jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۲۱۳۷۴   ۲۶ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۱:۳۰

امروز از مسائل مهم سلامت در جهان، باقی‌ماندن علائم مختلفی پس از بهبود کووید ۱۹ در افراد است. در گزارشی از کشور ایتالیا ۵۵درصد از بیماران پس از بهبود کووید ۱۹ شدید و ترخیص از بیمارستان تا ۶۰روز بعد علائم خستگی و دردهای عضلانی را داشتند. کووید ۱۹ بیماری جدیدی است و نیاز به پیگیری‌های پزشکی پس از بهبود در این افراد وجود دارد.

title

در چند ماه اخیر مراجعان بسیاری پس از بهبود کووید ۱۹ با شکایت از دردهای جسمانی مختلف به کلینیک مراجعه می‌کنند.

ارزیابی‌های مناسب کلینیکی می‌تواند علت را مشخص و درمان آن را موجب شود. طبق گزارش جهانی در تعدادی از افراد علائم کووید ۱۹ چند هفته تا چند ماه پس از ابتلا باقی می‌ماند و تحت‌عنوان کووید طولانی یا عوارض کووید ۱۹ شناخته می‌شود.

افراد با کووید طولانی یک یا چند شکایت از علائمی چون خستگی شدید، سردرد، سرفه، تنگی‌نفس، تپش قلب، درد مفاصل، تب، درد قفسه‌سینه، دردهای عضلانی، اختلال حافظه، مشکل خواب، مشکل در تمرکز و توجه، اختلال بویایی و چشایی، افسردگی و اضطراب را دارند.

علل مختلفی برای باقی‌ماندن این علائم ازجمله سندرم بعد از مراقبت‌های آی‌سی‌یو، سندرم خستگی بعد از ویروس، باقی‌ماندن التهاب مزمن و آسیب به اعضای بدن در این افراد پس از بهبود بیماری در نظر گرفته می‌شود که کیفیت زندگی افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

لیزرهای درمانی با خواص ضدالتهابی شناخته‌شده کاربردی جهانی در رفع خستگی شدید و طول‌کشنده دارد که شایع‌ترین علامت کووید طولانی است.

لیزردرمانی با افزایش سطح انرژی سلولی (ATP) موجب بهبود خستگی می‌شود. عوارض ناشی از کووید ۱۹ بیشتر در افراد مسن، افراد با بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشارخون، دیابت و قلبی-عروقی دیده می‌شود. یکی از علل عوارض کووید ۱۹ را آسیب نسجی به اندام‌های مختلف می‌دانند.

لیزرهای درمانی در ترمیم بافت آسیب‌دیده به‌کار می‌روند و موجب ترمیم سریع‌تر نسج می‌شوند؛ البته افراد جوان و بدون بیماری زمینه‌ای هم می‌توانند به کووید طولانی مبتلا شوند که لیزردرمانی موجب بهبود کیفیت زندگی این افراد می‌شود.

دکتر آریستا شجاع‌الدین - لیزر تراپیست / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها