jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۰۳۰۷   ۲۲ خرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

تشخیص چهره ازجمله قابلیت‌های عجیب مغز انسان است. آیا هیچ‌وقت از خودتان پرسیده‌اید، در مواجهه با چهره‌های مختلف چه اتفاقی در مغزتان رخ می‌دهد که می‌توانید آنها را بشناسید؟ به عبارت دقیق‌تر، تصویر هر چهره چگونه در مغز رمزگذاری می‌شود؟ جالب است بدانید جمعی از پژوهشگران مؤسسه فناوری کالیفرنیا توانسته‌اند با آزمایش روی میمون‌های ماکاک به پاسخ احتمالی این معما پی ببرند.

میمون‌ها در سیستم تشخیص چهره‌ شباهت عجیبی به انسان‌ها دارند؛ شاید به این علت که حیواناتی اجتماعی هستند و برای بقا باید بتوانند اعضای خانواده خود را از جمعیت میمون‌های غریبه شناسایی کنند. سیستم تشخیص چهره در انسان‌ها و میمون‌ها شامل گروه‌های حداقل 10 هزارتایی سلول‌های چهره است، یعنی مجموعه سلول‌هایی که به خصوصیات ظاهری چهره‌های مختلف پاسخ می‌دهند. شش گروه از این سلول‌ها در هر نیمکره مغز وجود دارند که در قشر مخ و جایی پشت گوش واقع شده‌اند. وقتی تصویر یک چهره وارد شبکیه چشم می‌شود، تصویر ورودی به سیگنال‌های الکتریکی تغییر پیدا می‌کند و هر سیگنال پیش از این که به سلول‌های چهره برسد، در طول مسیر پردازش می‌یابد و در نهایت، اطلاعات تقریبا مفصلی از خصوصیات چهره مشاهده شده در اختیار سلول‌های هدف قرار می‌دهد.

پژوهشگران ابتدا گروه‌های سلول‌های چهره را از طریق اِم‌آرآی در مغز میمون‌ها مکان‌یابی کردند و سپس توانستند سیگنال‌های مربوط به تک‌تک این سلول‌ها را با نصب مجموعه‌ای از الکترودهای بسیار ظریف ثبت کنند. نتایج نشان داد، سیستم تشخیص چهره یک سیستم کل‌گرایانه است، به این معنی که هر سلول چهره به مجموعه‌ای از ابعاد ظاهری مختلف پاسخ می‌دهد و برخلاف آنچه در گذشته تصور می‌شد، تصویر هر چهره منحصرا در یک سلول مشخص رمزگذاری نمی‌شود. به‌خاطر همین ویژگی کل‌گرایی است که شاید فورا متوجه اصلاح سبیل در شخصی که معمولا سبیل داشته، نشویم. بر این اساس به‌نظر می‌رسد، در ذهن هر فرد یک چهره پایه با خصوصیات میانگین شکل می‌گیرد و تفاوت‌های چهره‌های مختلف بر مبنای همین چهره پایه سنجیده می‌شود. پژوهشگران ادعا می‌کنند، هر سلول چهره قادر است برآیند حدود شش خصوصیت را شناسایی کند و تصویری که در نهایت تشخیص داده می‌شود، حاصل پاسخ 200 سلول چهره است.

ناگفته نماند که نتایج پژوهش فوق هنوز قابل استناد نیست و باید در پژوهش‌های مشابه تأیید شود، اما چنانچه صحت یافته‌های اخیر به اثبات برسد، با راهکاری نوین در درک مؤثرتر شیوه رمزگذاری مشاهدات دیداری در ذهن روبه‌رو هستیم که بویژه در زمینه دید مصنوعی کاربرد دارد. ناگفته نماند، همین که پژوهشگران توانسته‌اند تا حدودی به شیوه تشخیص چهره در مغز میمون‌ها پی ببرند، پیشرفت شگرفی در حیطه علوم اعصاب محسوب می‌شود که انتظار می‌رود در پژوهش‌های مرتبط با شناسایی رمزهای عصبی دخیل در شکل‌گیری حافظه و تخیل نیز کاربردی واقع شوند.

منبع: The New York Times

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر