jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۵۰۳۱   ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۳:۰۲

محققان در مطالعات خود دریافتند، از نظر زمین شناسی آتشفشان‌های مریخ می‌توانند فعال باشند.

به گزارش جام جم آنلاین، محققان دانشگاه آریزونا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از نظر زمین شناسی آتشفشان‌ های مریخ می‌توانند فعال باشند که این موضوع احتمال این امر که میکروب‌ها ۳۰ هزار سال گذشته در مریخ زندگی می‌کردند را افزایش می‌دهد.

دانشمندان تصاویر ماهواره‌ای منطقه «Elysium Planitia» از سیاره سرخ را بررسی کردند و در تصاویر شواهدی از فعالیت آتشفشانی و فوران در ۵۰ هزار سال گذشته را یافتند.

«آزمایشگاه ماه و سیاره دانشگاه آریزونا و موسسه علوم سیاره» رسوبات آتشفشانی ناشناخته‌ای را در تصاویر ماهواره ای این سیاره کشف کردند.

محققان دانشگاه آریزونا می‌گویند این شواهد کاملاً احتمال وجود فعالیت آتشفشانی در مریخ و شرایط قابل سکونت در زیر سطح مریخ را افزایش می‌دهد.

تیم تحقیق گفت این تصاویر شواهدی از فوران در ۵۰ هزار سال گذشته در منطقه «هامونه الیسیوم» حدود یک هزار مایلی کاوشگر اینسایت ناسا را نشان می‌دهد.

بیشتر دیده‌های این چنینی در سیاره سرخ بین سه تا چهار میلیارد سال پیش اتفاق افتاده؛ فوران‌های کوچکتر در مکان‌های دیگر نیز تا سه میلیون سال پیش ادامه داشته است.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو