jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۷۳۷   ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۳:۰۳

مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت:

درمان کرونا رایگان است / تخلفات را به ۱۹۰ گزارش کنید

مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با اشاره به دستور وزیر بهداشت برای درمان رایگان بیماران کرونا در بیمارستان‌ها گفت: اگر مواردی هست که مردم دچار مشکل شده‌اند و هنوز دریافت‌هایی در بیمارستان‌ها برای بیماران کرونایی انجام می‌شود، حتما با سامانه ۱۹۰ بخش درمان، مطرح کنند تا ثبت شود و حتما پیگیری می‌کنیم.

به گزارش جام جم آنلاین از  ایسنا، دکتر محمدحسین حیدری در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، درباره سرانجام ارزیابی بیمارستان‌ها، گفت: ارزیابی بیمارستان‌ها یک روال کلی است که مرکز نظارت و ارزیابی حوزه معاونت درمان پیگیری کرده و بر اساس شاخص ‌های مربوطه فعالیت ارزیابی را در حوزه های مربوطه مانند کرونا انجام می‌دهند. در عین حال وظیفه حوزه دفتر بازرسی، بررسی شکایات مردمی درباره مراکز درمانی است که بالطبع این موضوع را با پس‌خوراندی که از سامانه ۱۹۰ داریم و مردم با این سامانه ارتباط برقرار می‌کنند، به صورت موردی آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 
وی درباره نحوه نظارت بر نانوایی‌ها به ویژه در بحران کرونا، افزود: مواردی که برای شکایاتی که در این زمینه مطرح می‌شود، اگر با ۱۹۰ تماس گرفته شود، چه در حوزه درمان، چه بهداشت و چه اورژانس و... و. ، این شکایات ثبت شده و به صورت ویژه پیگیری می شود. مواردی چون بحث نانوایی‌ها، بخشی که مربوط به تجهیزات حفاظت فردی است که ممکن است به دست برخی افراد نرسیده باشد و یا شکایت‌های ناشی از بحث گندزدایی و ضدعفونی‌هایی که باید اتفاق افتد، باشد که بلافاصله از طریق سامانه موضوع را به حوزه‌های مربوطه منتقل کرده و ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت هم باید جواب بگیریم. اما باید توجه کرد که مردم باید بدانند که حتما با سامانه ۱۹۰ ارتباط برقرار کرده، مشکل‌شان را مطرح و پیگیری کنند.
 
وی افزود: در عین حال یک بحث کلی این بود که با توجه به اینکه در ابتدا در زمینه وسایل حفاظت شخصی محدودیت‌هایی وجود داشت، شرایطی را فراهم کردیم که بر اساس اولویت‌های وزارت بهداشت از مجموعه درمان، بهداشت و... و. این وسایل را در اختیارشان قرار دهیم. در حال حاضر هم وسایل حفاظت فردی اعم از ماسک، محلول‌های ضدعفونی و... می‌تواند در اختیار مردم قرار گیرد. در عین حال با شهرداری‌ها هم هماهنگ شده تا در متروها و بخش‌های مختلف مردم بتوانند از این امکانات استفاده کنند.
 

درمان کرونا رایگان است

 
حیدری در پاسخ به سوال، درباره تخلفات مالی احتمالی بیمارستان‌ها و دریافت وجوهی از مردم در حوزه درمان کرونا، گفت: بحث تخلفات مالی به بخشنامه‌ها و مقررات ویژه‌ای که در حوزه‌های مختلف از جمله تعرفه، وجود دارد، منوط می‌شود. با توجه به آخرین بخشنامه وزیر بهداشت مبنی بر رایگان شدن درمان بیماران کرونایی، بر اساس بازرسی‌های انجام شده و گزارشات مردمی، از برخی بیمارستان‌ها گزارش‌هایی را داشتیم که دریافت‌هایی از مردم انجام شده است. این مساله را با وزیر بهداشت و معاونین وزارت بهداشت مطرح کردیم و مقرر شد که از ظرفیت‌های خاص بیمه، مددکاری بیمارستان‌ها و... استفاده کنیم تا مردم این پرداخت‌ها را نداشته باشند. باز هم اگر مواردی است که مردم دچار مشکل شدند و هنوز دریافت‌هایی در بیمارستان‌ها برای بیماران کرونایی انجام شده، حتما با سامانه ۱۹۰ بخش درمان، مطرح کنند تا ثبت شود و حتما پیگیری می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: البته در حال حاضر به صورت ویژه چند تن از همکاران را از حوزه تعرفه در برخی بیمارستان‌ها مامور کردیم تا این موارد را بررسی کنند. امیدواریم شرایطی فراهم شود تا با هماهنگی‌هایی که انجام می‌شود، بیمارستان‌ها ملزم شوند که بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها را درباره مسائل مالی بیماران انجام دهند.
 
حیدری تاکید کرد: روال کلی برخوردها در این زمینه این است که ستاد تعرفه استان‌ها، موظف هستند که طبق قوانین تعزیراتی با آن بیمارستان‌ها برخورد کنند، اما از آنجایی که در حال حاضر موقعیت ویژه است و دستورالعمل‌های خاصی هم مطرح است، باید شرایطی ایجاد کنیم که به صورت اضطراری به این موارد رسیدگی شود. به همین دلیل تمام پرونده‌های مربوط به این موضوع را با همکاران‌مان در حوزه تعرفه در کل کشور هماهنگ کردیم که به محض دریافت این شکایات همان روز تشکیل جلسه دهند و تکلیف بیمارستان را مشخص کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر