jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۸۷۷۳۷   ۲۶ تير ۱۳۹۱  |  ۱۰:۲۵

در این گرمای چنارپزان تیر و مرداد تهران، به جای آن‌که پشت ترافیک دود و حرص بخورد، نگران استهلاک دنده و کلاج و لاستیک باشد یا مدام چشمش به آمپر بنزین باشد و سهمیه بنزینش را جمع و تفریق بزند، به جای آن‌که نگران جریمه طرح و افسر و جرثقیل باشد، یا سر نوبت مسافرکشی با مسوول خط و راننده‌ها دست به یقه شود.

یا سر «پول خرد» و «سیاست» و «محکم بستن در ماشین» با مسافران جر و بحث کند، سر ظهر که می‌شود، خونسرد و مثل یک جنتلمن تمام‌عیار، سلانه‌سلانه می‌آید ایستگاه خطی‌ها، پارک می‌کند، پلاکارد کوچک «غذا حاضر است» را می‌گذارد روی سقف پیکانش، در صندوق عقب را می‌دهد بالا و منتظر می‌شود... حتی نیازی به تبلیغ و داد کشیدن هم نیست!

منتظر می‌شود که راننده تاکسی‌ها و خطی‌ها و مسافرکش‌ها بیایند و «غذا» بخرند؛ غذاهایی که عیالش با تبدیل آشپزخانه خانگی به آشپزخانه نیمه صنعتی ـ نیمه خانگی، پخته و در ظرف یک بار مصرف کشیده.

در عرض یکی دو ساعت هم غذا تمام می‌شود، حالا فقط باید اسکناس‌هایش را جمع کند و برود بازار وسایل ناهار فردا را بخرد و برگردد خانه.

تهران، 87 هزار مسافرکش رسمی و غیررسمی دارد؛ چند ده تا از این 80 و خرده‌ای هزار نفر هم هر روز از او غذا بخرند، برایش کافی است، روزی‌اش می‌رسد، بدون دردسر و دود و کلافگی! بیل گیتس گفته «کار را به تنبل‌ها بسپارید؛ راحت‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها را پیدا می‌کنند».

نمی‌دانم صاحب آن پیکان سفید که هر روز می‌آید در میدان ونک هم جزو تنبل‌ها بوده است یا نه، ولی حتما بیل گیتس استخدامش می‌کند!

بهمن هدایتی - جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید صدور چک در آبان سال1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طبق قانون به علت آماده نبودن همه زیرساخت‌ ها و ضوابط و آیین‌ نامه‌ های اجرایی مربوط به برخی قسمت‌های قانون، اجرای آن به سه بازه زمانی تقسیم و به بانک مرکزی فرصت داده شد از تاریخ آذر سال 97 تا آذر سال 99 قانون جدید چک را به صورت کامل اجرایی کند.

اعتمادی که خاموش شد

اعتمادی که خاموش شد

«علت اعتماد مردم این است که می‌بینند برق‌شان در شرایط تحریم و در تابستان قطع نمی‌شود و وزارت نیرویی دارند که در طول هشت سال، ۲۰هزار مگاوات برق جدید برای کشور تولید کرده و می‌کند. برای این‌که می‌دانند آب‌شان در شرایط سخت کرونایی قطع نمی‌شود و در طول هفت سال گذشته ۴۳سد ملی افتتاح شده و تا پایان این دولت بیش از ۱۰۰سد دیگر نیز افتتاح خواهد شد.»

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر