jamejamonline
آذربایجان غربی کد خبر: ۹۵۹۱۶۷   ۰۱ آبان ۱۳۹۵  |  ۱۶:۳۶

گفتگوی جام جم آنلاین با دکتر مؤید حسینی صدر

دریاچه ارومیه، قربانی بی‌تدبیری

۱

استاد دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با انتقاد از مدیریت نامناسب منابع آبی کشور گفت: نجات دریاچه ارومیه در گرو حذف چاه‌های غیرمجاز، تغییر الگوی کشاورزی و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه مناطق مرزی است.

دریاچه ارومیه، قربانی بی‌تدبیری

دکتر مؤید حسینی صدر در خصوص آسیب‌شناسی دریاچه‌ها و تالاب‌ها به خبرنگار جام جم آنلاین گفت: در یک دهه اخیر تغییرات آب و هوایی محسوسی در کشور اتفاق افتاده و نسبت به 20 سال گذشته میانگین بارندگی در کشور کاهش یافته است ولی مسئولان مربوطه برای مقابله با این معضل آمادگی قبلی ایجاد نکردند. اکثر اقدامات یک طرفه بود، بدون این که تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری جدیدی را شاهد باشیم.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 20هزار حلقه چاه غیرمجاز در آذربایجان غربی وجود دارد که با روش‌های سنتی برای آبیاری محصولات کشاورزی پرمصرف مثل سیب و انگور و... مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالی که می‌توانستیم با کمک روش‌های نوین و بهینه آبیاری و اصلاح روش‌های کشت به میزان بالایی در مصرف آب‌های زیرزمینی صرفه‌جویی کنیم.

حسینی‌ صدر ادامه داد: دریاچه ارومیه، مصداق مشهود بی‌تدبیری مسئولان است که این روزها با مشکلات ناخواسته مواجه شده و مدیران مسئول در دولت گذشته بدون درک شرایط جوی کشور و منطقه با احداث سد بر روی رودخانه‌های منتهی به این دریاچه طرح‌های انتقال آب را اجرایی کردند.‌

مشاور سخنگوی دولت تصریح کرد: احداث پل میان‌گذر روی دریاچه ارومیه بدون آینده نگری بود که باعث آسیب وارد شدن به اکوسیستم طبیعی منطقه شده و خشک شدن دریاچه را تشدید کرده است. البته در ابتدای احداث پل کارشناسان زیست محیطی مخالفت خود را اعلام کردند ولی مسئولان وقت توجیهات اقتصادی را بهانه کردند در حالی که می‌توانستند از طریق شبستر این جاده را احداث کنند تفاوت مسافت فقط یک ربع بود. مردم آن منطقه هم به جاده نیاز داشتند ولی احداث جاده از مسیر دریاچه ارومیه عملاً بار ترافیکی جاده تبریز و آذرشهر را زیاد کرد. حتی می‌توانستند از مسیر سلماس یا سایر شهرهای همجوار تردد کنند.

حسینی‌صدر با اشاره به اقدامات سال‌های اخیر یادآور شد: اگرچه برای احیای دریاچه ارومیه گام‌هایی برداشته شده است ولی استانداری و مسئولان استان آذربایجان غربی با اقدام سراسری دولت هماهنگ نبودند. انتظار این بود که محور توسعه استان به سمت صنایع خانگی و تبدیلی پیش می‌رفت و با اتکا به ظرفیت‌های بالقوه و رودخانه‌های مناطق مرزی از آب‌های زیرزمینی کمتر استفاده می‌کردند و از طریق مذاکره موردی یا میدانی با کشاورزان منطقه و با آگاه‌سازی عمومی شیوه کشت و صنعت سنتی را تغییر می‌دادند. متاسفانه مدیران استان کار خاصی در این خصوص نکردند و تمام اقدامات از سمت تهران بوده است.

نماینده سابق مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خشک شدن دریاچه ارومیه واکنش جهانی داشت و بسیاری از کشورها برای نجات آن اعلام آمادگی کردند ما هم از این موضوع استقبال می‌کنیم ولی نباید باعث تحقیر مهندسان و دانشگاهیان ما شود. کمک گرفتن از خارجی‌ها باید با همکاری و محوریت دانشگاه‌های داخلی و با هدف انتقال دانش و تجربه باشد زیرا علاوه بر کاستن مشکل دریاچه ارومیه باعث تبادل دانش فنی و تجربه می‌شود. البته موافق تخریب سدها نیستم زیرا بار روانی و تبعات مختلف دارد با این حال برای مدیریت آب‌های منطقه و حفاظت از اکوسیستم طبیعی دریاچه ارومیه اصلاح و مکانیزه کردن شیوه کشت و آبیاری محصولات کشاورزی پیشنهاد می‌شود.

رضا گلین شریف دینی - جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدی.خوی
-
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۲
متاسفانه یكی از مشكلات كشور عزیز ما اینه كه افراد باسواد ونخبه خیلی كم در راس امور قرار میگیرند وافراد غیر متخصص اینگونه فاجعه ها را به وجود می اورند
۰
۰