jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۰۳۲۷۸   ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۸:۵۸

هشدار جدی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

فدوی: آمریکا دست از پا خطا کند، ناوهایشان را غرق می‌کنیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: 24 ساعته، شناورها و توانمندی های آمریکایی ها را در منطقه رصد می کنیم.

فدوی: آمریکا دست از پا خطا کند، ناوهایشان را غرق می‌کنیم

به گزارش جام جم آنلاین ، دریادار پاسدار علی فدوی با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با بیان اینکه خلیج فارس و تنگه هرمز اصلی ترین و راهبردی ترین نقطه جهان است، افزود: همه اطراف این مناطق را کشورهای مسلمان تشکیل می دهند و ایران بیش از دیگر کشورها در این مناطق مرز دارد بنابراین جمهوری اسلامی ایران در این مناطق نقش خاص و مهم تر از دیگر کشورها دارد.

دریادار فدوی گفت: مناطق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان علاوه بر آب های سرزمینی،‌ آب های بین المللی هم دارد بنابراین دیگر کشور ها هم در این آب ها حضور دارند.

سردار فدوی با اشاره به اینکه آمریکایی ها منافع زیادی در این منطقه دارند افزود: شیطان بزرگ سعی کرده هم پیمانان منطقه ای و غیرمنطقه ای هم در این آب ها داشته باشد بنابراین آرایش نظامی آن ها آرایش طبیعی نیست.

وی ادامه داد: اکنون حدود 60 فروند شناور نظامی بیگانه که بیشترین آن ها آمریکایی و همچنین فرانسوی و انگلیسی هستند در این مناطق حضور دارند.

دریادار فدوی با اشاره به اینکه عبور از آب های سرزمین مقرراتی دارد گفت: با توجه به اینکه مصداق عبور بی ضرر آمریکایی ها در آب های سرزمینی ما وجود ندارد سالهاست آن ها از آب ها ی سرزمین ما عبور نمی کنند.

وی افزود: به آن ها اعلام کردیم حضور شما در خلیج فارس شر مطلق است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: از سال 94 به آمریکای ها اعلام کردیم کسانی که در خلیج فارس حضور دارند باید به زبان فارسی مسلط باشند به همین علت تقریباً در همه ناوهای آمریکایی افراد فارسی زبان حضور دارند.

دریادار فدوی افزود: در ماجرای دستگیری ملوانان آمریکایی در 22 دی 94 بسیاری از مکالمات میان ما و آنها به زبان فارسی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه ماجرای ورود آنها به آب های سرزمینی ما تکرار نشد گفت: در دو شناوری که این ملوانان حضور داشتند آمریکایی ها به عمد وارد آب های سرزمین ماه نشده بودند بلکه خداوند آن ها را به آب های ما کشاند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه آمریکای ها از نظر هوایی ، شیطنت هایی را انجام می دهند گفت: همان طور که اعمال حاکمیت ما در آب های سرزمینی ما انجام می شود آن ها باید بدانند اگر نیروی هوا فضای دریایی سپاه همان اعمال حاکمیت را که در دریا انجام داریم در فضای هوایی خلیج فارس هم انجام دهند آن وقت وضعیت آمریکایی ها بسیار حقارت آمیز تر از 22 دی 94 می شود.

دریادار فدوی تاکید کرد: آن ها باید مراقب باشند که مبادا هواپیماها و پهپاد های آن ها در فضای سرزمینی هوایی ما حضور یابند و باتوجه به اینکه عبور آن ها را از فضای هوایی کشورمان مصداق عبور بی ضرر نمی دانیم اعمال حاکمیت خواهیم کرد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در پاسخ به این پرسش که چرا آمریکایی ها در مورد رزمایش های دریایی ایران در منطقه خلیج فارس حساس هستند گفت: به قول امام راحل "آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند".

وی با بیان اینکه مسؤلان آمریکایی باید فهم خود را نسبت به ایران اصلاح کنند گفت: البته از نظر اجرایی فهم آمریکایی ها نسبت به منطقه، درست و واقعی است.

دریادار فدوی با اشاره به اینکه بیش از 28 سال از پایان جنگ تحمیلی می گذرد افزود: طرف ما در دریا در یک و نیم سال پایانی جنگ، فقط آمریکایی ها بودند.

وی ادامه داد: در اینکه تهدید و دشمنی آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی نه تنها کوچکترین افولی نیافت بلکه هر روز افزایش یافته، کسی شکی ندارد در حالی که این قید برقرار است آنها در این سال ها نتوانستند نگاه چپ به ایران کنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در حدود 20 روز پیش در مصاحبه ای گفت" ما با متحدان منطقه ای و غیرمنطقه ای در پی آن هستیم که با استقرار توانمندی های خود توان بازدارنده در برابر ایران درست کنیم".

دریادار فدوی افزود: این نشان دهنده تصویر آمریکایی ها از منطقه و انقلاب اسلامی و این معادله میان ما و آمریکایی ها سال ها برقرار است.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها در پی ایجاد توانمندی بازدارنده در مقابل ایران هستند گفت: آنها باور دارند که ایران توان بازدارندگی دارد و قادر است که اگر اقدامی علیه ایران شود ضرر آن برای اقدام کننده از نفع آن بسیار بیشتر است.

دریادار فدوی افزود: آمریکایی ها ایران را صاحب توانمندی می بینند که برای جلوگیری از آن ناچار به ایجاد توانمندی بازدارنده هستند.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها در حال ایجاد تغییراتی در منطقه هستند گفت: آنها می خواستند تکخور منافع منطقه باشند اما در زمان اوباما فهمیدند قادر نیستند شرایطی را فراهم کنند که فقط آنها از منافع منطقه بهره مند شوند و به این نتیجه رسیدند که باید در این منافع، دیگران را شریک کنند و در ازای آن از توانمندی آنها استفاده کنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: کشورهای منطقه اعمال حاکمیت کامل ندارند بنابراین به اجبار با آمریکایی ها شریک و همپیمان شدند و کشورهای فرامنطقه ای هم بعضی به اختیار و برخی به اجبار با آنها همکاری می کنند.

دریادار فدوی گفت: آینده دنیا وابسته به خلیج فارس است زیرا انرژی آینده جهان در آن است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آمریکایی ها اطمینان دارند که اگر دست از پا خطا کنند ناوهای آنها در خلیج فارس،‌ تنگه هرمز و دریای عمان غرق می شوند.

دریادار پاسدار علی فدوی در ادامه سخنان خود درباره گشت های دریایی مشترک در خلیج فارس با بیان اینکه این طرح هنوز عملیاتی نشده است افزود: هیچ شناوری از کشور های فرامنطقه ای در منطقه وجود ندارد که در چرخه منظم یا در منطقه مشخصی گشت دریایی را انجام دهد.

وی افزود: اکنون فقط آمریکایی ها، انگلیسی ها و فرانسوی ها این نقش را بر عهد دارند.

دریادار فدوی با اشاره به اینکه آمریکایی ها تلاش می کنند تا دیگران را هم در این موضوع دخالت دهند ادامه داد: زیاد شدن و تعدد بازیگران منطقه به ضرر آمریکایی هاست زیرا وقتی این بازیگران، زیاد شوند کنترل منطقه از دست آمریکایی ها خارج می شود.

وی با بیان اینکه این موضوع می تواند برای آمریکایی ها و هم پیمانانش خطراتی را به وجود بیاورد افزود: این یکی از اشتباهاتی است که آمریکایی ها در حال دچار شدن به آن هستند.

دریادار فدوی گفت: در دوران دفاع مقدس 54 کشور علیه جمهوری اسلامی ایران رسماً می جنگیدند و فقط 2 کشور سوریه و کره شمالی به نوعی در کنار ما بودند.

وی افزود: طرف مقابل انقلاب اسلامی همه دنیا بود که نوک فلش آن عراقی ها و در انتها آمریکایی ها و شوروی و بقیه هم پیمانانشان بودند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: این وضعیت سال های طولانی برقرار است و هر چه جلوتر رفتند بیشتر به این اطمینان رسیدند که نمی توانند در برابر انقلاب اسلامی به قدرتی که می خواهند برسند.

دریادار فدوی با اشاره به اینکه امسال رزمایش های زیادی برگزار خواهیم کرد افزود: در هر سال تعداد بسیار زیادی تمرینات، رزمایش های منطقه ای، نیرویی و حداقل یک یا 2 رزمایش با عنوان قرارگاه دریایی خاتم الانبیاء (ص) داریم که فرمانده یکی از رزمایش ها فرمانده کل سپاه است و همه ی نیروهای مسلح در آن نقش دارند.

وی اضافه کرد: پارسال این رزمایش ها انجام شد که برخی ها اعلام و برخی ها اعلام نشد و امسال هم طبق همان روال برگزار می شود.

دریادار فدوی گفت:‌ رزمایش ها نقش چند گانه ای از جمله آمادگی و آزمایش سلاح های جدید دارند.

وی افزود: از اول فروردین سال 1366 با آمریکایی ها در دریا رویارویی داشتیم و اکنون 29 سال از زمان گذشته است و قطعاً آن ها سال های 66 و 67 را هیچ وقت از یاد نمی برند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: در آن سال ها روالی میان ما و آمریکایی ها به وجود آمد که ادبیات نظامی دنیا را تغییر داد.

دریادار فدوی با بیان اینکه شروع کننده این تغییر آمریکایی ها بودند، افزود: توان و جنگ نامتقارن در سال های 66 و 67 به وجود آمد و مصیبت هایی به آن ها در خلیج فارس وارد شد که اثر آن تبدیل به یک تصویر از یک قدرت باز دارنده توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

وی ادامه داد‌: پس از جنگ هم آتش بس در خلیج فارس اتفاق نیفتاد و در این منطقه هیچ گاه شرایط عادی به وجود نیامد و آمریکایی ها هر روز در همه جای منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان به هر طرف که نگاه می کنند ما را می بینند.

دریادار فدوی اضافه کرد: این تصویر کاملی را از توان نیروهای انقلاب اسلامی در آمریکا ها بوجود آورده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: هر چه طرف برای خود قدرت و اُبهت قایل باشد آسیب پذیری او بیشتر است و آمریکایی ها به آسیب پذیری خود در برابر قایق های تندروی ما آگاه هستند.

دریادار فدوی افزود: در سال 66 زمانی که نیروی دریایی سپاه کمتر از سه ماه بود که وارد دریا شده بود یک مقام پنتاگون گفت" ناوهای اعزامی ما به خلیج فارس نه تنها قادر نیستند مأموریت های محوله را انجام دهند بلکه حتی قادر نیستند از خود در برابر قایق های تندرو سپاه دفاع کنند".

وی گفت: آمریکایی ها 86 ناو جنگی در سال 66 در منطقه داشتند در حالی که اکنون فقط کمتر از 60 ناو در منطقه وجود دارد که از این تعداد حدود 40 ناو متعلق به آمریکاست و بیش از نصف آن شناور پشتیبانی و نه جنگی است.

دریادار فدوی افزود:‌ هیچکدام از سلاح های پیشرفته و تجهیزات الکترونیکی که بر روی ناوها دارند علیه قایق های تندرو کارآیی ندارد و آن ها مجبور به استفاده از سلاح های ابتدایی مانند تیربارها هستند.

وی با بیان اینکه آن چه که در رزمایش ها اعلام می کنیم گوشه ای از توانمندی های کمی و کیفی ماست، گفت: از نخستین رزمایش پیامبر اعظم (ص) تا کنون در هر رزمایش یکی از توانمندی های خود را نشان دادیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: در پنجمین رزمایش پیامبراعظم(ص) سلاح موشکی زیرآبی را معرفی کردیم که در هیچ رزمایشی در جهان به میزان آن انعکاس خبری پیدا نکرد و همه مقامات آمریکایی درباره آن صحبت کردند.

دریادار فدوی درباره شهرهای موشکی دریایی سپاه هم گفت: با توجه به تجربه جنگ تحمیلی طبیعی بود که در برابر قدرت و توانمندی های نظامی آمریکایی ها از پدافند غیر عامل استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سراسر منطقه خلیج فارس کوه های بسیار بلند و سواحل عالی بر ای ایجاد استحکامات خیلی مفصل پدافند غیر عامل وجود دارد، ادامه داد: مهندسان نیروی دریایی سپاه از سال 71 و 72 در زمانی که هیچ مجموعه ای قدرت و توان حفر تونل نداشت در قالب مؤسسه و گروه «حرا» که شهرت جهانی و رکورد حفر تونل را در جهان دارد فعالیت شان را آغاز کردند همان گونه که این روال در هوافضای سپاه وجود دارد و قسمتی از شهرک های زمینی موشکی نشان داده شد.

دریادار فدوی افزود: این روال سال های طولانی است که در مجموعه های موشکی نیروی دریایی سپاه، موشک های ساحل به دریا و مجموعه شناوری ما برقرار است.

وی گفت: شاید در آینده ما هم نشان دهیم که شناورهای ما به جای اینکه در کنار اسکله ها از ساحل خارج شوند از تونل های آبی و دریایی به طرف آمریکایی ها خارج شوند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: اطمینان داشته باشید هیچ توانمندی نمی تواند در این تونل ها پیش از درگیری به شناورهای ما آسیبی برساند.

دریادار فدوی ادامه داد: تا کنون تصویری در این زمینه پخش نکردیم اما اگر مصلحت باشد در آینده تصاویر آن نشان داده می شود.

وی درباره دستاوردهای جدید نظامی ایران در دریا گفت: قول داده بودیم در پایان برنامه پنجم توسعه به جای سرعت شناور تندر رو خودمان را از 60 نات به حدود 80 نات برسانیم.

دریادار فدوی افزود:‌ در اواخر زمستان آزمایشات کاملی را در سرعت 80 نات انجام دادیم و در مرحله بعد شناورهای با این سرعت را به صورت انبوه تولید می کنیم و امیدواریم در برنامه ششم توسعه این کار انجام شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر