jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۲۱۲۰۲ ۳۰ فروردين ۱۳۹۶  |  ۰۶:۳۲

درباره علل منفی شدن رشد ارزش افزوده بخش مسکن، باید به مسائل کلان اقتصادی کشور توجه کرد تا بتوان تحلیل درستی ارائه داد.

علل رشد منفی بخش مسکن

رشد سرمایه‌گذاری در طول سال‌های گذشته منفی بوده و این نتیجه استهلاک است. رشد منفی سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به این معناست که تولیداتی در این مدت صورت نگرفته و به تبع آن سرمایه‌گذاری برای تولید نیز اتفاق نیفتاده تا تولید حتی ثابت بماند. زمانی که رشد خالص سرمایه‌گذاری منفی اعلام می‌شود به این معناست که بخشی از سرمایه‌ها مستهلک شدند و موجبات کاهش تولید را فراهم کردند.

اگر بخواهیم مشکل سرمایه‌گذاری را به صورت ریشه‌ای حل کنیم باید زمینه عرضه را توانمند کنیم. برخی از مشکلات سرمایه‌گذاری و منفی بودن ناشی از این است که اقتصاد سمت عرضه ناتوان بوده که بتواند سرمایه‌گذاری را جذب کند و با مزیت‌هایی به سمت تولید حرکت کند و افزایش تولید داشته باشد.

به طور کلی از قبل انقلاب اسلامی تاکنون مشکل اصلی اقتصاد سمت عرضه بوده و موضوع عجیبی نیست که این مشکل را شاهد باشیم.

وقتی توجهی به سمت عرضه نمی‌شود و همه بازی‌ها به سمت تقاضاست نباید انتظار داشت که رشد مثبت ادامه داشته باشد و اگر اتفاقی غیر از این موضوع را شاهد باشیم بیشتر شبیه معجزه است. البته در اقتصاد متاسفانه در هیچ بخشی معجزه نداریم.

بخش مسکن نیز تابعی از کل اقتصاد ایران است و عجیب نیست که از رشد سرمایه‌گذاری منفی برخوردار باشد.

براساس اصول اقتصادی اگر بخواهیم بخش مسکن را رشد دهیم باید بخش عرضه را تقویت کنیم نه تقاضا را؛ به این دلیل که وقتی عرضه زیاد می‌شود هم قیمت‌ها در حالت تعادل قرار می‌گیرد و هم متقاضیان می‌توانند بهتر خرید کنند. ضمن این‌که در این شرایط سرمایه‌گذار با اطمینان خاطر بیشتری پول خود را به بخش سرمایه‌گذاری منتقل می‌کند.

از سوی دیگر باید توجه داشت زمانی که امنیت سرمایه‌گذاری در بخشی وجود نداشته باشد قطعا با روند کاهشی روبه‌رو خواهد شد.

در طول سال‌های گذشته رکود ایجاد شده در اقتصاد باعث شده تا سرمایه‌گذاری در بخش مسکن روند نزولی را طی کند. افرادی هم که در گذشته ساختمان‌هایی را ساخته بودند، الان به دلیل رکود نتوانستند آن را به نقدینگی تبدیل کنند.

دکتر جمشید پژویان - اقتصاددان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر