jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۰۳۷۱۴   ۲۷ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

جنگلانه یک طرح زیست‌ محیطی غیردولتی است که از سال 1393 برای احیای رویشگاه‌های جنگلی آسیب‌دیده ایران راه‌اندازی شده؛ طرحی که اجرای آن در زیستگاه حفاظت شده 'آلمابُلاغ' اسدآباد همدان، جان دوباره به این منطقه بخشید.

جنگلانه، با رویشگاه‌های کهن این دیار عهد و پیمان بسته تا دردهای مناطق آسیب دیده جنگلی و مرتعی را التیام ببخشد و در آخرین روزهای پاییز فریادهای 'آلمابلاغ'، جنگلانه را به سمت همدان کشانده است.

آلمابلاغ یکی از قله‌های زیبای کوه الوند است که با وسعت هفت هزار و 500 هکتار و سیمایی کوهستانی و تپه ماهوری، مجموعه ای کم نظیر از پستانداران، پرندگان و خزندگان را در خود جای داده است.

آلمابلاغ در مجاورت گردنه اسدآباد و 17 روستای این شهرستان با چشمه ساران بزرگ و کوچک و آبریزهای همیشه جاری، از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است و انواع لاله، بادام و پیازکوهی، شنگ، زنبق، موسیر، آلبالوی وحشی، زرشک و تمشک، گیاهان کنگر، ریواس، شیرین بیان، آویشن، گون و بومادران که خاصیت دارویی دارند در این منطقه به خوبی می‌روید.

پرواز عقاب طلایی، سبز قبا، جغدهای کوچک، هدهد، دارکوب و انواع چکاوک و سار هم بر فراز آلمابلاغ بسیار دیدنی است و این پرنده‌ها را آلمابلاغ با خون دل می‌پروراند تا از گزند گلوله شکارچیان در امان باشند.

قوچ و میش، قله نشینان آلمابلاغ هستند که از شاخص ترین گونه جانوری این منطقه به شمار می‌روند. همجواری و سازگاری آلمابلاغ با مناطق حفاظت شده 'خان گُرمَز' و 'کرکسین'، پای گرگ، خرگوش، شغال، تشی، کفتار، گراز و سنجاب زمینی را هم به این منطقه باز کرده است.

اما آنچه دل آلمابلاغ را به درد آورده و هر روز آن را ضعیف و نحیف می‌کند، دست اندازی انسان زیاده خواه است. سالهاست که سینه آلمابلاغ زیر سم دام‌های عشایر له و گونه‌های گیاهی و جانوری اش با گلوله شکارچیان نابود می‌شود.

اما این روزها فعالان طرح جنگلانه یا به قول دوستان، 'جنگلانه ای‌ها' از نقاط مختلف کشور در این محل جمع شده اند و دستی از عاطفه و مهربانی بر سرو روی آلمابلاغ می‌کشند، گودال‌های کوچکی حفر می‌کنند و دانه ای می‌کارند، گون، بادام کوهی و ... فرقی نمی‌کند، فقط بذری باید کاشته شود که با اقلیم آلمابلاغ سازگار باشد.

بهار که بیاید همزمان با رستاخیز زمین، دانه‌ها از دل آلمابلاغ سربرآورده و سینه این زیستگاه پر از علف، بوته و درختچه می‌شود. آلمابلاغ در پوست خود نمی‌گنجد از یاری جنگلانه و صفا و سرسبزی که به او هدیه می‌شود.

شادی آلمابلاغ، دوستداران طبیعت را هم سر ذوق می‌آورد. دیروز که جنگلانه ای‌ها اینجا گردهم آمده بودند، سردی هوا دلسردشان نکرد و خستگی آنها با دیدن خرگوشی که پابه فرار گذاشته و لای تپه ماهورها پنهان شده، از تن و جانشان به در شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر