منتظر گرانی دوباره مرغ باشیم؟
قاچاق جوجه یکروزه باعث شده واحدهای مرغداری دوباره هشدار گرانی مرغ بدهند

منتظر گرانی دوباره مرغ باشیم؟

عضو انجمن صنایع خوراک دام:

وزارت جهاد نهاده نمی دهد

عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه سیاست های اشتباه دولت تولید کنندگان را به خاک سیاه نشانده است، گفت: 640 کارخانه خوراک دام به دلیل اینکه وزارت جهاد نهاده به آنها نمی دهد با 25 درصد ظرفیت کار می کنند.
کد خبر: ۱۳۱۳۸۷۲

به گزارش جام جم آنلاین، سید کاظم موسوی عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در گفتگو با فارس گفت: سیاست های اشتباه دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی در چند سال اخیر مشکلات زیادی را به تولید کنندگان کشور تحمیل کرده است.

وی با بیان اینکه صنعت طیور کشور پس از نفت دومین صنعت بزرگ کشور است گفت: علیرغم اینکه 18 الی 23 درصد ظرفیت تولید مازاد مرغ در کشور وجود دارد اما به دلیل سیاست های اشتباه مردم در شرایط کرونا ساعت ها برای صف های طویل مرغ ایستادند.

موسوی حذف مواد اولیه کارخانجات خوراک دام کشور را یکی از این سیاست های اشتباه عنوان کرد و گفت: در یک سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی هیچ سهمیه نهاده برای تولید خوراک آماده به کارخانجات خوراک دام کشور نداده است.

عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت : وزارت جهاد کشاورزی در حالی از تحویل نهاده به این کارخانه ها ممانعت می کند که بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان 40 درصد نهاده وارداتی باید به سمت کارخانه ها هدایت شوند.

به گفته این مسئول، 640 کارخانه خوراک دام در کشور وجود دارد که قبل از سال 99 حدود 80 درصد خوراک دام و طیور کشور را تامین می کردند اما امروز کار به جایی رسیده که این کارخانه ها تنها با یک چهارم ظرفیت کار می کنند.

کارخانه های خوراک با ترکیب صحیح انواع نهاده ها و اضافه کردن افزودنی های مجاز و شکستن فیبر غلات، ضریب تبدیل خوراک را کاهش می دهند که برای مرغداران به صرفه و اقتصادی است.

وی افزود: در یکسال گذشته وزارت جهاد کشاورزی تعمدا هیچ نهاده ای به کارخانه ها نداده و نهاده خام را مستقیم به مرغدار و دامدار تحویل می دهد و بسیاری از بازارهای سیاه از این طریق شکل می گیرد چرا که برای مرغدار فروش یک کامیون سویا 200 میلیون تومان سود آوری دارد.

موسوی مسئله کمبود عرضه مرغ در بازار را به مشکلات کارخانه ها خوراک دام مرتبط دانست و گفت: واقعیت این است که مرغداران و دامداران دسترسی به خوراک آماده که کارخانه ها تولید می کردند ندارند، آنها مجبورند که خودشان نهاده ها را به روش های غلط ترکیب کنند که ضریب تبدیل را به 2.2 افزایش می دهد و در واقع هزینه های تولید را به شدت بالا می برد در حالی که ضریب تبدیل با خوراک آماده 1.6 است.

وی افزود: استفاده از خوراک آماده برای دامداران 15 درصد صرفه جویی در مصرف نهاده را به دنبال خواهد داشت.

موسوی در پاسخ به اینکه اگر وزارت جهاد به شما نهاده نمی دهد پس یک چهارم ظرفیت کارخانه ها با کدام نهاده کار می کند، گفت: مرغدار و دامدار بخشی از نهاده خود را به کارخانه ها می دهد یعنی ما به طور غیر مستقیم و به مقدار بسیار اندک از تولید کنندگان می گیریم و آنها خوراک آماده را از ما به نرخ مصوب دولتی دریافت می کنند.

این مسئول تاکید کرد: اکنون کارخانه های خوراک دام از چرخه تولید خارج شده اند و اشتغال این بخش هم خوابیده است در حالی که میلیارد ها تومان برای این کارخانه ها هزینه شده است. و توقف فعالیت آنها در واقع چرخ تولید را از حرکت باز داشته است.

عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران به این نکته هم اشاره کرد که درخواست ها و تقاضاهای کارخانه ها از معاون وزیر جهاد کشاورزی که مسئول مستقیم تولیدات دام و طیور کشور است ماهها بی پاسخ مانده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها