هشدار پلیس فتا به شهروندان

کلاهبرداری از طریق سیم کارت با مدارک جعلی

معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فتا نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از کلاهبرداری از طریق سیم کارت ها با مدارک جعلی خبر داد.
کد خبر: ۶۳۵۲۶۳
کلاهبرداری از طریق سیم کارت با مدارک جعلی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سرهنگ علی نیک نفس درباره جرائم پنهان سیم کارت های ناشناس، گفت: بحث ناشناس ماندن مجرم در فضای مجازی از طریق سیم کارت و یا استفاده از ابزارهای فیلترشکن یکی از معضلاتی است که پیگیری جرم توسط پلیس و دستگاه قضایی را سخت کرده و احقاق حق شهروندان را با مشکل مواجه می کند.

وی با اشاره به کلاهبرداری از طریق سیم کارت ها با مدارک جعلی، تصریح کرد: عمده این کلاهبرداری ها با فریب همراه است که به منظور آگاهی هموطنان، علاوه بر اطلاع رسانی های فراوان پلیس، پیامک هایی با مضامین هشداری از طریق اپراتورها به شهروندان ارسال می شود؛ به شهروندان توصیه کرده ایم به پیامک هایی حاوی برنده شدن در قرعه کشی، تقاضا جهت دریافت اطلاعات کارت بانکی و دیگر بهانه ها پاسخ ندهند.

معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فتا افزود: در این شیوه، کلاهبرداران به بهانه برنده شدن در قرعه کشی، قربانیان را به دستگاه خودپرداز هدایت کرده و پس از دریافت اطلاعات کارت بانکی، از حساب آنها از طریق اینترنت و یا کارت به کارت برداشت می کنند.

این مقام مسئول در پلیس فتا تاکید کرد: شهروندان باید بدانند برای واریز پول به حساب آنها احتیاجی به ارائه اطلاعات بیش از شماره کارت یا حساب و همچنین به هیچ عنوان نیاز به مراجعه آنها به دستگاه خودپرداز نیست و فرد تنها با داشتن شماره حساب و یا شماره کارت فرد دیگر و بدون نیاز به حضور صاحب حساب یا مراجعه وی به دستگاه خودپرداز می تواند به حساب دیگر افراد پول واریز کند؛ درخواست برای دریافت رمز کارت و اطلاعات بیشتر جهت واریز مبلغ جایزه به حساب فرد، در خواست نامعقول و سوء نیت کلاهبرداران است.

سرهنگ نیک نفس درباره نحوه نظارت بر نمایندگی های اپراتورها، اظهار کرد: سازمان تنظیم مقررات رادیویی علاوه بر صدور مجوزهای اپراتورهای تلفن همراه بر فعالیت آنان نیز نظارت می کند.

وی به برگزاری جلسات پلیس فتا با سازمان تنظیم مقررات رادیویی در خصوص ساماندهی سیم کارت ها اشاره کرد و افزود: البته از لحاظ زیر ساخت های فنی، موانعی در این زمینه وجود دارد.

معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فتا یادآور شد: با توجه به حجم گسترده فعالیت اپراتورها، تعامل و همکاری مطلوب و مستمری میان پلیس با نمایندگی های مزبور و سازمان تنظیم مقررات رادیویی به منظور ساماندهی اپراتورها و مشترکان آن، عدم واگذاری سیم کارت های بی نام و نشان، ساماندهی سیم کارت هایی که تاکنون واگذار شده و... شکل گرفته که این امر باید تقویت شود.

سرهنگ نیک نفس به ارسال پیامک های هشداری به شهروندان توسط اپراتورها طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: به دنبال آن هستیم در کمیته پیشگیری از جرایم سایبری قوه قضائیه با احصاء و پیگیری وظایف قانونی دستگاه ها از بروز جرم توسط این وسیله ارتباطی جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه نظارت بر سیم کارت های فعال بر عهده سازمان مقررات رادیویی است، گفت: شکایت های مردمی در این خصوص را به سازمان مربوطه منعکس می شود، به علاوه اپراتورها مکلف شدند ساز و کار لازم برای واگذاری سیم کارت ها را اصلاح کنند.

معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با بیان اینکه داشتن «سیم کارت» فی نفسه تهدید نیست اما نحوه استفاده مجرمانه از آن زمینه ساز تهدید است، افزود: سیم کارت همچون چاقویی دولبه است که علاوه بر استفاده های روزمره، مجرمان از آن برای فریب، کلاهبرداری شهروندان و... نیز استفاده می کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
jalil
United Kingdom
۰۳:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
۰
۰
متاسفانه در جامعه ایران آمار دزدی بیداد می كند وازهر قشری روی به كلاهبرداری ودزدی آورده اند.

نیازمندی ها