jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۸۸۲۷۷   ۰۴ تير ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۶

تا وقتی پارک‌ها و بوستان‌های شهری هستند هیچ وقت اموات روی زمین نمی‌مانند! این جدیدترین ایده‌ای است که برای دفن اموات تهرانی پس از تکمیل ظرفیت تنها آرامستان پایتخت مطرح شده است.

پارک‌ها، گزینه نامناسب برای دفن اموات

این ایده جدید و البته عجیب از دل جلسه روز گذشته شورای شهر تهران بیرون آمد، بحث‌هایی که برسر مکان‌یابی گورستان‌های جدید و پیگیری طرح‌های به سرانجام نرسیده مطرح شد، آن‌قدر ناامیدکننده بود که بهانه برخی پیشنهادهای غیرمنطقی و کارشناسی نشده را به دست برخی اعضای شورا داد.

پیشنهادهایی که شنیدن برخی‌هایشان آدمی را به فکر وا می‌دارد که چرا برخی ایده‌ها این‌قدر راحت و بدون این‌که بررسی و مطالعه کارشناسی محکمی پشت آن باشد، مطرح می‌شود؟

نمونه این ایده‌های عجیب پیشنهاد تعدادی از اعضا مبنی بر دفن اموات در بخشی از پارک‌ها و بوستان‌های شهری به دلیل کمبود جا در بهشت‌زهرا بود.

فکرش را بکنید یک طرف خانواده‌ها و بچه‌ها با کلی شور و هیجان مشغول تفریح و شادمانی باشند و کمی آن طرف‌تر خانواده‌های داغدار با شیون و زاری در حال دفن یا سوگواری برای عزیز متوفی‌شان باشند.

نمی‌دانیم پیشنهاددهندگان این ایده آیا با خودشان فکر کرده‌اند که فلسفه حضور شهروندان در پارک‌ها و بوستان‌های شهری چیست؟ آنها پس از یک روز سخت کاری همراه خانواده به پارک محله‌شان می‌آیند تا چند ساعتی را دور از دغدغه مشکلات روزمره زندگی در کنار هم اوقات خوشی را بگذرانند، با این توصیف دفن اموات و برگزاری مراسم سوگواری در پارک‌ها چه توجیه منطقی می‌تواند داشته باشد؟

آیا این حق شهروندان نیست که از مطرح‌کنندگان این پیشنهاد بپرسند این ایده را برمبنای کدام مطالعه کارشناسی عنوان کرده‌اند؟

مردم از نمایندگان خود در شورای شهر تهران انتظار دارند حالا که مسئولیت تصمیم‌گیری درباره مشکلات و معضلات شهری را به آنها سپرده‌اند، کمی متعهدانه‌تر نسبت به جایگاهی که در آن قرار دارند، رفتار کنند.

بهتر است به جای ایده‌های اینچنینی که نشان از تصمیم‌گیری‌های عجولانه، احساسی و غیرمنطقی دارد به فکر پیدا کردن راهکارهای منطقی درباره احداث گورستان‌های جدید برای دفن اموات تهرانی باشند.

پوران محمدی ‌‌-‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
پوریا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۴
با سلام
... جل الخالق دفن اموات در پارك دیگه تراوش فكری كدام مسئول .... است .اون موقع بگید چرا ایران ......
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها