استانها - کرمان - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

کرمان
بهشتی ناشناخته در دل کویر

استان تاریخی و کویری کرمان ظرفیت‌های بسیار متنوع و ارزشمندی در حوزه‌های مختلف دارد که همچنان برای مردم و مسؤولان ناشناخته مانده و کمکی به توسعه این منطقه نکرده است

بهشتی ناشناخته در دل کویر

۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۹

از کرمان گفتن و نوشتن کار سختی است؛ از استانی که شاید بیشتر مردم فقط آن‌را به ارگ بم و پسته‌اش می‌شناسند اما به معنای واقعی، جهانی است فشرده‌شده در نیمه جنوب‌شرقی و نیمه کویری ایران. برای این ادعای‌مان سند هم داریم و آن این‌که در هر بخش که سراغ ظرفیت‌های این استان بروید، حرف اول یا دوم را می‌زند.

روزهای سیـاه فیـروزه

گزارشی از شهرستان شهر بابک و معادن فیروزه‌اش که این روز‌ها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند

روزهای سیـاه فیـروزه

۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶

شهربابک،شهر سنگ‌های فیروزه‌ای در حالی یکی از قطب‌های تولید سنگ‌های قیمتی در استان کرمان و کشور شناخته می‌شود که هنرمندان فیروزه‌تراش آن برای تهیه این گوهر سنگ زیبا با دشواری‌های زیادی روبه‌رو هستند.

ساوه شهره به انار است و بم به رطبش (+تصاویر)

سفر به نخلستان‌ها و گزارشی تصویری از فصل برداشت خرما در بم

ساوه شهره به انار است و بم به رطبش (+تصاویر)

۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۶

این روزها همشهری‌های من فرصت سرخاراندن ندارند. صبح زود می‌زنند بیرون و غروب گاوگم برمی‌گردند. برای یك بمی خیلی زشت است ‌كه خرمای سالانه‌اش را از جایی بخرد . هر خانه‌ای حداقل به‌اندازه خوردوخوراک خودش و بچه‌هایش یكی دو تا نخل جلوی خانه‌اش دارد و محصول همان را برداشت می‌کند.

پته‌ دوزی؛ شناسنامه هنری کرمانی‌ ها

امروز سراغ هنر پته‌ دوزی کرمانی‌ ها رفته‌ایم که با وجود برخورداری از ظرفیت بالای ارزآوری در ورطه نابودی است

پته‌ دوزی؛ شناسنامه هنری کرمانی‌ ها

۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸

نقش‌ های زیبا و چشم‌نوازی که زنان هنرمند کرمانی با نخ‌های رنگارنگ روی پارچه‌ای پشمی می‌دوزند، صنایع‌ دستی ارزشمندی به نام پته را آفریده که یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین سوزن‌ دوزی‌ های سنتی ایران است؛ هنر صنعتی ارزشمندی از قرن دوازدهم هجری‌قمری که ریشه در تاریخ فرهنگی کرمان دارد و زیرشاخه رودوزی سنتی و هنر اصلی بانوان هنرمند کرمان است.

حکایت جاده‌ای که به آخر نمی‌رسد

بخشی از مردم استان کرمان سال‌هاست در جاده‌ای ناایمن تردد می‌کنند

حکایت جاده‌ای که به آخر نمی‌رسد

۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰

جاده غیراستاندارد ارتباطی شهرستان کوهبنان به شهرستان زرند در بلندترین و شمالی‌ترین نقطه استان کرمان که از دل کوه‌های منطقه پابدانا و معادن زغال سنگ می‌گذرد، طی بیش از 50 سال گذشته در حالی تنها مسیر ارتباطی این دو شهرستان بوده و به دلیل داشتن گردنه‌های خطرناک، پیچ‌های تند و عرض کم جاده باعث وقوع تصادفات بسیار و جان‌باختن صدها نفر از مردم شده‌است که احداث جاده جدید و جایگزین این محور یک دهه به درازا کشیده شده و آن‌طور که مسؤولان می‌گویند به دلیل کمبود اعتبار، هنوز به سرانجام نرسیده‌است.

درگیری مسلحانه پلیس کرمان با قاچاقچیان مسلح مواد مخدر/2 شرور به هلاکت رسیدند

درگیری مسلحانه پلیس کرمان با قاچاقچیان مسلح مواد مخدر/2 شرور به هلاکت رسیدند

۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۵

فرمانده انتظامی استان کرمان از درگیری رزمندگان قرارگاه ابوذر استان با قاچاقچیان مسلح موادمخدر در کویر لوت خبر داد و گفت: طی این درگیری ۲ شرور مسلح هنگام تیراندازی به سمت ماموران کشته شدند.

نیازمندی ها