استان ها - چهار محال و بختیاری - جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم

jamejamonline
چهار محال و بختیاری
برداشت انار در روستای دوپلان (گزارش تصویری)

برداشت انار در روستای دوپلان (گزارش تصویری)

با فرا رسیدن فصل پاییز برداشت انار و درست کردن رب انار در روستای دوپلان استان چهارمحال و بختیاری آغاز می شود. اهالی روستا هر روز مقداری از انار را چیده و برای رب انار و دیگر فرآوری های انار آماده می کنند. «هری نساء»، «مهری جون» و «شیرین زاد» سه جاری هستند که از اول ازدواج باهم در یک خانه زندگی می کنند. باغ انارها از همسرهای مرحوم شان به یادگار مانده است؛ آنها طبق روال هر سال بعد از خوردن صبحانه به باغ رفته و انارها را به سختی می چینند و سپس در منزل رب انار درست می کنند.

کشف لوازم خانگی قاچاق در لردگان

فرمانده انتظامی شهرستان لردگان

کشف لوازم خانگی قاچاق در لردگان

فرمانده انتظامی شهرستان لردگان از کشف یک محموله کالای قاچاق به ارزش 300 میلیون ریال در این شهرستان خبر داد.

روستای پلکانی «سرآقاسید» (گزارش تصویری)

روستای پلکانی «سرآقاسید» (گزارش تصویری)

روستای سرآقاسید یکی از روستاهای دهستان موگویی چهارمحال و بختیاری واقع در 45 کیلومتری چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ است. با بارش اولین برف تنها راه ارتباطی این روستا که یک جاده خاکی است تا بهار سال آینده مسدود می‌شود. ساختار این روستا به صورت پلکانی و بَرآفتو (به زبان محلی یعنی روبه آفتاب) است تا در فصل سرما از گرمای خورشید نهایت استفاده برده شود و این پلکان‌ها خود روایتگر داستان‌هایی از اهالی هر خانه دارد. این ساختار پلکانی علاوه بر زیبایی خاصی که به این روستا داده و مانند حیاطی است برای هرخانه و سقف خانه پایین دستی به حساب می‌آید به مردم کمک می کند تا از فضای آن برای خشک کردن علوفه و سبزیجات، مکانی برای پختن نان و تهیه صنایع دستی استفاده کنند.

۱۵۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در شهرکرد امحاء شد

فرمانده انتظامی چهارمحال و بختیاری

۱۵۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در شهرکرد امحاء شد

فرمانده انتظامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه مبارزه با سوداگران مرگ از اولویت‌های نیروی انتظامی است، گفت: به مناسبت هفته نیروی انتظامی روز سه‌شنبه ۱۵۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در شهرکرد امحاء شد.

برداشت «طلای سرخ» از مزارع چهارمحال و بختیاری (گزارش تصویری)

برداشت «طلای سرخ» از مزارع چهارمحال و بختیاری (گزارش تصویری)

سال جاری سطح زیر کشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری ۲۳۰ هکتار می باشد که میانگین برداشت هر هکتار ۴ کیلوگرم است. با توجه به شرایط اقلیمی در استان، کشاورزان به سمت محصولات با نیاز آبی کمتر می‌روند که زعفران یکی از این محصولات به حساب می‌آید. به دلیل ارتفاع، سردسیر و کوهستانی بودن این استان شرایطی را برای کشت این محصول فراهم آورده است که زعفرانی با رنگ، بو و طعم عالی و اصطلاحا عیار بالایی به عمل آورده شود. برداشت زعفران در استان چهارمحال و بختیاری از اواخر مهر آغاز و تا اواسط آبان ماه ادامه دارد. گفتنی است تمامی نقاط این استان پتانسیل کشت زعفران را دارد.

یادداشت

بیشتر
بازیگران بی‌قاعده طبیعت

بازیگران بی‌قاعده طبیعت

موتور سوار می‌افتد دنبال آهو. آهو پا می‌گذارد به فرار. موتورسوار گاز می‌دهد. مغز آهو فرمان به فرار می‌دهد.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر