jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۶۵۸۶۰   ۰۲ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۷:۴۴

تقریبا حالت عجیب و شایعی در میان ما وجود دارد، به این صورت که چند دقیقه قبل از این‌که ساعت زنگ بخورد از خواب بیدار می‌شویم. اغلب این حالت آزاردهنده است، زیرا پنج دقیقه از خوابمان از دست رفته است. با وجود این یک تفسیر علمی و منطقی برای آن وجود دارد.

دلیل بیدار شدن قبل از زنگ ساعت چیست؟

به گزارش جام جم آنلاین از تابناک، این اتفاق به خاطر ساعت داخلی بدن است که به طور غیرارادی برای زود بیدار شدن زمان‌بندی شده است.

ساعت زیستی بدن شما به طور خودکار در فواصل معینی بدون نیاز به زنگ هشدار برای انجام کار به خواب می‌رود و بیدار می‌شود.

بدن از پروتئینی به نام PER برای تنظیم فشار خون، تعداد ضربان قلب و همچنین تنظیم چرخه خواب استفاده می‌کند.

این پروتئین باعث می‌شود تا شما هنگام نزدیک‌ شدن به موعد خواب، احساس خواب‌آلودگی کنید و هر روز صبح در یک تایم مشخص از خواب بیدار شوید.

همچنین در این میان یک ساز و کاری در جسم اتفاق می‌افتد که متعمدانه پیش از صدای زنگ، ساعت شما را از خواب بیدار می‌کند.

بدن شما نمی‌خواهد به طور ناگهانی و با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شوید و به‌همین دلیل هورمون‌های استرس مثل هورمون کورتیزول را در بدن منتشر می‌کند تا این اتفاق بتدریج رخ‌دهد و به‌جای بیدار شدن ناگهانی با صدای زنگ ساعت، با آرامش بیشتری از رختخواب برخیزید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها