jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۰۲۸۸   ۲۲ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۱:۱۹

به دلیل اختلال در یکی از تست‌ها

پرواز هلی‌کوپتر مریخی به تعویق افتاد

به دلیل اختلال در تست تیغه‌های هلی‌کوپتر «نبوغ» روی مریخ، نخستین پرواز آن به تعویق افتاده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، ناسا پرواز نخستین هلی‌کوپتر مریخی (نبوغ) را به تأخیر انداخته زیرا طی یک تست مهم تیغه‌های پروانه این پهپاد به طور ناگهانی متوقف شد.

این آخرین تست مهم «نبوغ» بود که تضمین می‌کرد هلی‌کوپتر مریخی برای نخستین پرواز خود آماده است. طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود این تست در اوایل صبح دوشنبه (یک شنبه به وقت آمریکا) انجام شود. اما اکنون ناسا این رویداد را به تعویق انداخته و قرار است روز چهارشنبه آن را انجام دهد. البته قبل از آن تست مذکور باید دوباره انجام شود.

در آخرین تست انجام شده، قرار بود در حالی که هلی‌کوپتر روی سطح سیاره است، تیغه‌های پروانه آن با بیشترین سرعت حرکت کنند. دو تیغه پروانه باید در جهت‌های مخالف با سرعتی بیش از ۲۵۰۰ دور در دقیقه می‌چرخیدند. چنین سرعتی ۸ بار بیشتر از چرخش تیغه‌های پروانه هلی‌کوپتر روی زمین است.

هنوز دلیل اختلال در حرکت تیغه‌های نبوغ مشخص نیست اما ناسا اعلام کرده این هلی‌کوپتر سالم و سلامت است و ارتباط آن با زمین برقرار است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو