شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۸۱۸۱۸۰
مک دونالد در تهران نمایندگی می‌پذیرد!

مذاکره روسیه برای فروش هواپیما به ایران

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که ماکسیم سوکولوف، وزیر ترابری روسیه، از مذاکره این کشور با ایران برای صادرات هواپیماهای مسافربری سوپرجت سوخو خبر داده است. سوپرجت سوخو تنها هواپیمای مسافربری روسی است که بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در این کشور ساخته شده و توسعه یافته‌ و گنجایش ۷۸ تا ۹۸ مسافر (به همراه خدمه) را دارد. قیمت این نوع هواپیماها حدود ۳۵ میلیون دلار است. پیش از روسیه، شرکت‌های هواپیمایی دیگر نیز از تمایل خود برای فروش هواپیما به ایران خبر داده بودند. به نوشته رویترز، شرکت‌های غربی نیز انتظار ورود به بازار هواپیمایی ایران را دارند، کشوری که اکثر هواپیماهای مسافربری آن فرسوده شده و به گفته مقامات ایران، هم‌اکنون نیاز به خرید ۴۰۰ هواپیما دارد. هواپیماهای بوئینگ ۷۸۷ و ایرباس ای۳۵۰ در لیست فروش این شرکت‌ها به ایران قرار دارند. بلومبرگ نیز گزارش داده که ایران برای خرید ۴۰۰ هواپیما به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که نه تنها برای شرکت‌های غربی، بلکه سوخوی روسیه و حتی شرکت‌هایی از چین، برزیل و کانادا نیز می‌تواند منبع درآمد باشد.

امام جمعه شیراز در واکنش به تعیین استاندار

آرمان آورده:شنیده شد که نماینده ولی فقیه در فارس در خصوص انتصاب استاندار جدید استان گفت: قضاوت در مورد ایشان را به پس از عملکردش در استان موکول می‌کنیم. آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نمازجمعه شیراز با بیان این‌که اگر عملکرد استاندار جدید منفی باشد، قضاوت ما نیز منفی خواهد بود، افزود: متاسفانه برخی دشمنان و دوستان ناآگاه سخنان نمایندگان مجلس را به برخورد قومیتی تشبیه کردند، در حالی‌که به هیچ عنوان موضوع قومیت مطرح نبوده و نخواهد بود. امام جمعه شیراز با اشاره به این‌که جایگاه نماز جمعه محل نصیحت و خیرخواهی است، گفت: در جایگاه نماز جمعه تعیین تکلیف نکردیم، چرا که شخص امام جمعه بیشتر از همه از قانون پیروی می‌کند و ما صحبت‌هایی که از این مکان ارائه می‌دهیم، جنبه نصیحت و خیرخواهی دارد. وی یادآور شد: هم‌چنان تاکید می‌کنم که عدم ثبات مدیریت در فارس یک معضل بزرگ است، چرا که ۲۲ ماه عمر مفید برای یک استاندار هیچ گونه دستاوردی نخواهد داشت.

بغض کری در آخرین نشست مذاکرات

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که معاون وزیر خارجه آمریکا در نشستی در آمریکا جزئیاتی از آخرین جلسه ایران و 1+5 را در سازمان ملل فاش کرد. وندی شرمن گفت: در نشست نهایی ایران و 1+5، پیش از کنفرانس مطبوعاتی، من این افتخار را داشتم که با وزیر خارجه همراه باشم. زمانی که تمام عکاسان و خبرنگاران از اتاق بیرون رفتند، تمامی حاضران از جمله وزیر خارجه ایران سخنانی را ایراد کردند. تمامی این نطق‌ها تکان‌دهنده بود، چراکه علنی نبود. شرمن که بغض کرده بود، افزود: جان کری آخرین نفری بود که صحبت کرد، او گفت «زمانی که 22 ساله بودم، به جنگ رفتم» اما سپس بغض کرد، همانطور که من چند دقیقه پیش بغض کرده بودم. کری نمی توانست کلمات را ادا کند اما در نهایت بغض خود را فرو خورد و گفت: «من به جنگ رفتم و برایم روشن شد که دیگر هیچ وقت نمی خواهم به آنجا بروم».

کشف ۸۵ درصد تریاک دنیا در ایران

آرمان نوشت:شنیده شد که قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۸۵ درصد تریاک دنیا در ایران خبر داد. فارس نوشت؛ علیرضا جزینی گفت: ۳۵ درصد کشفیات هروئین دنیا نیز در ایران صورت می‌گیرد اما با این حال می‌توانیم به طور قطع بگوییم ما در مصرف تریاک رتبه اول دنیا نیستیم چرا که تجارت مواد مخدر در ایران ۳ میلیارد دلار است اما در کشوری مانند روسیه این تجارت ۱۸ میلیارد دلار می‌شود. وی با اشاره به توقف صادرات مخدرهای صنعتی از کشور، افزود: سال گذشته حدود ۴۷ گذرنامه از ایرانیان به دلیل قاچاق مواد مخدر باطل شده است به طوری که کشور تایلند که مقصد قاچاق مخدرهای صنعتی از ایران به شمار می‌رفت، از کشور ما تشکر کرده است.

احضار چند عضو شورای شهر گرگان به دادگاه

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که برخی منابع از احضار تنی چند از اعضای شورای شهر کنونی و یکی از شهرداران سابق گرگان به دستگاه قضایی خبر دادند. این منابع به ایرنا گفتند: برخی افراد احضار شده به دستگاه قضایی در رابطه با توضیح پاره ای از مسائل حضور یافته‌اند.ایرنا نوشت؛ گفته می شود در این بین یک تا دو نفر نیز به عنوان متهم تفهیم اتهام شده‌اند اما اکنون با قرار وثیقه آزاد هستند. چند روز پیش نیز رئیس یکی از تشکل‌های اقتصادی استان گلستان بازداشت اما بعدا با قرار وثیقه آزاد شد. در همین ارتباط یک عضو شورای شهر گرگان خبر احضار خود به دستگاه قضایی را تایید کرد. وی توضیح بیشتری ارایه نداد.

اسماعیل گرامی‌مقدم بازداشت شد

آرمان نوشت:شنیده شد که ایلنا نوشت؛ اسماعیل گرامی مقدم؛ عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و سخنگوی این تشکل سیاسی اصلاح‌طلب که پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به هند سفر کرده بود، پس از بازگشت به کشور در فرودگاه امام خمینی (ره) توسط ماموران بازداشت شد. هنوز دلیل بازداشت و اتهام وی مشخص نیست.

لغو کنسرت رضا یزدانی در آبادان

آرمان آورده:شنیده شد که کنسرت آبادان رضا یزدانی در ۲۹ تیرماه سال جاری در سالن «سینما نفت» این شهر که قرار بوده به همت موسسه فرهنگی هنری «ترانه سرای پارس» روی صحنه برود صبح روز شنبه ۲۷ تیرماه لغو شد. یکی از مسئولان اجرایی ضمن تایید این خبر توضیح داد: «تمامی مجوزهای لازم برای اجرای این کنسرت اخذ شده بود و قراردادی هم با سالن «سینما نفت» آبادان منعقد کرده بودیم. متاسفانه شب گذشته طی نامه ای مسئول سالن «سینما نفت» اعلام کرد امکان اجرای برنامه در این سالن وجود ندارد و دلیل این امر هم اعلام نشده است.» کنسرت رضا یزدانی در شهر اهواز در روز ۲۷ و ۲۸ تیرماه به همت شرکت «ترانه سرای پارس» برگزار می شود.

مک دونالد در تهران نمایندگی می‌پذیرد!

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که شرکت مک دونالد فرم ثبت نام الکترونیک نمایندگی اش در ایران را گشود. پارسینه نوشت؛ در پی توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 موج بازتاب‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن در حال ظهور است. بعد از بخش آگهی های گوگل که دو روز بعد از توافق، ایران را در لیست کشورهایی که باید به آنها سفر کرد، قرار داد، اینک شرکت مک دونالد-تولید کننده فست فود و ساندویچ های معروف که به نماد آمریکا شهرت دارند- هم رسما اعلام کرد که در تهران نمایندگی می پذیرد و فرم ثبت نام الکترونیک نمایندگی اش در ایران را گشود.

انتصاب سفیر جدید اسپانیا در ایران

آرمان نوشت:شنیده شد که هیأت وزیران اسپانیا «ادواردو لوپز بوسکتس» را به عنوان سفیر جدید این کشور در ایران منصوب کرد. بوسکتس 58 ساله دارای مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاه والنسیا و کارشناسی ارشد سیاست بین المللی از دانشگاه بروکسل است. وی پیش از این در نمایندگی های دیپلماتیکی اسپانیا در کشورهای کلمبیا، ایران، الجزایر و ناتو فعالیت کرده است.

حمله داعش به ناوچه مصر

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:گروه تروریستی داعش حمله موشکی به یک ناوچه نیروی دریایی مصر را برعهده گرفت و تصاویری از آن را منتشر کرد. به گزارش عصرایران، هم اکنون شاخه گروه مسلح داعش در مصر با عنوان ولایت سینا (ایالت سینا) کنترل مناطقی از صحرای سینای مصر را در دست دارد و بارها به مراکز ارتش و پلیس مصر در این ناحیه حمله کرده است. این حمله داعش به شناور نظامی ارتش مصر در ساحل بندر رفح واقع در صحرای سینای مصر در شرق دریای مدیترانه انجام شد.

اعتراف مفتی به اشتباه در اعلام عید فطر

جمهوری اسلامی آورده:مفتی کشور تونس به اشتباه خود در خصوص اعلام عید فطر در این کشور اعتراف کرد. به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) (ابنا) برای اولین بار مفتی تونس در گفتگوی رادیویی با شبکه رادیوی رسمی این کشور اعلام کرد که در خصوص رویت هلال ماه شوال اشتباهی صورت گرفته است. شیخ «حمده سعید» گفت: تصور می‌کردیم روز جمعه عید فطر است، اما بعدا مشخص شد که در این خصوص اشتباه کردیم و روز جمعه آخرین روز ماه رمضان و شنبه روز عید سعید فطر می‌باشد. مفتی تونس ادامه داد او به دنبال این بود که تونسی‌ها را از طریق اعلام یک خبر فوری در رسانه‌ها مطلع کند، اما برخی از جریان‌های تاثیرگذار او را از این کار منع کردند. وی اعلام کرد که از تمام ملت تونس به خصوص مسلمانانی که از این اشتباه خسارت دیدند، عذرخواهی می‌کند.

افشای سند محرمانه حمله به اماکن شیعیان

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:با افشای سندی محرمانه از «گارد ملی سعودی – واحد شرقی» از وجود گروهکی متشکل از 500 تروریست که قصد دارند به اماکن شیعی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس حمله کنند، پرده برداشته شد. به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، در این سند فاش شده است که گروهی متشکل از 500 نفر، قصد دارند به مساجد و حسینیه‌های شیعیان در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و عربستان حمله کنند. براساس این سند که سایت خبری «منامه پست» آن را منتشر کرد، از مسجد امام زین‌العابدین در مدینه منوره، انجمن خیریه العمران در استان الاحساء و حسینیه الزائر در استان قطیف به عنوان نمونه‌هایی از اماکنی نام برده شده است که مورد حمله قرار خواهند گرفت. گارد ملی سعودی، در این سند اتخاذ همه تدابیر امنیتی و پیشگیرانه لازم برای حفاظت از جایگاه‌ها و قرارگاه‌های نظامی و نهادهای مهم جهت پیشگیری از هرگونه اقدامات تروریستی درخواست کرده است. گروه تروریستی داعش، سال گذشته مسئولیت عملیات انفجاری در مسجد شیعیان در منطقه الدالوه در الاحساء و مسجد امام علی علیه‌السلام در القدیح و مسجد امام حسین علیه‌السلام در حی العنود در دمام و همچنین انفجار مسجد جامع امام صادق علیه‌السلام در کویت در تیر ماه جاری را به عهده گرفت و تهدید به حمله به مساجد شیعیان در بحرین کرد.

بالاخره چقدر طلب‌کاریم!؟

روزنامه کیهان نوشت:رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی اختصاصی با نیویورک تایمز با تأکید چند باره بر اینکه ایران یکصد و پنجاه میلیارد دلار پول بلوکه شده دارد، اظهار داشت: «150 میلیارد دلاری که ایران خواهد گرفت، پول بادآورده نیست، بلکه پول‌های خود ایران است که از طریق فروش نفت به دست آورده بوده و صرفاً به علت تحریم‌های بین‌المللی (در بانک‌های خارجی) مسدود شده بوده است.»

این سخنان به وضوح نشان می‌دهد که میزان مطالبه ایران از جامعه جهانی بدلیل تحریم‌های ظالمانه، حداقل یکصد وپنجاه میلیارد دلار است و اقرار اوباما بعنوان اصلی‌ترین دشمن ایران و عامل تحمیل محدودیت‌های متعدد و گسترده مالی، در نوع خود بی‌نظیر و بسیار حائز اهمیت است.

پیش از این نیز بسیاری از مقامات دولت، هنگامی که قصد داشتند ضرورت توافق با دشمن و کوتاه آمدن را توجیه کنند و برای مردم تبیین کنند که باید امتیازاتی بدهیم تا چیزهای ارزشمندی بدست بیاوریم، از طلب بیش از 120 میلیارد دلاری کشورمان و بعضاً تا 150 میلیارد دلاری از آمریکا و متحدانش سخن می‌گفتند.

اما در چند روز گذشته و پس از تنظیم متن اولیه بین ایران و 5+1 ناگهان برخی مقامات کشورمان همه حرف‌ها و عدد و رقم‌های گذشته را فراموش کردند و مدعی شدند کلاً طلب ایران 30 میلیارد دلار است! بعنوان نمونه ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی گفت: 23 میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی در کشورهای ژاپن، کره و امارات متحده عربی(!) موجود است. 6 میلیارد دلار از محل فروش نفت نیز در هند وجود دارد که پس از رفع تحریم‌ها آزاد خواهد شد. البته بانک مرکزی 5 میلیارد دلار بدهی به خارج از کشور دارد.

طیب‌نیا، وزیر اقتصاد هم آمار سیف را تأیید کرده و می‌گوید: حدود 35 میلیارد دلار از این دارایی‌ها در شرکت نیکو سرمایه‌گذاری شده است که مربوط به طرح‌های شرکت نفت است و حدود 22میلیارد دلار در چین به عنوان وثیقه‌های فاینانس موجود است. اگر تمامی این مبالغ را ارزیابی کنید به آن عددی خواهید رسید که رئیس کل بانک مرکزی بیان کرده است.

به جز این دو مقام اقتصاد، زنگنه، وزیر نفت هم در حاشیه نشست هیأت دولت به دلارهای بلوکه شده در حوزه نفت اشاره کرد که به گفته او تنها چهار میلیارد دلار است.

اما واقعیت مسأله چیست؟ یکسال قبل اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی، به وال‌استریت ژورنال گفته بود: توان مالی تهران به دلیل تحریم‌های آمریکا، اروپا و سازمان ملل که موجب «بلوکه شدن 150 میلیارد دلار» از درآمدهای نفتی ایران در حساب‌های خارجی شده است، تحت فشار است.

به جز کمیجانی و مصاحبه سال قبلش، اخیراً هم استاندار تهران از رقمی بالاتر از همه ارقام رونمایی کرد و گفت: 180 میلیارد دلار از پول‌های کشور در خارج بلوکه شده است و از آنجا که امکان جابجایی پول نداریم، کالاها را 15 تا 20 درصد گران‌تر می‌خریم؛ در این بین منابع خارجی ارقام متفاوت‌تری را اعلام می‌کنند ارقامی که نوعاً بالاتر از ارقام اعلامی توسط مسئولان و مقامات ایرانی است.

حال باید از مسئولان دولتی پرسید بالاخره کدام رقم صحیح است؟ مبلغ اعلامی از سوی اوباما؟ مبلغ اعلامی از سوی رئیس کل بانک مرکزی؟ یا رقمی که قائم مقام وی سال گذشته اعلام کرده بود؟ و یا مبلغ اعلامی از سوی استاندار تهران؟!

در این بین سه فرض متصور است: نخست آنکه برخی در دولت کوشیده‌اند در ابتدا با بزرگنمایی مطالبات کشور، زمینه را برای حصول توافق به هر قیمتی- حتی به قیمت یک توافق بد- آماده کنند و حال که به ظاهر از گردنه توافق گذشته‌اند و نگران زنگ حساب شده‌اند، مطالبه واقعی را اعلام می‌کنند! دوم آنکه مبلغ طلب ما همان 180 یا 150 میلیارد دلار است اما براساس توافق حاصله همان 30 میلیارد و کمتر از آن آزاد می‌شود! پس لازم است برای جلوگیری از اعتراضات بعدی، اصل صورت مسأله تغییر کند! و سوم آنکه عده‌ای علیرغم اقرار صریح اوباما به 150 میلیارد دلار بدهی، می‌خواهند به او تخفیف بدهند!

مژده وزیر صنعت از توافق هسته‌ای!

کیهان نوشت:وزیر صنعت رسماً اعلام کرد قرار نیست با اجرای توافق هسته‌ای قیمت خودرو کاهش پیدا کند! مژده وزیر صنعت در حالیست که پیش از این گشایش همه گره‌های اقتصادی کشور، به انجام توافق ایران و 5+1 موکول شده بود اما اکنون نعمت‌زاده با تأکید بر اینکه قیمت خودرو‌های داخلی پس از توافق هسته‌ای کاهش نمی‌یابد، می‌گوید: توافق نامه‌هایی با برخی کشور‌ها برای گسترش همکاری‌های تجاری آماده شده است که «بعد از رفع تحریم‌ها» امضا می‌شود البته وزیر صنعت اشاره‌ای نمی‌کند که زمان رفع تحریم‌ها چه وقتی خواهد بود و کدام کشور حاضر شده بدون اطلاع از زمان رفع تحریم‌ها و مهمتر از آن بدون اطلاع از اینکه چه تحریمی رفع شده، توافق نامه همکاری با ما تنظیم کند! نعمت‌زاده با اشاره به امضای توافق‌نامه میان ایران و گروه 5+1 گفت: به طور قطع حجم مبادلات تجاری کشور بعد از رفع تحریم‌ها افزایش خواهد یافت. در این میان، مواد شیمیایی و پتروشیمی‌ها، مواد کانی مثل فولاد و مس و فلزات گرانبها و خودروسازی در اولویت قرار دارد. وزیر صنعت اما یک مژده محتمل هم می‌دهد. آن اینکه «اگر» نرخ ارز کاهش یابد، «ممکن است» قیمت خودروهای خارجی کاهش یابد. پاسخ این مژده وزیر صنعت هم بلافاصله از سوی بانک مرکزی داده شد. معاون اقتصادی بانک مرکزی از اقدام این بانک برای یکسان‌سازی نرخ ارز خبر داده و در توضیح روش یکسان‌سازی در مقطع کنونی اینگونه توضیح داده: « رویه صحیح برای یکسان سازی نرخ ارز، نزدیک کردن نرخ رسمی به نرخ بازار آزاد است»! مفهوم این سخن این است که بانک مرکزی در تلاش است نرخ رسمی ارز را که براساس قانون بودجه سال نود و چهار، 2850 تومان است افزایش داده و به نرخ بازار آزاد که بیش از 3200 تومان است، نزدیک کند! از همین جا می‌توان تأثیر توافق احتمالی هسته‌ای بر اوضاع اقتصاد و معیشت مردم را پیش‌بینی کرد.

گفتنی است پیش از وزیر صنعت، مدیر عامل ایران خودرو نیز خبر افزایش بهای خودروی داخلی را اعلام کرده بود و در اظهار نظری شگفت‌انگیز مدعی شده بود مردم توقع ارزانی بعد از توافق هسته‌ای را ندارند! هاشم یکه زارع در خصوص انتظار مردم نسبت به کاهش قیمت خودرو بعد از بیانیه لوزان تصریح کرد: مردم به خودی خود توقعی در زمینه کاهش قیمت خودرو بعد از بیانیه لوزان و یا بعد از توافق هسته‌ای را ندارند ولی عده‌ای این توقع را ایجاد می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما «به هیچ وجه برنامه‌ای برای کاهش قیمت خودرو نداریم» ولی در صورت رونق فضای اقتصادی کشور بعد از توافقات هسته‌ای و کاهش تورم شیب افزایش قیمت خودرو کندتر از سال‌های گذشته خواهد شد.

یکه زارع در پاسخ به این سؤال که آیا شما با اکثر خودروسازان که قیمت فعلی خودرو را ناعادلانه می‌دانند و خواهان افزایش قیمت خودرو هستند موافقید یا خیر گفت: اعتقاد نداریم که قیمت خودرو در حال حاضر ناعادلانه است و «باید از مقدار فعلی هم بالاتر» باشد.

روباه پیر پررو!

کیهان آورده:اخبار منتشر شده حکایت از آن دارد که نخست‌وزیر انگلیس در تماس تلفنی با رئیس جمهور کشورمان خواستار آن شده است که بعد از حصول توافق، رفتار منطقه‌ای ایران تغییر کند! وی مدعی شده: به روحانی گفتم که ما می‌خواهیم تغییر رفتار ایران در سوریه و یمن و تروریسم در منطقه را ببینیم!

او البته ابراز امیدواری کرده که سفارت کشورش در ایران بازگشایی شده و روابط دیپلماتیک بین دو کشور عادی شود.

در مقابل هم رئیس‌جمهور کشورمان در آخرین پست توئیتر خود از تماس تلفنی نخست وزیر انگلیس و تبریک وی بابت توافق هسته‌ای خبر داده است! در پیام توئیتری رئیس‌جمهور روحانی آمده است: «هم‌اکنون در مکالمه تلفنی، نخست‌وزیر بریتانیا، دیوید کامرون ضمن تبریک توافق هسته‌ای بر نقش سازنده‌ ایران در مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد. همچنین اظهار علاقه به بازگشایی سفارت، توسعه روابط دو جانبه در چارچوب منافع دو کشور و احترام متقابل و ضرورت مبارزه با تروریسم در منطقه»

و البته توضیح داده نشده که در مقابل زیاده‌خواهی کامرون و تعیین خط مشی وی برای سیاست خارجی کشورمان چه واکنش و پاسخی داده شده است؟

گفتنی است مطابق قانون اساسی، تعیین سیاست‌های کلی نظام راجع به روابط خارجی ایران و حمایت از گروه‌های آزاد‌ی بخش ملی نظیر حزب‌الله لبنان و جنبش انصارالله یمن، بر عهده رهبری است و گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر روباه پیر تغییری در سیاست‌های اصولی و قوانین آمره و لازم الاجرای کشورمان ایجاد نمی‌کند.

همچنین کاهش روابط با انگلیس و تعطیلی سفارت آن کشور در ایران، براساس قانونی بوده که مجلس شورای اسلامی از تصویب خود گذرانده است و جناب رئیس‌جمهور که خوشبختانه حقوق‌دان هم هستند حتما اطلاع دارند که ضرورت اجرای یک مصوبه قانونی و لازم‌الاجرا نمی‌تواند با مکالمات تلفنی و مراودات توئیتری متوقف و یا حتی کم‌رنگ شود.

خوب بود رئیس‌جمهور محترم کشورمان به نخست‌وزیر انگلیس یادآوری می‌کرد که سال‌ها پیش و با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، دورانی که بریتانیای صغیر با یک تماس تلفنی، شاه و وزیر و نخست‌وزیر جابه‌جا می‌کرد، به اتمام رسیده و دیگر هیچ مسئول انقلابی و با غیرتی التزامی به حرف شنوی از آن‌ها ندارد.

فابیوس می‌خواهد هم از توبره بخورد و هم از آخور

روزنامه کیهان آورده:وزیر خارجه بدنام فرانسه می‌گوید به دعوت محمد جواد ظریف به ایران سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه لوران فابیوس اعلام کرد وزیر خارجه ایران از او برای سفر به تهران دعوت کرده است.

فابیوس می‌گوید: به او گفتم به ایران می‌روم پس خواهم رفت.

وی می‌افزاید: تجارت بسیار مهم است. تجارت موجب رشد اقتصادی می‌شود.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: «اما تصمیم راهبردی که رئیس جمهور (فرانسوا اولاند) و من برای حمایت از این توافق گرفتیم، به دلایل تجاری نبود. ما این تصمیم را به دلایل راهبردی گرفتیم، زیرا ما می‌خواستیم از گسترش سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کنیم و می‌دانستیم که اگر به یک توافق محکم برسیم، می‌توانیم به این هدف خود برسیم.»

دعوت از فابیوس برای سفر به ایران در حالی است که وی به نمایندگی از رژیم صهیونیستی و آل سعود، تندترین و منفی‌ترین مواضع را علیه ایران در مذاکرات منتهی به توافق ژنو و وین اتخاذ کرد و نقش پلیس بد را برای ضعیف کردن موضع ایران در مذاکرات اتخاذ کرد و از این جهت دعوت نامبرده به تهران، بد سلیقگی و پاداش دادن به یک عنصری بدخواه علیه ملت ایران است.

دولت فرانسه به اعتبار القای ترس نسبت به توافق با ایران، میلیاردها دلار قرارداد فروش تسلیحات را به عنوان دستخوش با برخی رژیم‌های مرتجع نظیر عربستان و امارات امضاء کرد.

یادآور می‌شود پاییز و زمستان سال 90 نیز که آمریکایی‌ها دور جدید عملیات روانی و تحریم‌ها علیه ملت ایران را کلید زدند، دولت فرانسه و برخی شرکت‌های فرانسوی اولین همراهان این روند خصومت بودند.

مظاهری: دارایی‌های ما در چین بدتر از بلوکه است

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبر نوشت:رئیس کل اسبق بانک مرکزی دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی را ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: «دارایی‌های ما در چین به عنوان دارایی‌های بلوکه شده منظور نمی‌شود بلکه چیزی بدتر از آن است.» طهماسب مظاهری به «تسنیم» گفت: «بر اساس قرارداد دولت قبل با چینی‌ها بخشی از دارایی‌های ما در اختیار دولت چین است». وی تأکید کرد: «این دارایی‌ها بلوکه نیست و در طبقه‌بندی بلوکه‌ها قرار نمی‌گیرد، اما بدتر از بلوکه است.» مظاهری ادامه داد:« غربی‌ها بلوکه می‌کنند و اعلام می‌کنند که بلوک کردیم. وقتی هم که توافق کردند آزاد می‌کنند. چینی‌ها پول را می‌گیرند و پس نمی‌دهند. اسمش را هم امانتداری می‌گذارند.» مظاهری افزود:« حداکثر اینکه یک مقدار جنس بنجل به قیمت بسیار گران می‌دهند آنهم با شرط و شروط از جمله شرط حق حساب و کمیسیون به دلال‌های خودشان.»

یافته‌های تازه از ارتباط تجاری زنجانی و ضراب

ایران آورده:رسانه‌های ترکیه از یافته‌های وزارت گمرک و تجارت این کشور درباره ارتباطات تجاری میان رضا ضراب، بازرگان ایرانی تبار مقیم ترکیه و بابک زنجانی خبر داده‌اند. به نوشته «بی بی‌سی» فارسی،این گزارش که یازده ماه پیش نهایی شده ولی به تازگی به مطبوعات ترکیه راه یافته، تأیید می‌کند که روابط مالی و تجاری گسترده و پیچیده‌ای میان شبکه‌ای از شرکت‌های متعلق به رضا ضراب و بابک زنجانی و نزدیکان آنها وجود داشته است. بازرسان برای تهیه این گزارش، مبادلات مالی ۴۳ شرکت متعلق به ضراب با ایران، امارات عربی متحده، روسیه و چین را در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ بررسی کردند. یکی از یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد یکی از شرکت‌های وابسته به رضا ضراب در سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۹۴۲ کیلوگرم طلا به یکی از شرکت‌های وابسته به بابک زنجانی فروخته است. از سوی دیگر، یکی دیگر از شرکت‌های وابسته به رضا ضراب به نام «رویال شیپینگ» در ماه مه ۲۰۱۲ از طریق شعبه بانک ملت در استانبول، پنج میلیون و یکصد هزار لیر به حساب یکی از شرکت‌های وابسته به زنجانی واریز کرده است.

این گزارش همچنین از واریز مبالغ قابل توجهی ارز از سوی شرکت‌های وابسته به رضا ضراب به کشورهای امارات متحده عربی، ایران و روسیه خبر داده است. از سوی دیگر، مسئول سابق امور حمل و نقل رضا ضراب از تجارت 18 میلیارد لیر طلا میان شرکت‌های متعلق به رضا ضراب با افرادی در ایران طی سال‌های 2012 تا 2014 خبر داد. به گزارش «ایران»، «آدم کاراهان» در گفت‌و‌گو با «جمهوریت» ادامه داد:«هر روز، غیر از روزهای تعطیل، در دو نوبت، یک تن طلا را از فرودگاه خارج می‌کردیم که مجموع طلاهای خارج شده طی یک سال به 200 تن رسید. طلاها به دبی می‌رفت و تبدیل به پول می‌شد و بعد به ایران انتقال می‌یافت. ارزش این طلاها 18 میلیارد لیر بود که 4درصد سهم سیاسیون، 4درصد هم سهم ضراب بود و بقیه، به صاحب اصلی طلاها که او را نمی‌شناختم، داده می‌شد... مشکلاتی را که در جریان کار پیش می‌آمد مقامات دولتی ترکیه، حل و فصل می‌کردند.»

دو دستگی جامعه کلیمیان امریکا درباره توافق هسته‌ای

روزنامه ایران نوشت:جامعه کلیمیان امریکا در موضع‌گیری درباره به‌دست آمدن توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی، دچار دو دستگی شده‌اند. به گزارش «صدای امریکا»، در حالی که برخی از لابی‌ها که طی دو سال گذشته مخالف مذاکرات بوده‌اند، این روند را برای نفوذ بر نمایندگان کنگره امریکا که باید نظر مخالف یا موافق درباره توافق بدهند تشدید کرده‌اند، لابی‌های موافق با توافق هسته‌ای با هزینه چندین میلیون دلاری تبلیغاتی برای پیش بردن نظر خود به میدان آمده‌اند.

دستور دولت برای افزایش تعرفه‌های توقیف خودرو

روزنامه خراسان نوشت:در حالی که بر اساس مصوبه سال 91 دولت وقت، راهنمایی و رانندگی موظف شده بود در صورت انتقال خودرو به توقفگاه یا مقر انتظامی یا راهنمایی و رانندگی یا تعمیرگاه، مراتب را از طریق سامانه 110 اطلاع رسانی کند، بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر دولت به وزارت کشور، تعرفه های مربوط به توقف و حمل و نقل وسیله نقلیه در پارکینگ ها بر اساس دستور پلیس افزایش می‌یابد.

ضمنا تاکید شده است که باید عبارت "سامانه های اطلاع رسانی در اسرع وقت" جایگزین عبارت "سامانه (110)" در مصوبه دولت بشود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها