jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۸۷۴ ۰۶ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

موضع‌گیری «دونالد ترامپ» در رابطه با خشونت‌های شارلوتزویل و عفو کلانتر نژادپرست آریزونا که به تعبیر برخی از رسانه‌ها «دهن‌کجی به عدالت» محسوب می‌شد، جامعه آمریکا را ملتهب کرده است، به طوری که از امروز (دوشنبه) فعالان آمریکایی قصد دارند راهپیمایی‌ای را با هدف محکومیت برتری نژادی و درخواست برکناری دونالد ترامپ از ریاست جمهوری آغاز کنند. در همین زمینه با امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا، گفت‌وگو کرده‌ایم که ماحصل آن در پی می‌آید.

سفیدپوستان آمریکا بدون تردید نقش ویژه‌ای در به قدرت رساندن دونالد ترامپ، به‌عنوان رئیس‌جمهور برعهده داشتند، اما موضع‌گیری‌ها و عملکرد اخیر رئیس‌جمهور آمریکا،‌ جامعه این کشور را ملتهب کرده است، این موضوع چه تبعات منفی را به دنبال خواهد داشت؟

مساله تبعیض نژادی و برتری سفید پوستان و حواشی مربوط به آن موضوع جدیدی در آمریکا محسوب نمی‌شود، بلکه از سنت دیرپایی برخوردار است که بویژه نشانه‌های آن را در ایالت‌های جنوبی و در میان مناطقی که ساکنان آن از سواد پایین‌تری برخوردار هستند، شاهدیم، اما این به معنای آن نیست که اکثر سفیدپوستانی که حامی ترامپ بودند و در انتخابات ریاست جمهوری به وی رای داده‌اند، طرفدار تبعیض نژادی هستند. بسیاری از سفیدپوستان مخالف برتری نژادی و منتقد رفتارها و موضع‌گیری اخیر ریاست جمهوری آمریکا هستند. وضعیتی که اکنون در آمریکا شاهد آنیم، ترسی است که در جامعه این کشور میان رنگین و سفید پوستان شکل گرفته و این ترس برای کشوری که از تنوع فرهنگی و ملیت‌های گوناگون برخوردار است، موضوع مناسبی نیست. این تشویش روان مردم موجب بروز خشونت‌ها و ایجاد شکاف و دو پاره کردن جامعه می‌شود. به همین دلایل، نگرانی‌هایی در زمینه افزایش خشونت‌ها میان نمایندگان کنگره و مقامات کاخ سفید به‌وجود آمده است.

برد تبلیغاتی برگزاری راهپیمایی برای مقابله با برتری سفید پوستان که از ایالت ویرجینیا شروع و در شهر واشنگتن به پایان می‌رسد،‌ به چه نحو خواهد بود؟

این راهپیمایی‌ها و اعتراضات اولین حرکت‌های ضدنژادپرستی در آمریکا محسوب نمی‌شود. در گذشته هم زمانی که جوانان سیاهپوست هدف شلیک مرگبار پلیس در ایالت‌های مختلف آمریکا قرار می‌گرفتند، تجمع‌ها و گروه‌های اعتراضی حامی اقلیت‌ها تشکیل می‌شد. آنچه در شارلوتزویل ایالت ویرجینیا رخ داد، خشونت عریانی بود که جلوی چشم جمع کثیری از افراد به وقوع پیوست که در آن جوانی سوار خودرو به میان جمعیت ضدنژادپرستی حمله کرد و رسانه‌ها پوشش گسترده‌ای را به این موضوع اختصاص دادند. البته غیر از اعتراضات گروه‌های ضدتبعیض نژادی، تجمع‌هایی برای قدرت‌نمایی در رابطه با کسب و برخورداری از حق برابری جنسیتی، مذهبی و مخالفت با راست‌های افراطی انجام می‌گیرد.

موضوع استیضاح یا در تنگنای سیاسی قرار دادن دونالد ترامپ برای کناره‌گیری با واقعیت‌های موجود، چه مقدار مطابقت دارد؟

استیضاح در آمریکا از روندی تبعیت می‌کند که آغاز آن از یک فرآیند حقوقی بسیار پیچیده و طولانی شروع و پایان آن به گونه‌ای سیاسی خاتمه می‌یابد. دونالد ترامپ، با وجود درگیر بودن در پرونده مداخله روسیه در انتخابات و موضعگیری‌های اخیر وی در رابطه با خشونت‌های آمریکا، اما هیچ شکایت قضایی علیه او مطرح نشده است. اگر هم شکایتی طرح شود، با توجه به دو بازوی کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا که اکثریت آن را جمهوریخواهان در اختیار دارند،‌ بعید است به سرانجام قطعی منتهی شود. البته این تنش‌ها مشکلات سیاسی را برای هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات فراهم خواهد کرد. دونالد ترامپ هم به عنوان رئیس‌جمهوری که ضدساختار سیاسی عمل می‌کند، برای تخفیف مشکلات مجبور می‌شود وعده‌هایی را که مورد تمایل ساختار سیاسی است مطرح و پیگیری کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر