jamejamonline
استانها عمومی کد خبر: ۶۸۹۵۷۵   ۰۷ تير ۱۳۹۳  |  ۲۰:۴۶

قلعه‌ای تاریخی متعلق به دوره ساسانیان با تلاش باستان‌شناسان در شرق اصفهان کشف شد.

کشف قلعه‌ای تاریخی در اصفهان

مسئول مرکز باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در این باره گفت: این قلعه در ارتفاعات جنوبی شهرگورت کشف شده است که قدمت آن به 1600 سال پیش برمی‌گردد.

علیان با اشاره به این‌که تیم پنج نفره باستان‌شناسان اداره میراث فرهنگی براساس اطلاعات اولیه اهالی منطقه موفق به کشف این قلعه تاریخی شده‌ است، افزود: در محل شناسایی شده این قلعه 15 اتاق، آب‌انبار، تالار، برج نگهبانی و پلکان دسترسی کشف شده است.

وی با بیان این‌که از این قلعه در زمان ساسانیان به‌عنوان سازه‌ای نظامی برای حفاظت از محدوده شهر استفاده می‌شده، گفت: بیشتر قسمت‌های این قلعه از سنگ، ملات گچ و ساروج ساخته شده است که هم‌اکنون 60 درصد آن تخریب شده است.

مسئول مرکز باستان‌شناسی افزود: برای پی بردن به زمان دقیق ساخت قلعه و کاربردهای مورد استفاده و همچنین ثبت در فهرست آثار ملی باستان‌شناسان باید به حفاری‌های اولیه اقدام شود که برای کاوش‌های مقدماتی این اثر تاریخی یک میلیارد ریال هزینه نیاز است.‌ (واحد مرکزی خبر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی،
مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

برای حذف موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی، مدیرانی جسور و تحول گرا وارد کارزار خواهند شد ؟

" آذربایجان غربی به عنوان بستری مناسب برای سرمایه گذاری، یکی از امن ترین استان های کشور است " این شاید شاه بیت سخنرانی سال های اخیر مسئولان ملی و استانی در شمال غربی ترین استان کشور باشد .

رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.

نیازمندی ها