jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۵۲۲۱ ۱۲ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

شرایط یوزپلنگ‌ها در کشورمان کاملا بحرانی است و جمعیت‌شان به عدد 30 نمی‌رسد، آخرین بررسی‌ها این واقعیت تلخ را نشان می‌دهد. با این حال تلاش‌های زیادی برای نجات این گونه شده است؛ تلاش‌هایی که به طور حتم کافی نبوده و در‌واقع تنها شیب انقراض آنها را کم کرده است.


مساله‌ای که این روزها به انقراض یوز بیشتر از سایر عوامل دامن می‌زند، حضور دام در زیستگاه‌های این‌گونه است، به همین دلیل شرایط برای خروج دام از توران و میاندشت باید فراهم شود.
اما در کل برای بررسی شرایط حیات‌وحش کشور باید این مساله را از دو منظر بررسی کرد؛ از منظر جمعیت گونه‌ای مانند یوز یا گونه‌های دیگری مانند گوزن زرد و گورخر ایرانی نیز شرایط مناسبی ندارند.
اما از منظر دیگر که روش‌های حفاظتی است، باید گفت روش‌ها به‌درستی در حال تغییر است و باید برای نجات محیط‌زیست و حیات‌وحش این مسیر مناسب را ادامه داد.‌
برای نمونه حضور سازمان‌های مردم‌نهاد تخصصی پررنگ‌تر از قبل شده است. اطلاع‌رسانی و گسترش فضای مجازی نیز سبب شده آگاهی مردم درباره حیات‌وحش بیشتر شود و در نتیجه کمک‌های مردمی بیشتری نیز اتفاق بیفتد؛ مثلا در ماجرای جمع‌آوری کمک برای آزادی دو محیط‌بانی که به پرداخت دیه محکوم شده بودند شاهد چنین تجربه مثبتی بودیم.
علاوه بر این باید روش‌های نوین حفاظتی را نیز در اولویت قرار داد؛ روش‌هایی که حفاظت جامعه‌محور هستند یعنی با ذی‌نفع کردن جوامع محلی آنها به حفاظت از زیستگاه‌ها تشویق می‌شوند.

مرتضی اسلامی‌دهکردی

عضو هیات‌مدیره انجمن یوزپلنگ ایرانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر