهان تصمیم می گیرند تست کنند.

وی درباره اثر افزایشی بازگشایی ها بر کرونا گفت: دوگانه رعایت معیشت مردم و اهداف اقتصادی با هدف کاهش و حداقل رساندن بیماری در همه کشورهای جهان مطرح است. از منظر بیماری ممکن است درخواست تعطیلی طولانی داشته باشند اما از نظر اقتصادی در اغلب کشورهای دنیا معلوم شده این کار ممکن نیست.

معاون وزیر بهداشت افزود: مهمترین عامل ضرر و مخل به سلامت فقر است. بیماری ناشی از فقر بدترین نوع بیماری ها را به وجود می آورد. کشورها ما هم مثل سایر کشورهای دنیا ملاحظات اقتصادی را لحاظ کرده است.

حریرچی گفت: در یکی از کشورهای نزدیک ما چون اقتصاد کشور بر مبنای گردشگر است اعلام کردند هر گردشگری که مبتلا به کرونا شد سه هزار دلار خسارت می دهیم.

وی افزود: برخی کشورهای اروپایی هم گردشگری را آغاز کرده اند. بالاخره بین دوگانه اقتصاد و سلامت باید تعادل ایجاد شود و اگر در جایی به این نتیجه برسیم که بازگشت تعطیلی ها لازم است به صورت استانی تصمیم گرفته می شود. تصمیم گیری کشوری نمی تواند درست باشد و تصمیم گیری های استانی و شهرستانی مناسب تر است.

حریرچی درباره طرح ترافیک نیز گفت: در مورد طرح ترافیک بر اساس تصمیمات ستاد ملی اقدام می شود. اصل این است که مواجهات را به حداقل برسانیم. در این موارد بر اساس بحث های اقناعی در ستاد ملی و استانی کرونا اقدام می شود.

وی درباره افزایش خشونت خانگی بعد از کرونا نیز گفت: آمارهای وزارت بهداشت اینکه خشونت خانگی به خط قرمز رسیده را نشان نمی دهد اما همسرآزاری و فرزندآزاری حتی یک مورد آن هم مازاد است.

معاون وزیر بهداشت افزود: در خیلی کشورها این موارد به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده است اداره کل سلامت روان وزارت بهداشت، بهزستی و سازمانهای مردم نهاد در این مورد فعال هستند و امیدواریم با توجه به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی حتی یک مورد از این نوع خشونت ها نداشته باشیم.

حریرچی در پاسخ به پرسشی درباره کمبود داروهای پزشکی هسته ای گفت: در مورد برخی داروهای پزشکی هسته ای به صورت مقطعی کمبودهایی به وجود آمده بود، مشکلاتی در توزیع هم بود که از سازمان های مربوطه می توانید پیگیری کنید.

وی درباره تامین واکسن آنفلوانزا در پاییز گفت: در مورد واکسن آنفلوانزا امسال توصیه به مصرف بیشتر خواهیم داشت به خصوص برای افراد در معرض خطر مثل خانم های باردار، افراد دارای بیماری زمنیه ای و سالمندان. اقداماتی هم برای تامین این واکسن انجام شده است.

وی افزود: در مورد واکسن آنفلوانزا کمبود جهانی وجود دارد اما حتما اقداماتی انجام می می دهیم که افرادی که به این واکسن نیاز دارند این واکسن را در اختیار داشته باشند.

حریرچی درباره رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما و مترو گفت: در مورد هواپیما می گفتند با صندلی پر هم فعالیت هواپیماها مقرون به صرفه نیست. مردم هم نمی توانند با ایجاد فاصله بلیط ۱.۵ تا دو برابری بپردازند نمی شود با قیمت قبلی بلیت هواپیماها با نصف یا یک سوم مسافر پرواز کنند.

وی افزود: اگر مردم رعایت کنند، مشکل بر طرف می شود. یکی از مشکلات این است که به همه افراد در هواپیما ماسک و دستکش داده می شود تعداد زیادی استفاده نمی کنند این مساله پیچیده ای است.

حریرچی گفت: مترو هم بر اساس انبوه بری طراحی شده است. توصیه ما به حداقل رساندن تعداد مسافر است. رسانه دراین مورد دو کار می تواند بکند اکثر رسانه ها می پرسند که دولت چه کار می تواند انجام دهد اما اگر مردم را توجیه کنیم ماسک بزنند کم خرج تر است.

وی افزود: نمی شود کارخانه ها یا ادارات و دانشگاهها و مدارس تعطیل شوند، حمل و نقل عمومی تعطیل شود ولی در اجتماع مردم به فراوانی شمال بروند، عروسی و پارتی و اجتماعات برگزار شود.خودمان را در تناقض هاگرفتار نکنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فاجعه بزرگ شروع شده است

فاجعه بزرگ شروع شده است

هورالعظیم جان ندارد. از این تالاب بین‌المللی شبحی بیشتر باقی نمانده است. لاشه هزاران ماهی و گاومیش‌هایی که در گل و لای مدفون شده‌اند از فاجعه‌ای خبر می‌دهد که پیامدهایش بیش از گذشته گریبان دیگر کلانشهرها و حتی پایتخت را خواهد گرفت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر