jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۸۰۰۹۳ ۲۲ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۷:۲۱

با ادامه همه گیری بیماری کووید ۱۹، شیوه دورکاری و عدم حضور فیزیکیِ کارکنان در محیط‌های اداری به عنوان یک راهکارِ موثر در بیشتر سازمان‌ها و ادارات در سراسر جهان بکار گرفته شده است.

به گزارش جام جم آنلاین، اگرچه در شرایط همه‌گیری، دورکاری می‌تواند مناسب‌ترین گزینه باشد، اما کار کردن در خانه برای مدت زمان طولانی ممکن است بر سلامت روان تاثیر بگذارد و بروز احساساتی مانند تنهایی (اگر تنها در خانه باشید)، حساسیت و تحریک‌پذیری، بی انگیزگی، عصبانیت، بیخوابی یا خواب بیش از حد، اضطراب و گاهی اوقات حتی افسردگی را در پی داشته باشد.

برای حفظ تعادل مناسب بین کار و زندگی، اقدامات خاصی وجود دارد که می‌توانید برای مراقبت از سلامت و آسایش خود انجام دهید:

- روال عادی زندگی را حفظ کنید.

- در ساعت مشخص و براساس عادت همیشگی خود بخوابید و از خواب بیدار شوید.

- فعالیت‌های صبحگاهی خود مانند ورزش را در صورت امکان (با رعایت مسائل بهداشتی) در فضای باز انجام دهید.

انجام حرکات ورزشی به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه در طول روز به طور قابل توجهی میزان اضطراب را کاهش می‌دهد و باعث تقویت اندورفین و سطح سروتونین در مغز می‌شود که به فرد کمک می‌کند احساس خوبی در طول روز داشته باشد.

- ترجیحا لباس محل کار یا رسمی‌تری در ساعات دورکاری به تن داشته باشید. این کار مخصوصا در زمان شرکت در جلسات مجازی مناسب است.

- در صورت امکان هنگام دورکاری فضای جداگانه‌ای غیر از تختخواب یا مبل راحتی را برای ساعات اداریِ مجازی تعیین کنید.

- بهتر است از صندلی اداری مناسب استفاده کنید که در حین کار و به مرور زمان آسیبی به ماهیچه‌های شانه، گردن و کمرتان وارد نشود.

- مرزی را بین ساعت کار و ساعت خانه تعیین کنید.

- اهداف و برنامه‌های روزانه خود را مشخص کنید.

- زمان را به درستی مدیریت کنید.

- زمان مشخصی را به استراحت اختصاص دهید.

- سعی کنید فشار وارد شده به چشم‌ها به دلیل کار با تجهیزات الکترونیکی همچون لپ تاپ و کامپیوتر را کاهش دهید. با مطالعه در سایت‌های تخصصی می‌توانید راهنمایی‌های مفیدی در این خصوص کسب کنید.

- رژیم غذایی سالم را رعایت کنید.

- به انجام سرگرمی و فراگیری مهارت‌های جدید بپردازید.

- با همکاران خود از طریق تماس تصویری یا صوتی ارتباط داشته باشید. همچنین ارتباطات خود با اعضای خانواده و دوستان را حتی‌الامکان به طریق مجازی حفظ کنید.

- از اختصاص وقت زیاد به کار کردن با اینترنت خودداری کنید و برای کار با شبکه‌های اجتماعی، محدودیت زمانی مشخص نمایید.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر