jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۸۰۳۴۳۵   ۱۰ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۸:۰۰

علت قتل: اجبار به تن‌فروشی و سوء استفاده‌های جنسی

گفت‌وگو با مینای ۲۵ ساله، زنی که شوهرش او را می‌فروخت!

جام جم سرا- «مینا»، در نوجوانی از خانه فرار کرده و در جوانی مرتکب قتل شده است: او می‌گوید که شوهرش را کشته است چون وادارش می‌کرده تن‌فروشی کند؛ از او سوء استفاده می‌کرده تا خرج خرید مواد مخدرش را درآورد و به مادر خودش کمک مالی کند! مصاحبه‌ای را در ادامه بخوانید که در حاشیه جلسه محاکمه‌اش در دادگاه با او انجام شده است.

گفت‌وگو با مینای ۲۵ ساله، زنی که شوهرش او را می‌فروخت!

چروک‌های عمیق بر گونه‌های مینای ۲۵ ساله عمق دردهای او را نشان می‌دهد. وقتی در جلسه محاکمه پشت تریبون قرار گرفت تا درباره نحوه قتل شوهرش توضیح دهد، چنان دادگاه را تحت تأثیر قرار داد که قضات در پایان جلسه سعی کردند اولیای دم را راضی به گذشت کنند. مأمور بدرقه‌ای که مینا را همراهی می‌کرد، در پایان جلسه خطاب به قضات گفت که او از بهترین زندانیان زندان زنان تهران است و کاملاً بی حاشیه در بند زندگی می‌کند و تا به حال حتی یک مورد درگیری لفظی هم نداشته. او که تمام مدت در کنار مینا حضور داشت، چند بار با صحبت‌هایش سعی کرد متهم را آرام کند و منتظر نتیجه دادگاه بماند. این از معدود دفعاتی بود که یک مأمور بدرقه چنین دلسوزانه سعی در کمک به یک مجرم داشت. شاید درک گفته‌های مینا توسط همین مأمور هم بود که باعث شد او با قضات صحبت کند و مانند وکیل مدافع از مینا دفاع کند و بگوید که حتی اگر بپذیریم مینا دروغ می‌گوید، چطور می‌توانیم گفته‌های همسر قبلی مقتول را که حالا او هم در زندان است نادیده بگیریم؟

جلسه رسیدگی به پرونده مینا به قصاص ختم نشد و او با رأی دادگاه به پرداخت دیه محکوم شد، اما زخم‌های برجای‌مانده بر روح این زن حتی با حمایت قانون هم درمان نمی‌شود. بعد از پایان جلسه رسیدگی به پرونده مینا در شعبه ۷۱، خبرنگار ما با او گفت‌وگویی انجام داده است که می‌خوانید:

*چند وقت است در زندان هستی؟

از سال ۸۸ زندانی شدم، حالا می‌شود شش سال تمام.

*همان اوایل به اینکه قاتل هستی اعتراف کردی، چرا رسیدگی به پرونده طولانی شد؟

برای اینکه حرفم را باور نمی‌کردند. البته اول خودم دروغ گفتم، اما بعد از نزدیک به ۲۰ روز تصمیم گرفتم واقعیت را بگویم. وقتی اعتراف کردم قاتل هستم، باز افسران باور نمی‌کردند، بعد هم پرونده با اقرار من به دادگاه آمد و قضات هم اعترافات را باور نکردند. آن‌ها هم می‌گفتند تو قاتل نیستی.

*مگر چه اعترافاتی داشتی که قضات و افسران پرونده که به صدها پرونده قتل رسیدگی کرده‌اند و تجربه زیادی در این زمینه دارند، حرف تو را باور نمی‌کردند؟

آن‌ها می‌گفتند تو بتنهایی نمی‌توانستی شوهرت را بکشی. می‌گفتند کسی همدستت بوده و می‌خواهی نام او را پنهان کنی، این تصور آن‌ها به خاطر گفته‌های همسایه‌ها و حرف‌های اولیه خودم بود. وقتی شوهرم را کشتم همسایه‌ها را صدا زدم و گفتم شوهرم را کشتند و فرار کردند. بعد با ماشین به خانه مادر شوهرم رفتم. در راه با راننده صحبت کردم و همین موضوع را گفتم؛ چون من زن ریزنقشی هستم کسی حرفم را باور نمی‌کرد. شوهرم مرد تنومندی بود و همه می‌گفتند تو بتنهایی نمی‌توانستی این کار را بکنی. یکی دیگر از دلایلش هم این بود که من شوهرم را در خواب با چاقو زدم، اما خون در راهرو هم پاشیده شده بود به همین خاطر می‌گفتند اعترافاتت درست نیست و با صحنه قتل هم‌خوانی ندارد.

*چرا این اعترافات با یافته‌های پلیس هم‌خوانی ندارد؟

شاید به دلیل این است که همسایه‌ها بعد از اطلاع از قتل به خانه ما هجوم آوردند. شاید کسی شوهرم را تکان داده و این رفت‌وآمدها باعث شده که خون به جاهای مختلف پاشیده شود.

*در ابتدای صحبت‌هایت گفتی قبلاً اعتراف کرده‌ای که شوهرت را افرادی دیگر به قتل رساندند؛ چرا چنین اعترافی کردی و چرا آن را پس گرفتی؟

هر بار اسم کسی را می‌آوردم، بعد دچار عذاب وجدان می‌شدم. من قتل را مرتکب شده بودم و این انصاف نبود کسی دیگر به جای من بازجویی شود. چند روز بعد از اعترافی که می‌کردم، می‌گفتم دروغ گفتم، دلم می‌سوخت؛ نباید بقیه در آتشی که من روشن کرده بودم می‌سوختند. در آخر تصمیم گرفتم همه چیز را خودم بگویم.

*مگر شوهرت چه کرد که او را مستحق چنین مرگی دانستی؟

من را وادار به تن‌فروشی می‌کرد و با پولی که به دست می‌آورد مواد می‌خرید و خرجی خانه را تأمین و به نزدیکانش رسیدگی می‌کرد. دیگر حالم از او به هم می‌خورد و نمی‌توانستم تحملش کنم.

*چرا از او جدا نشدی؟

یک بار خانه را ترک کردم و به شهرمان برگشتم. مادرم من را از خانه بیرون کرد. هیچ وقت برایم مادری نکرد. بلایی که در بچگی سرم آمد، تقصیر مادرم بود. از من حمایت نکرد و باعث شد به این بدبختی بیفتم.

*یعنی تو را از خانه بیرون کردند و مجبور شدی دوباره نزد شوهرت برگردی؟

خانه خاله‌ام هم رفتم. او هم گفت برو نمی‌توانم تو را نگهداری کنم. آن زمان برادر کوچکم که حالا حامی من است و دنبال کارهایم افتاده، اهواز بود و از زندگی من زیاد خبر نداشت چون سال‌ها بود که فرار کرده بودم و از اعضای خانواده‌ام کسی از من خبر نداشت. مجبور شدم دوباره پیش شوهرم برگردم. جایی نداشتم.

*اتفاقی که در بچگی برایت افتاده چیست؟

دو برادر بزرگم من را آزار دادند. وقتی به مادرم گفتم کتکم زد و گفت ساکت شو و این حرف را جایی نگو. حتی کلانتری هم رفتم. مأمور گفت: این حرف‌ها را می‌زنی خودت را می‌کشند؛ پس برو خانه و سکوت کن.

*همین برادری که حالا کمکت می‌کند چرا سکوت کرد؟

او بچه بود؛ فقط یک سال از من بزرگ‌تر است. آن زمان ۱۱ سالم بود و این برادرم ۱۲ سالش بود. من مدتی بعد از خانه فرار کردم و به تهران آمدم. بعد هم با شوهرم آشنا شدم و ازدواج کردم. ۶ ماه اول خوب بود، اما بعد از آن من را وادار به تن‌فروشی می‌کرد. دیگر تحملش را نداشتم.

*در دادگاه از زنی صحبت کردی که او هم در زندان است و همسر سابق شوهرت بوده.

بله، من بعد از این‌که به زندان رفتم با او آشنا شدم. به خاطر حمل مواد و اعتیاد او را به زندان آوردند. گفت صیغه شوهرم بوده و شوهرم با او هم همین کارها را می‌کرده است، گفتم بیا این‌ها را در دادگاه بگو، گفت دنبال دردسر نمی‌گردم، برو خودت از خودت دفاع کن. البته این طور که متوجه شدم او خودش هم راضی بوده، اما قسم می‌خورم من راضی نبودم.

*در جلسه محاکمه از هیئت قضات تا مأمور بدرقه زندان، سعی داشتند به تو کمک کنند و از مادر شوهرت رضایت بگیرند، اما تو حاضر نشدی جلوی او زانو بزنی و التماس کنی.

از ۱۱ سالگی در بدبختی زندگی کردم. ازدواج کردم، شوهرم از من سوء استفاده کرد و از آن پول‌ها به مادرش هم می‌داد و به او رسیدگی می‌کرد. برای چه باید جلوی این زن زانو بزنم؟ طناب دار بدتر از وضعیتی که با شوهرم داشتم نیست. من به زنی که می‌دانست فرزندش چطور با من رفتار می‌کند و پول او را قبول می‌کرد، التماس نمی‌کنم.

*اگر به هر نحوی رضایت گرفته شود یا این‌که دادگاه به آزادی تو رأی بدهد، چطور می‌خواهی زندگی کنی؟

برادر کوچکم از من حمایت می‌کند. قبلاً همسرش اجازه نمی‌داد، چون فکر می‌کرد من زن فاسدی هستم، اما حالا که دیده واقعاً از سر بدبختی به این روز افتاده‌ام من را قبول کرده است. حالا هم کسی از اعضای خانواده به سراغم نمی‌آید. فقط برادرم ماهی یک بار به دیدنم می‌آید. کمی پول به حسابم در زندان واریز می‌کند تا لباس و چیزهای ضروری بخرم و کمکم می‌کند. در دادگاه هم قول داد و قبول کرد تعهد بدهد از من نگهداری کند.

*تکلیف دو برادری که تو را شکنجه کرده‌اند چه می‌شود؟

از آن‌ها شکایت کرده‌ام و حالا پرونده داریم. هرچند می‌گویند ثابت کردنش آن هم بعد از این همه سال خیلی سخت است؛ اما پرونده در جریان است و شاید راهی پیدا شود که من از سختی بیرون بیایم. (سلامت‌نیوز)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فهیما
Australia
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
آدم نمیدونه در مقابل این همه سختی كه یه زن جوان كشیده چه باید گفت ، فقط خدا كمكش كنه
۰
۰
000
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
وحشتناك است.خیلی شرایط عذاب اوری داشته.دلم بی نهایت برایش سوخت.چقدر زن در جامعه ایران مظلوم است
۰
۰
م
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
زن در جامعه ایران مظلوم نیست،نامردها زیادند !!!...
pedram
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
امسال این افراد در جامعه كم نیستن قبل از اینكه به این مرحله برسن به دادشان برسید
۰
۰
سیما
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
منظورتان امثال این آدم بود؟
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
واقعا تاسف باره...
۰
۰
علیرضاكرمان
Germany
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
چقد سخته قلبم درد گرفت خوندنشم عذاب اوره
۰
۰
الف
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
تو این مملكت ادم خیر واقعی پیدا میشه كه برای اینده این هموطن كار و سرپناهی درست كنه تا ابرومندانه زندگی كنه .جام جم میتونه تو این راه كمكش كنه.
۰
۰
مهربانو
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
مینای بیچاره! خدا صبرت بدهد. چه رنجهایی كشیده و چه تحقیرهایی را متحمل شده ای. تو آدم نكشته ای یك شیطان، یك دیو را كشته ای .
۰
۰
مهرداد
United Kingdom
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
با سلام بایستی مشكلات را علاج كرد تا شاهد اینگونه حوادث نباشیم و گرنه با زندانی و... كار درست نمیشه
۰
۰
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
خیلی ناراحت كننده بود . واقعا رفتارهای مادرش جای تاسف داره
۰
۰
حدیث
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
واقعا زجرآور بوده ای كاش های زیادی وجود داره ولی چه فایده به گذشته نمیشه برگشت ...... از این داستانا تو جامعه ما زیاد... مسئولین بفكر باشین این ادما یه حامی بزرگ میخوان نه آه وناله ما آدمارو.......
۰
۰
نرم افزار موبایل
-
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
من به خاطر این حادثه متاسفم،خدا كمكش كنه.
۰
۰
v
Netherlands
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
كاش انجمنی در ایران بود كه از زنان و دخترانی كه مورد آزار جنسی/روحی/فیزیكی می شوند حمایت كنه
یعنی واقعا نیست؟
۰
۰
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
این مطلب رو كه خوندم خیلی تاسف خوردم ینی مینا در بچگی از طرف دو برادرش تجاوز شده؟
۰
۰
نرم افزار موبایل
-
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
خدای هردویكی هست.yan
۰
۰
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
به كجا داریم میریم ما?ترو خدا اسم برادر روی اینها نگذارید
۰
۰
بیطرف
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
واقعا نمیدونم چی باید بگم بیایید ار همین حالا تصمیم بگیریم به جای خدا ننشینیم ودرمورد كسی كه نمیشناسیم راحت قضاوت نكنیم یك لحظه فقط یك لحظه خودمون خواهر ویا مادرمون رو جای اون شخص بزاریم اون وقت میتونیم كمی عادلانه تر به وجدانمون رجوع كنیم
۰
۰
بیطرف
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
واقعا متاسفم برای خودمون كه اشرف مخلوقاتیم ابروی هرچی برادرو بردن منم یه دخترم حس میكنم ممكنه چه زجری كشیده باشه دلم خیلی براش میسوزه
۰
۰
ر-اعتمادی
Germany
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
این اظهارات تكان دهنده ودرعین حال هوشیاركننده است .نشان میدهددرخت قتل وجنایت چطوررشدمیكندوچطورثمرمیدهد.خدابه دادمان برسددرچه عصری زندگی میكنیم كه روزبروزدرمسیرنابودی قرارداریم.به نظرمن همه چنین مسائلی نمیتواندخارج ازكره خاكی باشد.درعصرمااتفاق افتاده وخواهدافتاد.تعجب بیشترهم میشودظهورداعش اوج عروج ازمسائل انسانی است كه بی سابقه میباشدبایدگفت خدابه دادمان برسداحتمال دارداتفاقات بدتری رابه عمرخودمان شاهدباشیم..
۰
۰
مازیار*
Germany
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
من قضیه تعدی برادریاپدربه دخترخودخانواده راقبلا هم شنیده ام .به نظرمیرسدجامعه های غربی كمترچنین خطری رادارند.یااینكه من نشنیده ام.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها