jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۶۶۰۲۵۰ ۱۸ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۶:۲۵

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار نامه ای به کشورهای عضو این سازمان اعلام کرد که اگر خواهان مهار روسیه هستند باید بودجه نظامی خود را افزایش دهند.

برای شکست روسیه باید پول خرج کرد

آندرس فوگ راسموسن با انتشار نامه ای در روزنامه دیلی تلگراف از اعضای ناتو خواست تا با افزایش بودجه نظامی خود و به روز کردن تجهیزات نظامی و جنگ افزارها، روسیه را مهار کنند.

در این نامه آمده است: اعضای ناتو باید از طریق افزایش بودجه نظامی به تجاوز غیرقانونی روسیه به اوکراین پاسخ بگویند. در حالیکه روسیه در حال ضربه زدن به ناتو است کشورهای عضو باید جنگ افزارهای خود را مدرن کنند.

دبیر کل ناتو در این نامه خطاب به اعضای آن می نویسد: هر عضوی از ناتو نیازمند آن است تا به روشی درست در منابع خود سرمایه گذاری کند این منابع شامل تجهیزات مدرن، آموزش کامل نیروهای نظامی و افزایش همکاری ها میان اعضای ناتو و همپیمانان آن است. می دانم که این موضوع چالش هایی را در حوزه اقتصاد ایجاد می کند اما چالش های امنیتی را نمی توان نادیده گرفت.

در بخش دیگری از نامه راسموسن آمده است: در بلند مدت هزینه های نبود امنیت بسیار بیشتر از سرمایه گذاری های فعلی خواهد بود و در اصل ما با سرمایه گذاری در بخش امنیت به نیروهای مسلح و امنیت مرزی خود کمک کرده ایم.

به نوشته دیلی تلگراف، در حال حاضر تامین کننده اصلی بودجه ناتو آمریکاست، به طوری که در سال گذشته 72 درصد از این بودجه توسط ایالات متحده تامین شد. در سال 1995 آمریکا 59 درصد از بودجه این سازمان را تامین می کرد.

ناتو در هفته های گذشته نیز از کشورهای همسایه روسیه خواسته بود تا بودجه های نظامی خود را افزایش داده و با خرید تجهیزات مدرن، سیاست های مسکو را در منطقه کنترل کنند.

بحران اوکراین موجب شده تا ریارویی کشورها و سازمانهای غربی با روسیه بیش از گذشته به چشم بیاید به طوری که در هفته های گذشته ناتو از افزایش گشت زنی جنگنده ها و هواپیماهای شناسایی خود در نزدیکی مرزهای روسیه خبر داده بود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر