پنبه ‌مانه و سملقان مرغوب‌ترین پنبه جهان‌

مدیر‌کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت: پنبه شهرستان مانه و سملقان مرغوب‌ترین پنبه جهان است که با مدیریت صحیح می‌توان به عنوان نماد استان از آن یاد کرد.
کد خبر: ۶۳۳۷۷۸
پنبه ‌مانه و سملقان مرغوب‌ترین پنبه جهان‌

 محمد‌رضا موفق یساقی در اولین جلسه تخصصی بررسی مشکلات پنبه در سطح این استان اظهار کرد: در سطح استان 8500 هکتار زمین با معدل برداشت 2700 کیلوگرم در هکتار زیر کشت پنبه می‌رود که میزان تولید استان حدود 23 هزار تن در سال است و همچنین در سطح استان هشت واحد کارخانه وابسته به صنعت پنبه‌، فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: چند اقدام اساسی در ساماندهی وضعیت موجود پنبه ضروری است، ‌در وهله نخست نسبت به یکپارچه سازی اراضی و نوسازی صنایع تبدیلی که بیش از 45سال قدمت دارند، باید توجه ویژه صورت گیرد و اصلاح الگوی آبیاری مورد عنایت دستگاه ذیربط باشد.

موفق ضمن بیان این مطلب که هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت هر هکتار پنبه 41 میلیون و 950 هزار ریال است، ادامه داد: ضرورت دارد قیمت تضمینی پنبه که هم اکنون 22هزار ریال است، افزایش یابد تا انگیزه کشاورزان بیشتر شود.

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی و امور بین الملل استانداری در این جلسه همچنین نسبت به ورود منسوجات قاچاق هشدار داد و گفت: قاچاق در جلوگیری از شکوفایی این صنعت نقش مخربی دارد.

در ادامه نشست مقرر شد جلسه مشترکی بین کارخانجات پنبه پاک کنی استان و کارخانجات ریسندگی در استان‌های همجوار برگزارشود تا ضمن طرح دغدغه‌های صاحبان صنایع ، تصمیمات مقتضی اتخاذ شود. (ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها