jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۰۴۶۹۸   ۱۵ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۶:۳۳

رضایت امارات، عربستان و قطر از افزایش تولید نفت

النعیمی: نگران بازگشت ایران نیستم

وزیر نفت عربستان در گفتگویی تاکید کرد که به طور کامل از وضع عرضه و تقاضا در بازار نفت رضایت دارد و نگران بازگشت نفت ایران و لیبی به بازار نیست.

النعیمی: نگران بازگشت ایران نیستم

علی النعیمی در گفتگویی که روزنامه الحیات عربستان روز جاری (جمعه) آن را منتشر کرده است، گفت: صد درصد از شرایط عرضه و تقاضا در بازار نفت خشنود است و نگران بازگشت نفت ایران و لیبی به بازار نیست.

سخنان وزیر نفت عربستان تنها چند ساعت قبل از برگزاری نشست روز جمعه سازمان کشورهای صادرکننده نفت منتشر شد. اعضای اوپک قرار است در نشست امروز در خصوص سطح تولید خود تصمیم بگیرند.

عربستان نقش اصلی را در ثابت ماندن سطح تولید نفت اوپک در نشست سال گذشته این سازمان داشت. این در حالی است که قیمت نفت از سال گذشته تاکنون، همچنان سیر نزولی خود را حفظ کرده است.

النعیمی در گفتگو با الحیات افزود: شاهد افزایش تقاضا برای نفت هستم و در روند رشد اقتصاد جهانی نیز بهبودهایی مشاهده می شود و همزمان عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان خارج اوپک نیز کاهش یافته است. در نتیجه من صددرصد از شرایط بازار خشنودم ولی مسئله قیمت ها، موضوعی متفاوت است.

وی در پاسخ به سوالی در این خصوص که آیا قیمت نفت بار دیگر به سطح صد دلار در هر بشکه باز می گردد یا خیر، گفت: خدا می داند. هیچکس نمی تواند آن را پیش بینی کند. من به جهان می گویم که بیش از حد ذهن خود را مشغول قیمت ها نکند. قیمت ها در بازار مشخص می شوند و عناصر مختلفی در آن تاثیر دارند. قیمت ها هر روز بالا و پایین می روند.

وزیر نفت عربستان همچنین با تاکید بر آنکه نگرانی از بازگشت نفت ایران و لیبی به بازار ندارد، گفت: من بخوبی بخش مبادلات نفتی را می شناسم. امروزه دنیا روزانه ٩٣ میلیون بشکه نفت مصرف می کند که اگر میعانات و دیگر موارد را از آن کم کنیم، مصرف جهانی به روزانه ٧٥ میلیون بشکه می رسد. از سوی دیگر نرخ کاهش طبیعی تولید نیز ١٠ درصد در سال است که معادل از دست رفتن سالانه ٧,٥ میلیون بشکه در روز می شود که این میزان را می توان با حفر چاههای جدید جبران کرد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر