jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۷۷۴۷۳   ۲۹ آبان ۱۳۹۷  |  ۱۲:۳۲

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با یک روزنامه فرانسوی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای حل بحران سوریه گفت که تهران از پیگیری راهکار سیاسی در این زمینه حمایت می‌کند.

ظریف: روسیه شریک سیاسی و بازرگانی فوق‌العاده‌ای برای ماست

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف»در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی «فیگارو» گفت: «روسیه شریک سیاسی و بازرگانی فوق‌العاده‌ای برای ماست و ما را درک می‌کند چرا که این کشور هم قربانی تحریم‌ها(ی آمریکا) است».

وی همچنین گفت که معتقد است که آمریکا تلاش می‌کند تا از کشورهای همسایه ایران بخواهد تا این کشور را بایکوت کنند اما این اقدامات کارایی ندارد.

ظریف درباره شرایط سوریه هم گفت که همکاری میان ایران، روسیه و ترکیه در شرایطی که هیچکدام از طرفین پیشتر برای دستاوردی برنامه‌ریزی نکرده بودند، نتیجه داشته است و تاکید کرد که همکاری این سه کشور با هدف بازگشت اتحاد در سوریه و پاکسازی تروریست‌ها صورت گرفته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین گفت: «ایران متهم شده است که با اقدامات نظامی، سوریه را بحرانی کرده است اما در واقع همه‌چیز بر عکس است: ما خواهان راهکار سیاسی با انتخابات جدید هستیم که در جریان آن همه سوری‌ها از جمله پناهجویان بتوانند به صورت آزادانه دیدگاه‌ خود را بیان کنند».

ایران به همراه روسیه و ترکیه ضامنان آتش‌بس در سوریه هستند. اوایل ماه اکتبر «سرگئی وارشینیان» معاون وزارت خارجه روسیه از اقدامات نظامی ایران در راستای همکاری برای مبارزه با تروریسم تقدیر کرده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر