jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۶۲۷۴۱   ۱۷ آذر ۱۳۹۴  |  ۰۷:۴۱

خبر اقدام غیراخلاقی یک پزشک و پرستار در بیمارستان دولتی خمینی‌شهر، جامعه پزشکی را متاثر کرده است. این‌که بخیه چانه کودکی خردسال را به دلیل ناتوانی والدینش در پرداخت هزینه درمان، از هم بشکافند و بیمار را در همان حالت رها کنند، قطعا یک اقدام غیراخلاقی است که با سوگندنامه پزشکی و اخلاق حرفه‌ای تطابق ندارد.

پزشکانی که اشتباهی پزشک شده‌اند

هم سازمان نظام پزشکی و هم جامعه پزشکی از بروز این اتفاق تلخ، ناراحتند و احساس شرمندگی می‌کنند، زیرا یک پزشک و پرستار بی اخلاق با آبروی جامعه خدوم پزشکی بازی کرده و اخلاق پزشکی را در یک بیمارستان دولتی زیرسوال برده است البته لکه دار کردن خدمات صادقانه جامعه پزشکی از سوی این متخلفان، قطعا بی پاسخ نخواهد ماند و ما با خاطیان این واقعه بی‌سابقه برخورد می‌کنیم.

جامعه پزشکی باید مدافع مردم باشد و از بیماران حمایت کند، اما این‌که پزشکی وظیفه اخلاقی‌اش را فراموش کند و احساسات عمومی را جریحه‌دار کند، خطایی است که قابل چشم‌پوشی نیست.

نباید از خاطر برد که در هر شغلی، امکان فعل بی‌اخلاقی وجود دارد و جامعه پزشکی هم از این موضوع مستثنا نیست. در همه مشاغل نیز افرادی وجود دارند که اشتباهی آن شغل را انتخاب می‌کنند و به الزامات حرفه شان پایبند نیستند.

در شغل پزشکی که با جان و آبروی مردم سروکار دارد، وظیفه‌ای خطیر بر دوش پزشک قرار دارد و حتی خیلی نمی‌توان پزشکی را یک شغل به حساب آورد، زیرا ما فقط برای کسب درآمد کار نمی‌کنیم.

توقع جامعه از پزشکان بسیار بالاست و از ایام قدیم نیز همواره پزشکان در زمره شهروندان مقبول و معتمد جامعه بوده‌اند. حال وقتی یک پزشک به این الزامات حرفه‌اش پایبند نباشد و خود را در برابر سلامت جسم و روح بیمار مسئول نداند، این موضوع به آن معناست که آن پزشک، حرفه‌اش را اشتباهی انتخاب کرده و به اشتباه پزشک شده است.

در ماجرای پزشک خمینی شهر نیز سازمان نظام پزشکی به‌شدت پیگیر ماجراست و با خاطیان این پرونده، برخورد خواهد کرد.

در صورتی هم که جرم رخ داده در این پرونده غیراخلاقی به تائید نهایی برسد، بی گمان هم پزشک و هم کادر درمانی که در این تخلف دست داشته‌اند، از داشتن مطب محروم شده و تا مدت زمانی معین از کار پزشکی تعلیق خواهند شد.

دکتر ایرج خسرونیا - رئیس دادگاه بدوی سازمان نظام پزشکی کشور

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

سفر ممنوع شد، سفر ممنوع نشد

دوباره تعطیلات و دوباره ممنوعیت سفر؛ موضوعی که در یک‌سال گذشته به‌دفعات با آن روبه‌رو شده‌ایم اما موضوع مهم این است که باوجود اعمال محدودیت و ممنوعیت سفر در تعطیلات پیش‌رو چه نقصی وجود دارد که ممکن است به اوج گرفتن دوباره بحران کرونا دامن بزند؟

مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر