طلای ارزان رکورد ۵ ساله را شکست

تقویت دلار، حل بحران بدهی در یونان، اقبال بیشتر به بازارهای سهام و احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در سال جاری میلادی، همگی دست به دست هم دادند تا سطوح نازل ۵ ساله را برای طلا ایجاد نمایند.
کد خبر: ۸۱۹۴۷۷
طلای ارزان رکورد ۵ ساله را شکست

حاصل مطالعات بانک مرکزی از تحولات بازار جهانی طلا در هفته منتهی به 19 ژوئیه 2015-28 تیرماه 94 نشان می‌دهد که در این هفته طلا به کمترین سطح 5 سال اخیر رسید.

تقویت دلار، حل بحران بدهی در یونان، اقبال بیشتر به بازارهای سهام و احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در سال جاری میلادی، همگی دست به دست هم دادند تا سطوح نازل 5 ساله را برای طلا ایجاد نمایند.

برهمین اساس، نوسانات هفته گذشته قیمت طلادر بازار نیویورک در محدوده 1156.41-1133.13 دلار برای هر اونس در نرخ‌های پایانی ثبت شد. متوسط بهای طلا در هفته گذشته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل 1.25 درصد کاهش یافت.

روز دوشنبه، حصول توافق برسر بحران بدهی در یونان، به تقویت دلار در مقابل یورو منجر و به تبع آن طلا نیز در حدود یک درصد کاهش قیمت یافت. علاوه بر آن، زمزمه‌ها مبنی بر احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا در سال جاری میلادی کماکان بر بازارها حاکم بود و در کاهش بهای طلا نیز موثر بود. در بازار خرید فیزیکی، اقبال خریداران چینی به بازارهای سهام در این کشور پس از سقوط شدید هفته ماقبل و فاصله گرفتن از بازار طلا از سوی آنها و به تأخیر انداختن خرید از سوی خریداران هندی، ضعف تقاضای فیزیکی را رقم زد.

روز سه شنبه، معامله‌گران طلا که در انتظار سخنرانی نیم‌سالانه روزهای چهارنشبه و پنجشنبه خانم یلن در کنگره آمریکا بودند از سخنان او علائم جدید دال بر احتمال افزایش نرخ بهره این کشور در سال جاری میلادی را استنباط کردند. به همین دلیل بهای طلا در ادامه روند روز گذشته خود به افت ادامه داد. علاوه بر این، حصول توافق میان ایران و گروه 1+5 برسر مسئله اتمی این کشور سبب شد که معامله‌گران به بازارهای سهام روی آورده و از طلا به عنوان یک دارایی امن فاصله بگیرند.

همچنین روز چهارشنبه، بهای طلا به کمترین سطح 4 ماه گذشته کاهش یافت. این کاهش پس از آن رخ داد که خانم یلن در سخنان خود مقابل کنگره اعلام کرد که فدرال رزرو علائم اقتصادی برای افزایش نرخ بهره در سال جاری میلیادی را مدنظر دارد. وی اشاره کرد که به رشد مداوم بازار کار این کشور اعتقاد دارد. به علاوه، وی ضعف سایر اقتصادهای جهانی بر روند رشد اقتصاد آمریکا را بی اثر دانست. موارد فوق با تقویت دلار، به افت ارزش طلا منجر گردید.

روز پنج شنبه، بهای طلا کمترین سطح 8 ماه گذشته را تجربه کرد. ادامه سخنان خانم یلن در این روز و احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری میلادی، با افزایش شاخص دلار به بیشترین سطح 7 هفته گذشته، افت بهای طلا را رقم زد. از سوی دیگر، گزارش‌هایی از عایدی بالای شرکت‌ها و حصل و فصل بحران بدهی در یونان، سبب صعود سهام در بازارهای جهانی شد و افزایش اقبال به دارایی‌های پرریسک از مقبولیت طلا به شدت کاست.

روز جمعه، قیمت طلا به کمترین سطح 5 سال اخیر رسید. افزایش شدید ارزش دلار، احتمال بالای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو درسال جاری میلیادی و همچنین خرید کمتر از انتظار طلا از سوی چین در 6 سال اخیر، همگی در افت بهای طلا موثر بودند. (تسنیم)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها