jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۸۹۴۶۱   ۰۸ تير ۱۳۹۳  |  ۰۵:۴۰

پژوهشگران به منظور چاپ سلول‌های زنده بدن، روش مقرون به صرفه‌ای را کشف کردند که طی آن صددرصد سلول‌های بدن زنده باقی می‌مانند.

روش جدید چاپ سلول زنده

در این روش که Block Printing نام دارد می‌توان سلول‌ها را روی هر سطحی و به صورت دوبعدی چاپ کرد. هزینه پرینت سلول‌های بدن با پرینتر جوهرافشان در حدود ده هزار دلار است که در نهایت 50 درصد سلول‌ها آسیب‌دیده یا می‌میرند، در حالی که هزینه چاپ با روش جدید در حدود یک دلار است.

از محدودیت‌های روش Block-Cell Printing می‌توان به دوبعدی بودن چاپ و کندتر بودن آن در مقایسه با روش پرینت با پرینتر جوهرافشان اشاره کرد. بنا به گفته محققان این روش قادر است الگوهایی با کیفیت بالا چاپ کند که در آن فاصله سلول‌ها پنج میکرومتر است.

در بسیاری از موارد ازجمله مطالعات مربوط به ترمیم بافت، عملکرد سلول و ارتباط سلولی می‌توان از این روش استفاده کرد. این فرآیندها زمانی امکان پذیر است که سلول زنده و فعال باشد. در این روش با استفاده از فیزیک میکروسیالی، در سلول‌های زنده به مجموعه‌ای به شکل J تبدیل می‌شوند. سلول‌ها در قالبی سیلیکونی مملو از سوراخ‌های ریز جاری می‌شوند و تا جایی پیش می‌روند که یک سوراخ ریز پیدا کرده و در آن فرو روند. سپس قالب را برداشته و آنچه باقی می‌ماند سلول‌هایی هستند که در نظمی از پیش تعریف شده کنار هم قرار گرفته‌اند.

در حال حاضر پژوهشگران برای چاپ سلول‌های مغزی و بررسی رشد سلول‌های سرطانی از این روش استفاده می‌کنند. ممکن است اتصالات سلولی ایجاد شده در مطالعات مربوط به انتقال سیگنال نورون و بازسازی آکسون مورد استفاده قرار گیرند. این کار می‌تواند در تشخیص بیماری آلزایمر و دیگر بیماری‌های عصبی کمک کند.

محققان طی آزمایش‌های مختلف روی سلول‌های سرطان پستان انسان به این نتیجه رسیدند که می‌توانند با این روش روند پیشروی سلول‌های سرطانی را که با سطح بدخیمی آن مرتبط است مورد بررسی قرار دهند. پیشروی طولانی‌تر نشانه تهاجمی‌تر بودن سلول‌های سرطانی است. به این طریق می‌توان تشخیص داد که بیماری سرطان در چه مرحله‌ای است.

gizmag/ مترجم: ندا ابوطالبی‌راد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها