jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۷۶۸۲۷   ۰۳ خرداد ۱۳۹۳  |  ۰۹:۵۲

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

روزنامه نخوانید اقتصاد مقاومتی می شود

این همه سیاست‌باز افراطی در بنیاد باران چه می‌کنند؟

روزنامه کیهان نوشت:برخلاف ادعای خاتمی مبنی بر این که بنیاد باران بنیادی سیاسی نیست، گروهی از افراطیون به عنوان اعضای شورای عالی این بنیاد انتخاب شدند.محمدجواد امام از بازداشت‌شدگان فتنه 88 اسامی 25 نفر را به عنوان اعضای شورا اعلام کرده که اغلب آنها اعضای مرکزیت احزاب منحله‌ای نظیر مشارکت و سازمان مجاهدین (انقلاب) هستند. در میان اسامی نام محسن آرمین، جواد امام، جعفر توفیقی، حمیدرضا جلایی‌پور، مرتضی حاجی، سید صفدر حسینی، هادی خانیکی، احمد خرم، سید حسن رسولی، عبدالله رمضان‌زاده، علی شکوری راد، محسن صفایی فراهانی، محمدرضا عارف، فاضل میبدی، الهه کولایی، محمد کیانوش راد، سید حسین مرعشی، مصطفی معین و عبدالله ناصری دیده می‌شود.خاتمی که پیش از این ریاست بنیاد باران را بر عهده داشته، مدعی شده بود این بنیاد ماهیت سیاسی و تلاش برای حضور در قدرت ندارددر این میان محمدرضا عارف چند ماهی است رأسا اقدام به راه‌اندازی بنیاد امید ایرانیان مستقل از بنیاد باران کرده است.

شبکه صهیونیستی: یونسی عزیز این خط را رها نکن!

کیهان آورده:علی یونسی پس از ادای برخی اظهارات اپوزیسیون‌مآبانه، به دیدار برخی علما و مراجع در قم رفته است.وی در حالی خود را دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی معرفی می‌کند که رسما چنین عنوانی را از رئیس‌جمهور دریافت نکرده و حتی برخی گزارش‌های موثق حاکی از بروز برخی نارضایتی‌ها نسبت به وی در دولت حکایت می‌کند.به گزارش خبرگزاری رسا، یونسی در سفر به قم با شماری از مراجع و علما از جمله آیات شبیری زنجانی، جوادی آملی و موسوی اردبیلی دیدار و گفت‌وگو کرد. در هیچ یک از دیدارهای مذکور به خبرنگاران و عکاسان اجازه داده نشد تا از این دیدارها خبر و عکس تهیه کنند.یونسی اخیرا ضمن حضور در کنیسه یهودیان در شیراز خواستار حذف آرم هلال‌احمر و جایگزینی آن با آرم سلطنتی شیر و خورشید شده بود؛ حضرت امام(ره) از این آرم سلطنتی با عنوان منحوس یاد کرده و همان اول انقلاب خواستار برچیدن آرم شیر و خورشید از سربرگ‌های دولتی شده بود.

یونسی که فرزند وی با فتنه‌گران مرتبط است همچنین مدعی شده بود حکومت بنی‌اسرائیل در موضوع همزیستی و مسالمت، به منطق اصلاح‌طلبان نزدیک شده است.او همچنین به یهودیان گفته بود بعضی‌ها شب‌ها عزاداری می‌کنند و نماز صبح‌شان قضا می‌شود. یونسی همچنین با جمع زدن عملکرد خود با همه روحانیت مدعی شده بود: اگر ما آخوندها و خاخام‌ها دست از سر شما ملت با هر رنگ و نژاد برداریم، شما با یکدیگر مشکلی ندارید.یادآور می‌شود نویسنده شبکه صهیونیستی بالاترین با استقبال از سخنان یونسی نوشت: «بدیهی است که ترجمه مفهومی حرف آقای یونسی عزیز این است که امور چگونگی باشندگی مردمان در این جهان (حکومت) امری عرفی است و نه شرعی. لذا به نظرم رسید که از محضر مبارک‌شان درخواست بکنم که این خط فکری ابراز شده‌شان را رها نکنند و نترسند از این که جنگ بالا بگیرد و وحدت به هم بخورد.(!)بالاترین اقدام کسانی چون یونسی را «جنگ مقدس برای جمع کردن دست و پای شریعت از زندگی روزمره و خیابان» توصیف کرد.

آرزوها و توهمات غرب در مذاکرات وین برباد رفت

روزنامه کیهان نوشت:محافل سیاسی و رسانه‌ای غرب معتقدند در مذاکرات وین 4، واقعیت‌ها بر توهمات غلبه کرد و ایران در برابر زیاد‌خواهی‌های آمریکا و اروپا مقاومت نشان داد.روزنامه اتریشی استاندارد در این زمینه نوشت: در این مذاکرات سخت و فشرده، واقعیت‌ها بر اوهام و توهمات غالب شد. اکنون مرحله سخت آغاز شده است. قبل از این مرحله، همه کارت‌ها از سوی طرفین روی میز گذاشته نشده بود اما هیأت‌های مذاکره کننده در وین 4، با خواسته‌های اصلی و حداکثری خود وارد مذاکرات شده بودند. مراحل بعدی مذاکرات نیز سخت و تعیین کننده خواهد بود. دور نهایی مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع که قرار است در ماه جولای (تیر ماه) برگزار شود، می‌تواند به عنوان یک ماراتن مذاکراتی دیده شود.این روزنامه از موضوعاتی همچون برنامه غنی‌سازی ایران در آینده، آینده راکتور آب سنگین اراک، مسئله توسعه و تحقیقات هسته‌ای و مدت زمان یک توافق جامع هسته‌ای و همچنین ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران در گذشته، به عنوان مسائل سخت مذاکرات نام برد.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نیز در گزارشی خاطرنشان کرد: مذاکرات برای توافق جامع هسته‌ای در وین به لحظه دشواری رسید. البته این روزهای سخت غیر منتظره نبود اما مقامات غربی از اینکه ایران مقاومت نشان داده سرخورده شده‌اند.وال استریت ژورنال با بیان اینکه هنوز اختلافات فاحشی بین دو طرف وجود دارد می‌افزاید: پس از سه دور نخست مذاکرات در وین، نشانه‌هایی از پیشرفت واقعی در خصوص برخی از مسائل بروز یافت. از جمله این پیشرفت‌ها، آینده راکتور در دست طراحی آب سنگین ایران در اراک بود که غرب نگران آن است از این تأسیسات برای تولید پلوتونیوم کافی جهت ساخت بمب هسته‌ای استفاده شود. هم‌چنین در تعهد ایران در قبال آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در رابطه با شفافیت بیشتر درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش و نیز تعریف نوعی از نظارت بیشتر بر تأسیسات هسته‌ای ایران که ممکن است این کشور با آن موافقت کند، پیشرفتی ملاحظه می‌شد.

روزنامه آمریکایی تأکید کرد: با این حال، مجموعه‌ای از مسائل هم‌چنان حل نشده باقی ماند که از جمله می‌توان به مدت زمان تداوم محدودیت‌های ویژه علیه برنامه هسته‌ای ایران، زمان لغو تحریم‌ها، آینده تحقیقات هسته‌ای ایران و تلاش غرب برای محدود کردن برنامه موشک بالستیکی این کشور اشاره کرد. از همه مهم‌تر اینکه ایران در برابر خواسته اصلی غرب درباره کاستن از زیرساخت‌های هسته‌ای به ویژه برچیدن بیش از 19 هزار دستگاه سانتریفیوژ مقاومت کرده است.سوزان مالونی تحلیلگر آمریکایی نیز در وبسایت اندیشکده بروکینگز نوشت: رابرت آینهورن از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا که در حال حاضر عضو بروکینگز است، می‌گوید آرمان‌های اعلام شده از سوی تهران برای ادامه فعالیت‌های غنی‌سازی با توقعات مقامات آمریکا برای اعمال در توافقنامه جامع کاملاً مغایر است.به نوشته مالونی، گرچه غنی‌سازی ممکن است مهم‌ترین مقوله مورد مناقشه باشد اما این مقوله تنها یکی از موارد مورد مناقشه است. راکتور آب سنگین اراک، تأسیسات زیرزمینی غنی‌سازی فردو، سؤالات بی‌پاسخ درباره ابعاد نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در گذشته و هزاران مسئله دیگر باید در مذاکرات سخت مربوط به جزئیات توافقنامه جامع حل و فصل شود.

هماهنگ کردن چارچوبی ویژه و مسلسل برای مصالحه بر سر برنامه هسته‌ای مستلزم مبادله و داد و ستدی پر پیچ و خم و کاری بزرگ است.از این رو پژوهشگر بروکینگز تأکید کرد: آرزوهای به باد رفته این ماه در حکم گوشزدی برای متوقف کردن اعلام پیروزی و تأکیدی مبنی بر خاتمه نیافتن روند ایجاد چارچوب محدودیت‌های هسته‌ای ایران است.مالونی اذعان کرده است: سودی که از توافقنامه جامع عاید ایران می‌شود حتی از سود حاصل از شرایط معتدل توافقنامه موقت کمتر است. هیأت‌های تجاری خارجی راهی تهران شدند اما تا این زمان، آنهایی که از کاهش تحریم‌های منظور شده در توافقنامه موقت منتفع می‌شوند، تنها ساکن هتل‌ها هستند.(!)

به نام رأی به اصلاحات خودمان را مسخره کردیم

کیهان آورده:همکار فراری نشریات اصلاح‌طلب در هفدهمین سالگرد انتخابات دوم خرداد 76 نوشت با خیال راحت می‌گویم از رأی خودم به خاتمی پشیمانم.نیک‌آهنگ کوثر سالهای طولانی با نشریات متعدد اصلاح‌طلب همکاری داشت و از اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بود. وی دوم خرداد را توهم تغییر توصیف کرده و نوشت: آن زمان بسیاری از ما روزنامه‌نگاران که یادمان رفته بود کارمان اطلاع‌رسانی است، تبدیل به تبلیغات‌چی‌های خاتمی شده بودیم. خیال می‌کردیم با انتخاب ناطق، همه چیز تمام خواهد شد در نتیجه تنها راه چاره، از خودگذشتگی و فعالیت به نفع خاتمی بود.وی می‌افزاید: مشکل اما از جایی شروع شد که بسیاری آن روزگار حاضر نبودند به کم بسنده کنند و حدانتظارشان را پایین نگاه دارند و می‌خواستند از خاتمی «عبور» کنند.‌ آن زمان بود که می‌شد فهمید بسیاری از کسانی که مدعی «اصلاح‌» هستند، محافظه‌کارانی نسبتاً تکنوکرات‌اند که بقای وضع موجود و روابط اقتصادی ایجاد شده برای‌شان مهم‌تر بود از تغییر. دانشجویانی که می‌خواستند از او عبور کنند، یکی یکی درو شدند.

کاریکاتوریست نشریات زنجیره‌ای ادامه می‌دهد: با خیال راحت می‌گویم که از رأی خودم پشیمانم. و کاش دیگر در سال 80 به او رأی نمی‌دادم... خیال می‌کردم با رأی مجدد به خاتمی، حاکمیت عقب‌نشینی می‌کند، غافل از اینکه رأی ما، عملاً مشروعیت بخشیدن به نظام و حاکم آن بود. دوستی می‌گفت «اشتباه» و «خطا» وجود ندارد. وضعیت ما نتیجه انتخاب‌های‌مان است. به هر حال، امروز با روحی درد کشیده، تأسف می‌خورم برای وقتی که به خیال خودم برای اصلاحات تلف کردم. کدام «اصلاحات»؟ خودمان را مسخره کردیم. جماعت تنها قدرت را برای خود می‌خواستند و بعضاً انحصار طلب‌تر از راست‌ها از آب در آمدند. کاش در دام این حیله‌گران نمی‌افتادیم.وی در پایان نوشت: اگر بعد از این همه سال نفهمیده باشیم که ساختار حاکمیت تن به «اصلاحات» مورد نظر ما نمی‌دهد، یا قرص‌مان را به موقع نخورده‌ایم یا هنوز روان‌شناس و روان‌پزشک متوجه روان‌پریشی‌مان نشده است.

در همین حال آذر منصوری عضو مرکزیت حزب منحله مشارکت به پیام نو گفت: «مهمترین آسیبی که در خصوص جریان اصلاحات وجود داشته، تبیین نکردن مبانی اصلاح‌طلبی و حرکت آنها است که به دلیل این تشریح نشدن بعضاً دیده شده است که برخی‌ها تکروی‌ها و تندروی‌هایی انجام داده‌اند که به نام جنبش مدنی و جریان اصلاح‌طلبی به آن نگاه شده است. به همین دلیل اصلاحات در برخی مقاطع دچار آسیب‌هایی شده است.»

از سوی دیگر وبسایت بی‌بی‌سی فارسی در تحلیلی به قلم مرتضی کاظمیان از اعضای فراری گروهک ملی-مذهبی نوشت: دوم خرداد خاتمی درسی برای دولت اعتدال است.بی‌بی‌سی افزود: تحصن نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس با همراهی نیروی اجتماعی اصلاح‌طلب همراه نشد. ریزش و فاصله‌گیری بدنه‌ای که قرار بود «فشار از پایین» را برای «چانه‌زنی در بالا» سامان دهد، از خیلی پیش‌تر شروع شده بود.در ادامه این تحلیل آمده است: سقف و حد مانور و اختیارات دولت تقریباً محسوس است. تجربه دولت احمدی‌نژاد به خصوص این مفهوم را انظمامی‌تر کرده است و این همه به معنای دشوار و پیچیدگی پیشبرد دموکراتیزاسیون است.

وقتی فرد هتاک به امام دستیار هاشمی می‌شود!

کیهان آورده:فرد هتاک به انقلاب و امام(ره) در مجمع تشخیص مصلحت چه می‌کند؟به گزارش مشرق همین چند وقت پیش بود که طه هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد، «عبدالحسین هراتی» را به عنوان سرپرست اداره کل اسناد و مدارک دانشگاه آزاد منصوب کرد و رسانه‌ها به بازخوانی سوابق و مواضع عبدالحسین هراتی پرداختند.با انتشار سوابق و مواضع وی علیه نظام جمهوری اسلامی، دانشگاه آزاد با قبول اشتباه در این انتصاب وی را از این مسئولیت برکنار کرد و بدون هیچ توضیح قانع کننده‌ای مبنی بر انتصاب چنین شخص شناسنامه‌داری در اهانت به امام خمینی(ره) و مسئولین نظام، تقصیر را به گردن استعلام نهادهای امنیتی انداخت و نهادهای امنیتی نیز ترجیح دادند گزینه سکوت را انتخاب کنند، لذا هنوز هیچ نهادی دلیل قانع‌کننده‌ای مبنی بر چرایی سپردن مسئولیت به فرد مذکور ارائه نکرده است.

اما با وجود اینکه ابهامات زیادی در مورد اینگونه انتصابات در دانشگاه آزاد و دیگر نهادهای دولتی وجود دارد، تصاویر حاکی از حضور هراتی در یکی دیگر از نهادهای مهم کشوری است، نهادی به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام! تصاویر منتشر شده از دیدار هیئت پارلمانی ایتالیا با هاشمی رفسنجانی نشان می‌دهد که فرد مذکور از افراد نزدیک و معتمد هاشمی است و در حلقه مشاوران و معتمدان وی جای دارد!سناتور «اتئوره روزاتو» رئیس گروه دوستی پارلمانی ایتالیا و ایران در مجلس سنای ایتالیا در روز دوشنبه «15 اردیبهشت ماه» با هاشمی رفسنجانی دیدار کرد و در این دیدار عبدالحسین هراتی در کنار دیگر مشاوران هاشمی رفسنجانی دیده می‌شود!وجود هراتی در میان افراد مورد اعتماد هاشمی رفسنجانی سوالات زیادی را ایجاد می‌کند و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخ بدهد چرا افرادی را در کنار خود قرار می‌دهد که اهانت به امام خمینی(ره)، اتخاذ مواضع تند علیه نظام جمهوری اسلامی و اهانت به مراجع عظام جزو لاینفک شناسنامه آنها است؟ آیا هاشمی نیز به مانند طه هاشمی از سابقه هراتی بی‌اطلاع است؟ و آیا از برکناری هراتی از دانشگاه آزاد اطلاعی ندارد؟

انتقاد دولت به طرح تدوین جرم سیاسی

روزنامه خراسان نوشت:در گزارشی که توسط معاونت حقوقی ریاست جمهوری درباره ایرادات طرح جرم سیاسی تهیه و به مسئولان ارشد اجرایی کشور ارائه شده است، با اشاره به اینکه چارچوب کلی طرح مذکور مبتنی بر حمایت از مجرمین سیاسی و پیش بینی برخی امتیازها، برای آنان است با طرح مثالی در این زمینه تاکید شده که بر اساس این طرح، اگر شخصی مبادرت به توهین به رؤسای قوا کند به ترتیبی که جرم سیاسی تلقی شود، در آن صورت همانند فردی که آن جرم را به صورت عادی و غیرسیاسی مرتکب شده مجازات می شود با این تفاوت که به لحاظ صبغه سیاسی جرم، از حمایت ها و امتیازات مندرج در طرح برخوردار می شود.

اولتیماتوم جدید به مدیران بانک ها درباره بدهکاران

خراسان نوشت:پس از انتقادات مسئولان اجرایی و قضایی از نحوه رسیدگی و پیگیری بازپرداخت وام های بدهکاران بزرگ بانکی، تعدادی از مدیران ارشد بانک های دولتی با ارسال نامه هایی به مسئولان مناطق و شعب مهم خود، از آنها خواسته اند ضمن دعوت سریع از بدهکاران مذکور، تفاهم حاصله را طبق یک صورتجلسه رسمی ظرف 15 روز از ابلاغ این بخشنامه، به ستاد مرکزی بانک ها ارسال کنند.

روزنامه نخوانید اقتصاد مقاومتی می شود

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: مسئولان ارشد استان سمنان راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی را کشف کرده‌اند! با یک دستورالعمل، مسئولین استان سمنان موظف شده‌اند عنوان "اقتصاد مقاومتی" را بهانه‌ای برای روزنامه نخواندن قرار دهند و مانع ورود روزنامه‌های کثیرالانتشار به ادارات شوند. جالب است که مسئولان استانی به این نکته فکر نکرده‌اند که یکی از مهم‌ترین راه‌های ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی، مطرح کردن نقطه نظرها در این زمینه در مطبوعات است. ضمناً این اقدام ضد فرهنگی در استان سمنان در سالی انجام می‌شود که رهبر انقلاب آن را سال فرهنگ و اقتصاد... نامیده‌اند.

نگرانی در مورد افزایش جمعیت اهل سنت وجهی ندارد

جمهوری اسلامی نوشت: مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در مصاحبه‌ای با سایت "سنی آنلاین" گفت اظهار نگرانی بعضی از مراجع و علما درباره افزایش جمعیت اهل سنت کشور وجهی ندارد. وی افزود: "طبق تحقیقی که خود ما از وزارت کشور داشتیم و از منابع رسمی به صورت محرمانه دریافت کردیم جمعیت اهل سنت حدود 20 درصد است... حال که آقایان می‌خواهند جمعیت اهل سنت را بررسی کنند می‌بینند جمعیت اهل سنت مقداری از تصور آنان بالاتر است. اینگونه نیست که این جمعیت اخیراً از راه زاد و ولد بالا رفته باشد." اخیراً بعضی از مراجع و رسانه‌ها اعلام کرده‌اند در چند دهه اخیر که برنامه کنترل جمعیت اجرا شده، اهل سنت کشور به آن عمل نکرده و تلاش کردند از طریق زاد و ولد بیشتر جمعیت خود را افزایش دهند تا نسبت بالاتری پیدا کنند.مولوی عبدالحمید در همین مصاحبه با لحنی اهانت‌آمیز نسبت به بعضی مراجع سخن گفته و همین امر موجب اعتراض شده بطوری که حوزه علمیه امام صادق زاهدان درس‌های خود را در اعتراض به همین اظهارات، تعطیل کردند.

ادعای المانیتور

قدس آنلاین نوشت: پایگاه آمریکایی «المانیتور» در گزارشی با اشاره به اخبار اخیر در خصوص روابط ایران و عربستان سعودی مدعی شد که آیت ا... هاشمی رفسنجانی پیشنهاد نقشه راه برای روابط تهران ـ ریاض را ارایه داده است.

ویروس کرونا کار ایران است!

قدس به نقل از سایت الف نوشت: پایگاه خبری تبوک عربستان، وابسته به دربار آل سعود، در اقدامی مضحک، مدعی شده ویروس کرونا توسط دانشمندان ایران و کره شمالی ساخته شده است.

به ایرانیان ملک نفروشید!

قدس آنلاین نوشت: وزارت خزانه‌داری آمریکا با هشدار نسبت به سوء استفاده‌های احتمالی از برنامه اعطای شهروندی جزایر «سنت کیتس» و «نویس» اعلام کرد که مالکان این جزیره از فروش زمینهای خود آن به ایرانیان خودداری کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها