jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۶۶۱۶۹ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۶:۴۱

دبیر انجمن صنفی جایگاه داران CNG ضمن اعلام مشوق های دولت برای استفاده بیش از پیش از سوخت سی.ان.جی گفت: قیمت سی.ان.جی باید 60 درصد قیمت بنزین درنظر گرفته شود تا صرفه اقتصادی لازم برای سوق دادن مردم به مصرف این سوخت وجود داشته باشد.

سی.ان.جی جایگزین بنزین می‌شود

مرتضی ابراهیمی دبیر انجمن صنفی جایگاه داران CNG در خصوص تصمیم اخیر وزیر نفت جهت افزایش ۵۰ درصدی مصرف سی. ان. جی گفت: در حال حاضر ۲۰ میلیون متر مکعب مصرف سی.ان.جی داریم که قرار است این میزان با ۱۰ میلیون متر مکعب افزایش به ۳۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده و جایگزین بنزین وارداتی و تولید پتروشیمی‌ها شود.

وی افزود: سال گذشته 3.5 میلیون لیتر بنزین وارداتی و 6.5 میلیون لیتر بنزین در پتروشیمی‌ها تولید و مصرف شد که مقرر شده سی.ان.جی جایگزین این دو نوع از بنزین شود تا ضمن بی‌نیازی از واردات، بنزین پتروشیمی‌ها نیز به بدلیل آلایندگی‌های زیست محیطی از گردونه خارج شود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه باید تمهیدات لازم جهت تحقق جایگزینی سی. ان. جی به جای دو بنزین یاد شده اندیشیده شود، گفت: اگر این اتفاق بیفتد بین قیمت بنزین و سی. ان. جی باید تعادل ایجاد شود تا مردم نسبت به استفاده ازاین سوخت ترغیب شوند.

قیمت سی.ان.جی 60 درصد بنزین باشد

وی با بیان اینکه قیمت سی. ان. جی باید به نحوی تعیین شود که برای مردم صرفه اقتصادی داشته باشد، افزود: چنانچه قیمت بنزین سهمیه‌ای ۷۰۰ و آزاد ۱۰۰۰ تومان تعیین شود قیمت سی.ان.جی باید ۶۰ درصد قیمت بنزین سهمیه‌ای در نظر گرفته شود در حالی که این نسبت در حال حاضر۱۱۰ تومان و ۷۵ درصد بنزین ۴۰۰ تومانی است که باعث شده مردم انگیزه چندانی به استفاده از آن نداشته باشند.

مشوق‌ها برای ترغیب به احداث جایگاه سی.ان.جی

دبیر انجمن صنفی جایگاه داران CNG در خصوص اینکه آیا تمهیدات لازم به لحاظ دسترسی و تعداد جایگاه‌ها برای تحقق ترغیب مردم به استفاده از سی.ان.جی اندیشیده شده یا خیر، گفت: افزایش کارمزد‌ها از جمله راهکارهای جامه عمل پوشاندن به این هدف است بطوری که در حال حاضر برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و احداث جایگاه در کلانشهر‌ها کارمزد‌ها را برای هر متر مکعب ۱۴۰ تومان و دیگر شهر‌ها ۱۲۰ تومان تعیین کرده‌اند که این امر مشوق خوبی برای احداث جایگاه جدید خواهد بود.

وی افزود: از۱۴۰ تومان تعیین شده برای کارمزد جایگاه‌های جدیدالاحداث ۸۰ تومان کارمزد بهره برداری و ۶۰ تومان باقیمانده نیز بابت سرمایه گذاری به مدت هفت سال به سرمایه گذار بخش خصوصی داده می‌شود.

ابراهیمی گفت: افزایش کارمزد از ۴۰ به ۸۰ تومان برای جایگاه‌های موجود بخش خصوصی و ۷۰ تومان برای شهرداری نیز ازجمله اقدام مناسب دولت برای تداوم فعالیت جایگاه داران سی. ان. جی است.

شناسایی 250 نقطه برای احداث جایگاه تک تلمبه‌ای

وی همچنین احداث حایگاه‌های تک تلمبه‌ای را از دیگر راهکارهای سوق یافتن مردم به استفاده از سی.ان.جی دانست و افزود: با توجه به اینکه قیمت بنزین در کلان شهر‌ها بالاست دولت برای جبران این مسئله احداث جایگاه‌های کوچک را پیش بینی کرده که در این خصوص ۲۵۰ نقطه در تهران شناسایی شده که قریب به اتفاق این مراکز برای احداث سی.ان.جی خواهد بود.

دبیر انجمن صنفی جایگاه داران CNG در خصوص انتقاداتی که برای احداث این جایگاه‌ها با توجه به مکان یابی آن‌ها در محلات، گفت: تیمی متشکل ازشرکت ملی پالایش و پخش و شهرداری مناطق در نظر گرفته شده را به لحاظ ترافیکی، ایمنی، فنی و زیست محیطی مورد ارزیابی و بررسی قرار داده‌اند لذا مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.(ایلنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر