jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۷۲۶۳ ۲۲ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

دو مرد که در ماجراهای جداگانه دست به قتل زده و به پرداخت دیه محکوم شده بودند، پس از سال‌ها زندان، درخواست اعسار را مطرح کردند.

به گزارش جام‌جم، نخستین پرونده‌ای که دیروز در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی دلداری و با حضور یک قاضی مستشار برگزار شد مربوط به مرد ۳۵ ساله‌ای بود که هشت سال قبل به دوستش مواد مخدر تزریق کرده و باعث مرگ وی شده بود .این متهم با حکم قضایی به خاطر قتل شبه عمد به پرداخت دیه و پنج سال زندان محکوم شد، اما با گذشت هشت سال از این ماجرا به دلیل ناتوانی در پرداخت دیه در زندان ماند و درخواست تقسیط دیه را مطرح کرد.
وی دیروز به قضات دادگاه گفت: من سالها به مواد مخدر معتاد بودم و با دوستان معتادم رفت و آمد می‌کردم. زمستان۸۹ من و دو نفر از دوستانم در خرابه‌ای در ملارد مشغول مصرف مواد بودیم .احمد حالش خوب نبود و می‌گفت نمی‌تواند به خوبی نفس بکشد. به همین خاطر از من خواست تا برایش مواد مخدر تزریق کنم .برای این‌که حال احمد بهتر شود مقداری مواد به داخل رگش تزریق کردم اما یک مرتبه دچار شوک شد و جان سپرد. من با احمد هیچ مشکلی نداشتم و مرگ او ناخواسته رخ داد.به همین خاطر به پرداخت دیه محکوم شدم. آن زمان خانواده‌ام به خاطر اعتیادم مرا طرد کرده بودند و پیگیر پرونده ام نشدند. به همین خاطر با آنکه ۵ سال محکومیتم را گذراندم ولی نتوانستم دیه را بپردازم .حالا هم هیچ دارایی و اموالی ندارم که بتوانم آن را بفروشم و به اولیای دم بپردازم. به همین خاطر از قضات دادگاه تقاضا دارم با تقسیط دیه موافقت کنند .
ناتوان در پرداخت دیه برادر
دومین محکومی که در پرداخت دیه ناتوان بود، ابراهیم ۴۰ ساله بود که ۱۲ سال پیش به دنبال درگیری با برادر کوچکش در یافت آباد وی را با ضربه چاقو کشت و پس از جلب رضایت اولیای دم به ده سال زندان و پرداخت دیه محکوم شد. ولی چون توان پرداخت دیه را نداشت در زندان ماند.وی دیروز به قضات دادگاه گفت: من و برادرم از قبل با هم اختلاف مالی داشتیم .برادرم ۱۴ میلیون تومان از من قرض گرفته بود و قرار بود آن را به من برگرداند اما پولم را پس نمی‌داد .از این موضوع ناراحت بودم و زندگی‌ام در آستانه فروپاشی بود. به همین خاطر با برادرم درگیر شدم و ناخواسته او را کشتم.
12سال است که در زندان مانده‌ام و توان پرداخت دیه را به‌صورت یک جا ندارم. اگر دادگاه درخواست اعسار مرا بپذیرد پس از آزادی از زندان کار می‌کنم و دیه را قسطی به برادرزاده‌هایم می‌پردازم.
سپس پسر قربانی که در دادگاه حضور داشت، گفت: چنانچه عمویم به عهدش وفا کند و قسطی دیه را بپردازد با تقسیط دیه موافقت می‌کنم.
در پایان جلسه هیات قضایی وارد شور شد تا درباره این دو پرونده تصمیم‌گیری کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر