jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۰۲۸۸   ۲۲ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۱:۱۹

به دلیل اختلال در یکی از تست‌ها

پرواز هلی‌کوپتر مریخی به تعویق افتاد

به دلیل اختلال در تست تیغه‌های هلی‌کوپتر «نبوغ» روی مریخ، نخستین پرواز آن به تعویق افتاده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، ناسا پرواز نخستین هلی‌کوپتر مریخی (نبوغ) را به تأخیر انداخته زیرا طی یک تست مهم تیغه‌های پروانه این پهپاد به طور ناگهانی متوقف شد.

این آخرین تست مهم «نبوغ» بود که تضمین می‌کرد هلی‌کوپتر مریخی برای نخستین پرواز خود آماده است. طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود این تست در اوایل صبح دوشنبه (یک شنبه به وقت آمریکا) انجام شود. اما اکنون ناسا این رویداد را به تعویق انداخته و قرار است روز چهارشنبه آن را انجام دهد. البته قبل از آن تست مذکور باید دوباره انجام شود.

در آخرین تست انجام شده، قرار بود در حالی که هلی‌کوپتر روی سطح سیاره است، تیغه‌های پروانه آن با بیشترین سرعت حرکت کنند. دو تیغه پروانه باید در جهت‌های مخالف با سرعتی بیش از ۲۵۰۰ دور در دقیقه می‌چرخیدند. چنین سرعتی ۸ بار بیشتر از چرخش تیغه‌های پروانه هلی‌کوپتر روی زمین است.

هنوز دلیل اختلال در حرکت تیغه‌های نبوغ مشخص نیست اما ناسا اعلام کرده این هلی‌کوپتر سالم و سلامت است و ارتباط آن با زمین برقرار است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو