jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۵۳۹ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

مراسم شنبه شب افطار مقامات ارشد ترکیه که عبدالله گل، رئیس جمهور پیشین این کشور سخنران اصلی آن بود، به محلی برای اعتراض و انتقاد به سیاست خارجه این کشور تبدیل شد.

به گزارش روزنامه تودی زمان، عبدالله گل در سخنرانی خود گفت: مایه تاسف است که کشورهای اسلامی وقت را هدر می‌دهند و ما همچنان شاهد این هستیم که بسیاری از مسائل از جمله موضوع فلسطین در خاورمیانه همچنان حل نشده باقی مانده است. عبدالله گل با تاکید بر این‌که ترکیه باید مناسبات با کشورهایی از مصر و لیبی تا یمن و کشورهای حوزه خلیج فارس را ارتقا دهد، گفت که این اقدامات نیازمند و وابسته به بازنگری در سیاست خارجی ترکیه است.

وی افزود: صادقانه باید بگویم که سیاست‌های ما خصوصا در حوزه خاورمیانه و جهان عرب نیازمند آن است که رویکرد بسیار واقع بینانه‌تری به خود بگیرد. گزارش شده که مقام‌های ارشد ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه در این مراسم حضور داشتند.

احمد داوود اوغلو که وزیر خارجه بوده و هم اکنون نیز نخست وزیری ترکیه را در دست دارد، به عنوان معمار سیاست خارجی ترکیه شناخته می‌شود. زمانی که وی در سمت وزیر امور خارجه خدمت می‌کرد، سیاست «مشکلات صفر با همسایگان» را در پیش گرفت اما به عقیده تحلیلگران، با اقدامات و سیاست‌های ترکیه از زمان شروع بهار عربی این روند تبدیل به سیاست «همسایگان صفر» شد و همسایگان ترکیه یکی پس از دیگری از آن دور شدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر