jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۹۶۸۸۰۴ ۲۵ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۸:۴۲

بالا رفتن فشارخون تهدیدی جدی برای سلامتی است که فرد را در معرض ابتلا به حمله قلبی، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و انواع بیماری‌های دیگر قرار می‌دهد.

۶ روش "غیردارویی" برای کاهش فشارخون

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا ،‌برای مقابله با بالا رفتن فشارخون پزشکان به طور معمول داروهای شیمیایی موجود برای این بیماران را تجویز می‌کنند اما می‌توان این بیماری را به طور طبیعی و بدون مصرف دارو نیز کنترل یا حتی درمان کرد.

برخی از این روش‌های مفید اشاره کرده که به شرح زیر است:

کنترل وزن: کاستن وزن اضافی و مرتب ورزش کردن می‌تواند تاثیرات عجیبی در کاهش فشارخون داشته باشد. با بالاتر رفتن وزن، فشارخون نیز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین تنها با کاهش چهار کیلوگرم از وزن می‌توان به پایین آمدن فشارخون کمک کرد.

پرهیز از مصرف زیاد نمک: حتما بارها شنیده‌اید که رژیم غذایی سالم به کنترل فشارخون کمک می‌کند. یکی از موثرترین فاکتورهای تغذیه‌ای در این زمینه کنترل مصرف نمک است که به طور معمول فرد بیشتر با مصرف خوراکی‌های فرآوری شده و غذاهای رستورانی دریافت می‌کند. کاهش سدیم مصرفی موجب کنترل فشارخون می‌شود و افزودن پتاسیم بیشتر نیز کمک‌کننده است. در واقع پتاسیم می‌تواند تاثیرات سدیم را بر فشارخون کاهش دهد.

کاهش مصرف کافئین: مصرف کمتر قهوه به کاهش فشارخون کمک می‌کند زیرا این ماده تاثیر استرس بر بدن را تقویت می‌کند. هرچند این موضوع به طور قطع تایید نشده اما پزشکان معتقدند بهتر است در مصرف کافئین بیشتر دقت شود.

دوری از استرس: استرس باعث می‌شود افراد به مصرف مواد دخانی یا دیگر فعالیت‌های ناسالم روی آورند. همچنین نوع استرس که بیشتر افراد در محل کار تجربه می‌کنند می‌تواند با سفت کردن رگ‌ها، فشارخون را افزایش دهد.

مدیتیشن: مدیتیشن روشی موثر برای کاهش استرس است و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی را کاهش می‌دهد.

خواب کافی: خواب کافی ضروری است زیرا روند بهبود و بازیابی سلامت را تقویت می‌کند. افرادی که هر شب پنج ساعت یا کمتر می‌خوابند بیشتر احتمال دارد دچار فشارخون بالا شوند. همچنین با گذشت زمان کمبود خواب می‌تواند به توانایی بدن در تنظیم هورمون‌های استرس آسیب‌زده و به فشارخون بالا منجر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر