jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۴۴۵۵۱ ۱۰ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۲:۵۶

روزی هر روز مردم ،قوت فقیر و دارا از امروز گران شد و حالا بر اساس تصمیم و تصویب دولت و البته نانوایان لقمه حلال هرخانواده با قیمت‌های دلخواه بر سر سفره‌ها خواهد آمد.

شیب ناملایم گرانی نان کلید خورد

اگر در خاطره‌ها باقی مانده باشد در زمانهای نه چندان دور نانوایان چانه خمیر را در ترازو می گذاشتند و بعد از کشیدن وزن، خمیر را راهی تنور می‌کردند و حتی در زمانهای دورتر نان پخته شده بعد از وزن کشی به دست مشتری می رسید و غل و غشی در تحویل آن وجود نداشت، اما امروز دیگر از آن وزن کشی ها که خبری نیست بلکه هر نانوا در شکل های جدید و با ریختن چند کنجد، به بهانه هزینه های تحمیلی با تغییر قیمت و به قصد بالا بردن کیفیت، روزی هر روز مردم را با نظرات جدید و با اختیاراتی که دولت به او سپرده قرار است راهی سفره‌های من و شما کند.

شیوه جدید دولت برای افزایش قیمت نان بدون اینکه قصد دخالت در این افزایش قیمت را داشته باشد از اتفاقات نادری است که جای تأمل بسیار دارد چرا که بنابر اعلام سخنگوی دولت قیمت نان برای جبران هزینه انرژی و دستمزد کارگران از امروز حداکثر تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

دولت در اعلام نظر نهایی این اقدام را بنا بر خواسته اتحادیه نانوایان و برای جبران افزایش هزینه‌ انرژی و دستمزد کارگران دانسته و البته این تاکید را داشته که دولت قیمت آرد و گندم را افزایش نداده و سالانه 7200 میلیارد تومان برای نان و گندم اختصاص خواهد داد ولی دست نانوایان را باز می گذارد که تا 30 درصد قیمت نان را افزایش دهند.

هرچند محمد باقر نوبخت سخنگو دولت گفته که میزان افزایش قیمت نان در استانها با تصمیم استاندار است اما تجربه رفتن در پشت صف نانوایی نشان داده که قیمت گذاریهای مشخص شده هم نمی‌تواند تغییری در نظر نانوایان و افزایش قیمت،به بهانه اضافه کردن چند کنجد یا تغییر شکل برای تفاوت با نانوای همسایه را به دنبال داشته باشد.

محسن لزومیان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان ،گفته قیمت نان بربری از 500 به 700، نان سنگک از 600 به 800 و نان لواش و تافتون از 300 به 400تومان افزایش می‌یابد اما اعلام این قیمت‌ها در شرایطی است که همه می دانیم ارقام اعلام شده با تفاوت رقم 100 تا 200 تومان گرانتر قرار است به دست مشتری برسد.

البته افزایش قیمت نان هم بی تاتثر در قیمت انواع نان فانتزی، شیرینی کیک یا بیسکویت نیست بطوریکه محمد جواد کرمی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان صنعتی هم تاکید کرده از امروز دوشنبه قیمت نان بربری صنعتی 900 تومان، نان باگت 650 تومان، نان همبرگری 650 تومان و نان برکشن حدود 250 تا 260 تومان شده است ، که با این اعلام نظر قطعا اگر قرار است گذری به شیرینی فروشی داشته باشید باید منتظر شنیدن رقم های جدید هم باشید.

باز گذاشتن دست نانوایان از سوی دولت برای افزایش قیمت نان اقدامی است که نشان می‌دهد دولت در این بخش، از وظیفه سنگین خود شانه خالی کرده و اختیار را ، به دست کسانی سپرده که امکان دارد در سایه بی تدبیری‌ها موجبات ناراحتی مردم و درگیری میان خود و نانوایان را فراهم کنند.

افزایش قیمت نان در نیمه دوم سال که هنوز افزایش حقوقی برای کارمندان و کارگران به همراه نداشته ،این علامت را به جامعه داده که باید چنین اضافه هزینه ای را به تنهایی بر دوش بکشند و صد البته در سایه این افزایش ،بالا رفتن قیمت دیگر اقلام ، از جمله برنج و روغن و...را نیز انتظار بکشند و همه محاسبات اقتصادی خانوار را بر اساس ارقام جدید پایه گذاری کنند.

قرار بود به جز بنزین افزایش قیمت ها با “شیب ملایم” باشد اما سوال این است که اگر افزایش ۳۰ درصدی یا 40 درصدی قیمت نان در یک شب ، شیب آرام است، پس شیب تند چه معنایی دارد و دولت چه پاسخی برای این شیب ملایم دارد که خلاف خواسته و انتظار مردم از دولت تدبیر و امید است.

خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حقگو
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
صدر رحمت به آقای احمدی نژاد مردم قدرش را ندانستند حالا بیا و تماشا كن ، دم از نرخ تورم 7درصدی می زنند البته آقای روحانی تورم را با حذف یك صفر اعلام می كند 7 یعنی 70 دقیقا مثل نرخ بیكاری آقای احمدی نژاد
۰
۰
مجید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۱
من اسم این دولت را میگذارم دولت بی تدبیری ونا امیدی . من در استان چهار محال وبختباری زندگی میكنم .. من صبح برای یك لقمه نان ساعت پنج ونیم از خانه بیرون میروم . 6 ماه از سال اینجا سرما ویخ بندان است كارگرم سه فرزند دارم و قوت لایموت ما نان است بخدا بسیاری از شبها خودم گرسنه میخوابم و غذای فرزندام نان وسیب زمینی اب پز میباشد . صبحانه در خانواده ما جایگاهی ندارد در پاییز وزمستان برای امرار معاش به اصفهان ویا خوزستان میروم . من در امدی ندارم الان با این گرانی توسط دولت بی تدبیر همین نان خالی از سر سفره ما نیز رخت خواهد بست من این نامه را از طریق پسر برادرم برایتان میفرستم من و خانواده ام بی خود زنده هستیم و مرگ برای ما عروسی است. زن بیچاره من ارزوی خریدن یك كفش از فروشگاه را دارد . ولی ما باید در بازارهای دست چندم فروشی پرسه بزنیم و به دنبال كفش ده هزار تومانی باشیم . فرزندانم ارزوی عروسك بازی را در دل كشته اند بخصوص پسرم بهروز كه با دستان نحیفش كمك من در بردن اجر وگچ میكند و گاهی از زور خستگی در گوشه ای در خاك میخوابد . ایا مردن برای امثال ما راحتتر نیست .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر