jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۹۶۸۱ ۱۳ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

اتفاقی که بعد از قرعه‌کشی جام جهانی افتاد، کاملا طبیعی بود. عده‌ای به صفحه اجتماعی کافو حمله کردند و او را به‌دلیل قرعه‌ای که برای ایران برداشت، مورد لطف قرار دادند. این اتفاق کاملا طبیعی و کاملا قابل پیش‌بینی بود.

وقتی به صفحه مجری زن جام جهانی 2014 حمله می‌کنند و زمانی که برای هر مورد کوچکی در ورزش، بلوایی بزرگ به پا می‌کنند، نباید به صفحه کافو حمله می‌بردند؟ این ساده‌ترین کاری است که بعضی از آدم‌ها در این کشور می‌توانند انجام دهند. نکته تلخ اما این نیست.

بسیاری بر این باور هستند که داستان زندگی حقیقی ما کیلومترها با شخصیت دنیای مجازی مان فاصله دارد. چقدر این دروغ را باور می‌کنید؟ رفتارهای مردم در خیابان‌های ما چقدر اتوکشیده است؟ ادبیاتی که به کار برده می‌شود، اصولا ادبیات پاستوریزه‌ای هست یا نیست؟ آنها که فقط جنون دنیای مجازی را می‌بینند، چشم خود را به دنیای واقعی بسته‌اند. آنها اتفاقا خوب می‌دانند که فرهنگ خیابانی و فرهنگ کوچه و بازار ما چیز قابل اعتنایی نیست.

اگر چه روزگاری شاملو فرهنگ کوچه و بازار را نوشت، اما فرهنگ کوچه و بازار امروز ما زیاد هم قابل نوشتن نیست. مشخص نیست چه بر ما گذشته که به خود اجازه می‌دهیم این‌گونه همه را از دم تیغ بگذرانیم. از چهره‌های ناشناس و سرشناس ایرانی گرفته تا چهره‌های خارجی در عرصه‌های مختلف. گناه آدم‌ها زیاد هم مهم نیست. این که به ما گل زده یا برای ما قرعه برداشته زیاد اهمیتی ندارد. مهم این است که باید سوژه‌ای برای اظهار فضل اینترنتی وجود داشته باشد و چه بهانه‌ای جذاب تر از قرعه کشی جام جهانی. حال این که این لطف معکوس ما چه جنایت و چه ظلمی در حق ایران است، بماند. آن هم زیاد مهم نیست. فقط همین را باید بدانیم که این طوری اگر پیش برویم، سال‌ها بعد، فرهنگ، به افسانه شب مادران برای کودکان تبدیل می‌شود.

حسین خلیلی

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر