jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۰۶۷۲۸۶   ۰۶ شهريور ۱۳۹۶  |  ۱۹:۲۴

یک رسانه انگلیسی از فشار کاخ سفید بر نهادها و شخصیت های اطلاعاتی آمریکا برای جعل سند در خصوص ایران و متهم کردن تهران به نقض برجام خبر داد.

فشار کاخ سفید بر نهادهای اطلاعاتی آمریکا برای جعل سند درخصوص ایران

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، گاردین در گزارش خود می نویسد: مقامات اطلاعاتی آمریکا از سوی کاخ سفید در فشار هستند تا تائیدیه ای را برای نقض برجام از سوی ایران صادر کنند.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، کارشناسان و مقاماتی که در سال ۲۰۰۳ با سند سازی در خصوص عراق مقدمات حمله آمریکا به این کشور را آماده کردند، با این خواسته کاخ سفید و جعل سند درباره ایران مخالف هستند.

گاردین می نویسد: در حالی که تنش های آمریکا با کره شمالی به بالاترین سطح خود رسیده از بین بردن توافق هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ می تواند بحران جدیدی را در خصوص گسترش تسلیحات هسته ای بوجود بیاورد.

در همین رابطه «ند پرایس» از عوامل سابق سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) و سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، به گاردین گفت: از مقامات اطلاعاتی شنیده ام که از سوی کاخ سفید تحت فشار هستند تا گزارشی را علیه ایران تهیه کنند. آنها گفته اند که نشانه ای از جعل وجود دارد و تقریبا همان فضایی که در سال ۲۰۰۳ بر نهادهای اطلاعاتی حاکم شده بود مجددا بر این نهادها حکم فرما شده است.

بر اساس نوشته های این روزنامه، کارشناسانی که از سابقه جنگ ۲۰۰۳ عراق و جعل سند در خصوص وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق متنبه شده اند اکنون در برابر خواست کاخ سفید مقاومت می کنند.

«دیوید کوهن» معاون سابق سازمان سیا نیز می گوید: این واقعا تعجب آور است که ترامپ پیش از آنکه دلیل و سندی داشته باشد در پی نتیجه گیری در خصوص ایران است.

کوهن پیشتر در مصاحبه با سی ان ان گفته بود: اگر اطلاعات ما با سیاسی کاری تخریب شود، نظیر آنچه که رئیس جمهور اکنون در حال انجام دادن آن است، سودمندی نهادهای اطلاعاتی را از بین می برد.

گاردین در ادامه به سفر هفته گذشته «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین و ملاقات وی با «یوکیو آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، و گفتگوهایش در خصوص ایران اشاره کرده و می نویسد: مورد دیگری که نشان می دهد جو موجود همانند جوی است که در سال ۲۰۰۳ پیش از حمله به عراق وجود داشت، فشار آمریکا بر آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

در ادامه این گزارش آمده است: هر چند در مورد عراق و وجود تسلیحات کشتار جمعی در این کشور اختلاف نظر در میان نهادهای اطلاعاتی وجود داشت، اما اکنون در میان نهادهای اطلاعاتی آمریکا و آژانس های اطلاعاتی سایر کشورها، وزارت خارجه آمریکا، آژانس بین المللی انرژی اتمی و ۵ کشور دیگری که برجام را امضا کرده اند و همچنین اتحادیه اروپا این اجماع وجود دارد که هیچ سند قابل قبولی در مورد اینکه ایران برجام را نقض کرده، وجود ندارد.

بر اساس قوانین آمریکا، دولت این کشور هر ۳ ماه یکبار باید گزارشی را در مورد روند اجرای برجام و اینکه آیا ایران به این توافق پایبند بوده یا نه به کنگره ایالات متحده ارائه کند. پس از آخرین باری که دولت ترامپ این گزارش را به کنگره ارائه و پایبندی ایران به برجام را تائید کرد، ترامپ تیمی ویژه را برای اثبات عدم پایبندی ایران به برجام تشکیل داد و آن را موظف کرد تا در گزارش بعدی نقض برجام از سوی ایران را تائید کنند. این گزارش جدید قرار است در اواسط اکتبر منتشر شود و از همین رو حدس و گمان ها در مورد آن افزایش یافته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر