944 سال پیش در روز 19 اوت سال 1071 میلادی لشکر امپراتور بیزانس توسط سپاهیان آلب ارسلان ، پادشاه سلجوقی در ملازگرد در نزدیکی دریاچه وان در ارمنستان درهم شکسته شد و دیوژینوس ، امپراتور بیزانس به اسارت آلب ارسلان ، پادشاه سلجوقی درآمد.
کد خبر: ۸۲۷۱۵۱
آلب ارسلان ، امپراتور بیزانس را اسیر کرد + عکس

به گزارش جام جم آنلاین، چهار قرن پیش از این تاریخ کنستانتینوپل (قسطنطنیه) پایتخت امپراتوری رم شرقی تحت تاثیر فرهنگ یونانی و مذهب ارتدوکس بیزانس نام گرفت و پایتخت امپراتوری بیزانس شد.

امپراتوری بیزانس توانست به دلیل استحکامات پایتختش کم و بیش در مقابل تهاجم اقوام مختلف مقاومت کند.

تا اینکه سلسله سلجوقیان در ایران و ماوراءالنهر قدرت را در دست گرفت و خلفای عباسی بغداد را مطیع خود کرد.

ظاهرا خلیفه عباسی قدرت داشت اما قدرت واقعی در دست شاه سلجوقی بود.

آلب ارسلان ، پادشاه سلجوقی برای گسترش قلمرویش ارمنستان و بخشی از ترکیه امروزی را تصرف کرد.

دیوژینوس ، امپراتور بیزانس از پیشروی سلجوقیان و از دست رفتن ارمنستان نگران شد و یک لشکر 100 هزار نفری را تشکیل داد.

نرمان های ماجراجو و جنگاور بخشی از سپاه دیوژینوس را تشکیل می دادند. او با این سپاه عظیم به مقابله با آلب ارسلان ، پادشاه سلجوقی شتافت.

در ملازگرد در نزدیکی دریاچه وان و در سرزمین ارمنستان آن روزگار جنگ سختی میان سپاه دیوژینوس و لشکر آلب ارسلان در گرفت که در این جنگ سپاه امپراتوری بیزانس توسط ارتش سلجوقی درهم شکسته شد. نبرد ملازگرد در منابع غربی به نام جنگ مانزیکرت مشهور است.

هزاران نفر از سپاهیان بیزانس از جمله دیوژینوس ، امپراتور بیزانس اسیر شدند. آلب ارسلان با احترام با دیوژینوس رفتار کرده و مقام او را محترم شمرد و مدتی بعد او را آزاد کرد تا به بیزانس بازگردد.

پس از آزادی ، دیوژینوس به پایتختش بازگشت اما در غیاب او توطئه ای شکل گرفته بود و هم میهنانش چشمان دیوژینوس را از کاسه درآورده و او را از سلطنت خلع کردند و جنگ قدرت در امپراتوری بیزانس درگرفت.

ده سال پس از شکست ملازگرد ، سلجوقیان سراسر منطقه آسیای صغیر را از چنگ امپراتوری بیزانس بیرون آورده و متصرف شدند. شهر بیزانس به شدت در معرض تهدید سقوط قرار گرفت اما غربی ها به کمک آنها شتافتند و جنگ های صلیبی آغاز شدند که فقط برای مدتی سقوط بیزانس را به تاخیر انداختند.

شکست ملازگرد مقدمه اشغال آسیای صغیر و منطقه آناتولی توسط سلجوقیان شد ، که سرانجام پس از گذشت 382 سال از این تاریخ عثمانی ها یکی از شاخه های سلاجقه آناتولی موفق به فتح بیزانس ( قسطنطنیه) شدند.

بهرام افتخاری / جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها