jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۹۲۹۴۲   ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۹:۴۶

علائم و نشانه‌های یک بیماری التهابی

درمان‌هایی موثر برای «رماتیسم مفصلی»

۱

جام جم سرا- رماتیسم مفصلی، بیماری التهاب مفاصل است. این بیماری بر اثر اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن روی می‌دهد. دردناک شدن مفاصل، از مهم‌ترین نشانه‌های رماتیسم مفصلی است که بعد از بروز دردهای ناخوشایند و در صورت درمان نشدن به تغییرشکل و کاهش توانایی منجر می‌شود.

درمان‌هایی موثر برای «رماتیسم مفصلی»

امروزه درمان‌های متفاوتی برای این بیماری مزمن وجود دارد. ابتدایی‌ترین درمانی که برای رماتیسم مفصلی در نظر گرفته می‌شود، بیوتراپی یا «زیست‌درمانی» است. در سال‌های اخیر، درمان رماتیسم مفصلی به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده است، اما این بیماری خود ایمنی قابلیت تغییر تدریجی را داشته و از این رو تلاش‌های محققان برای یافتن روش‌های بیوتراپی یا زیست‌درمانی نوین باید به طور مداوم ادامه داشته باشد.

حمله به مفاصل

رماتیسم مفصلی، بیماری خود ایمنی است که دردهای التهابی سختی را در سطوح مفاصل ایجاد می‌کند. در بیشتر موارد بیماران از بروز دردها در نواحی دست‌، مچ و پا شکایت می‌کنند. این بیماری به واسطه رشد غیرقابل مشاهده تغییر می‌کند و همان‌طور که اشاره شد تغییر شکل مفاصل را با خود به همراه دارد؛ تغییر شکلی که می‌تواند به تخریب غیرقابل برگشت و در نهایت از کار افتادگی مفاصل منتهی شود. برای پیشگیری از رسیدن بیماری به این مرحله، تشخیص بموقع و درمان موثر ضروری است.

بیوتراپی و رماتیسم مفصلی

روش درمانی بیوتراپی از سال 2000 متداول شده است. این اصطلاح به معنای استفاده از داروهایی است که بر بافت‌های ژنتیک تأثیر داشته و مهم‌ترین خاصیت آن هدف قرار دادن پروتئین‌های التهاب‌زاست. پروتئین‌هایی مانند سیتوکین‌ها باعث از بین رفتن مفاصل می‌شود. مشهورترین دارویی که در شیوه اخیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، آنتی ـ تی. ان. اف است. بیوتراپی در افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که درمان‌های بنیادین برایشان موثر واقع نشده است. داروهای یادشده در چارچوب درمان بیمارستانی و پس از آزمایش‌های کامل و به همراه متوترکسات تجویز می‌شود. بیماران باید تحت مراقبت و پیگیری‌های بالینی سه ماهه‌ای قرار گیرند که توسط متخصصان رماتیسم انجام می‌شود؛ تغییر در دردها و تورم مفاصل، معاینات بیولوژیک، رادیولوژی و عفونی از دیگر بررسی‌هایی است که باید در دوره زمانی یاد شده مورد توجه قرار بگیرد.

اثربخشی اثبات‌شده بیوتراپی

هر چه تشخیص بیماری زودتر صورت گیرد، عفونت بیشتر تحت کنترل درمی‌آید. تغییرات مثبت در علائم بیماری (دردها و تورم ها) حائز اهمیت است، پیشگیری از تخریب بافت استخوانی نیز از دیگر علائم درمان بیماری است. 70 درصد از بیمارانی که در مقابل متوترکسات مقاوم شده‌اند پس از بهره‌گیری از شیوه بیوتراپی و به طور کامل از درد رها شده‌اند، 30 درصد دیگر نیز به بهبود نسبی دست یافته‌اند تا حدی که توانایی بازگشت به زندگی فعال را به دست آورده‌اند.

بیوتراپی در آینده

این نکته را نباید از یاد برد که تمام بیماران در مقابل داروهای آنتی ـ تی. ان. اف پاسخ یکسانی نمی‌دهند. به همین دلیل شیوه‌های بیوتراپی نوینی ارائه می‌شود که برای 20 تا 30 درصد از افراد مقاوم به آنتی ـ تی. ان. اف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه، پژوهشگران به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند تا سلول‌هایی را که عامل اصلی از بین رفتن مفاصل است، بیابند.‌امروزه آینده بیماران مبتلا به رماتیسم مفصلی نشستن روی صندلی چرخدار نیست. شایان ذکر است که پیشرفت‌های قابل توجهی نیز در زمینه جراحی رماتیسم مفصلی حاصل شده است. (جام جم سرا/ منبع: ای سانته/ سیب، ضمیمه سه شنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسین كافی لاله
United States
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
باسلام وخسته نباشید 1394/02/10
اول از همه یك سؤال از شما میپرسم : این بیوتراپی دركشور خودمان هست واگر هست كجا وهزینه اش چقدر است 2- آیا در سیاتیك هم تأثیری دارد
وبعد نظر دادن خواهش میكنم اگر این كار واقعاً خوب است رسماً از صداو سیما به همه اعلان كنید تا انشالله همه بتونند به درمانشان اقدام كنند متشكرم
۰
۰

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر