jamejamonline
قزوین عمومی کد خبر: ۹۴۶۵۷۸   ۲۸ شهريور ۱۳۹۵  |  ۱۰:۲۳

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: هشت هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین به زیر کشت پاییزه کلزا رفته است.

آغاز کشت «کلزا» در قزوین

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از مهر، فرزاد خوش اخلاق افزود: برای کشت کلزا در سطح ۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به ۴۲ تن بذر از ارقام هیبرید و اپی (op) نیاز است.

وی ادامه داد: این میزان بذر از دفتر دانه های روغنی وزارت متبوع درخواست شده که تاکنون از این میزان ۲۶ تن بذر به استان وارد و آماده توزیع بین زارعین کلزا کار شده است. در حالی که میزان توصیه شده کارشناسی برای کشت بذر کلزا در هر هکتار ۴ تا ۵ کیلوگرم است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده حدود ۸ هزار هکتار از اراضی آبی استان به کشت محصول کلزا اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: از این میزان سطح زیرکشت حدود۲ هزار و۵۰۰ هکتار در آبیک، هزار هکتار در بوئین زهرا ، ۲ هزار و۴۰۰ هکتار در شهرستان البرز و یک هزار و۴۰۰ هکتار در قزوین، حدود ۵۰۰ هکتار در تاکستان و۲۰۰ هکتار در شهرستان آوج اختصاص خواهد یافت.

به گفته خوش اخلاق پیش بینی می شود حدود ۱۷ هزار و۶۰۰ تن دانه های روغنی کلزا از این میزان سطح زیرکشت برداشت شود.

وی بر لزوم و اهمیت کشت کلزا و تامین روغن مورد نیاز داخل کشور تاکید کرد و گفت: ارقام هیبرید کلزا در استان شامل نپتون، ناتالی، آرتیست، موسانتو، دانوب و از ارقام خارجی؛ گابریلاو زوریکا و ارقام داخلی اکاپی و احمدی است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآورشد: قیمت هر کیلو بذر هیبرید وارداتی ۱۸۰ هزار ریال، بذر هیبرید داخلی ۱۱۴ هزار ریال، بذر اوپی داخلی ۵۰ هزار ریال و بذر اوپی وارداتی ۱۰۰ هزار ریال است.

وی از کشاورزان خواست بذر مورد نیاز خود را از عاملان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها تهیه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

نیازمندی ها