شهریه مدارس غیردولتی تعدیل می شود؟

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکتهای مردمی و خانواده آموزش و پرورش از تعدیل شهریه های مدارس غیردولتی در سال تحصیلی آینده خبر داد و گفت: قانون دریافت شهریه در مدارس غیردولتی باید مورد بازنگری قرار گیرد به همین منظور کمیته لازم با حضور موسسان، مدیران و کارشناسان مدارس غیردولتی تشکیل شده است.
کد خبر: ۶۳۷۱۱۵
شهریه مدارس غیردولتی تعدیل می شود؟

مرضیه گرد درباره هزینه های غیرمعمول که توسط مدیران مدارس غیردولتی به ویژه در شهر تهران گرفته می شود، اظهار کرد: یکی از دلایل دریافت شهریه های بالا نبود قوانین حمایتی از مدیران این مدارس بوده است که آنها مجبور می شده اند برای تامین بخشی از هزینه های خود در قالب کمکهای مردمی از والدین وجه مالی دریافت کنند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر افزایش 20 تا 25 درصدی شهریه مدار غیردولتی در طول 4 سال گذشته افزود: برای سال تحصیلی قرار بود که بر مبنای الگوی تعیین شهریه برخی از مدارس پول دریافت کنند در حال حاضر از بازرسان خواسته ایم گزارش کیفی و مالی از روند اجرای این طرح را به ما ارائه دهند تا  در صورت امکان بتوان این طرح را اجرایی کرد.

وی با اشاره به بررسی دوباره فرمول تعیین شهریه مدارس غیردولتی تاکید کرد: اگر قرار باشد سالانه 5 درصد شهریه های مدارس غیردولتی افزایش پیدا کند،شاهد نرخ های غیرمنطقی در حوزه این گونه مدارس هستیم.

مدارس غیر دولتی تهران متفاوت از سایر استانهاست

گرد درباره تفاوت شهریه مدارس تهران با مدارس غیردولتی شهرستانها توضیح داد: تهران سهم بیشتری در حوزه مدارس غیردولتی دارد و شرایط این استان متفاوت از سایر استانها است.

وی با بیان اینکه مدارس غیردولتی تهران قابل مقایسه با شهرستانها در بخشهای مختلف همچون شهریه، موقعیت فیزیکی و نوع برنامه ها نیست تصریح کرد: بسیاری از موسسان مدارس غیردولتی در تهران استیجاری بوده و با توجه به بالا رفتن قیمت اجاره ها به طرز عجیبی شهریه ها، همچنین هزینه های مدیر مدرسه افزایش یافته است در واقع مدیر مدرسه ناچار به افزایش شهریه برای تامین هزینه های خود در قالب کمک ها مردمی بوده است.

ساماندهی شهریه مدارس با اجرای طرح رتبه بندی

گرد توضیحات خود را اینگونه تکمیل کرد: طرح رتبه‌بندی مدارس به رغم  اینکه آغاز شده بود و تحولی را ایجاد می‌کرد، اما ادامه پیدا نکرد و همین امر باعث شده تا عدد و رقمی که شورای نظارت مصوب و اعلام می‌کند، با شهریه‌ دریافتی مدارس از اولیا متفاوت باشد. 
به گفته وی، اگر طرح رتبه‌بندی اجرا شود و بر اساس برنامه، شهریه اخذ شود و همچنین حمایت‌های لازم از موسسان صورت بگیرد، قطعا می‌توان شهریه‌های مدارس غیردولتی را ساماندهی کرد. 

12 میلیون تومان، بالاترین شهریه مدارس غیردولتی تهران

وی با بیان اینکه بالاترین شهریه در یکی از مدارس منطقه یک تهران 12 میلیون تومان است، گفت: قطعا اگر روند تعیین شهریه و حمایت از موسسان این گونه مدارس منطقی بود مدیر هیچگاه مجبور به دریافت کمک های مردمی نمی شد چرا که 7 آیتم برای تعیین نرخ شهریه در نظر گرفته شده است.

اجرا نشدن فرمول تعیین شهریه مدارس غیردولتی

وی در توضیح این آیتم ها در تعیین نرخ شهریه گفت: تورم، فوق برنامه از جمله آیتم های اصلی برای تعیین نرخ شهریه است در ابتدا باید مدیر مدرسه مفهوم فوق برنامه را برای افزایش کیفیت آموزشی و تقویتی دانش آموز به والدین اعلام کند اگر آنها  علاقه مند به استفاده از این برنامه باشند می توانند پول آن را پرداخت کنند اما متاسفانه امروز شاهدیم که بسیاری از این برنامه های ویژه تبدیل به عرف شده در شرایطی که خانواده ها تمایل به استفاده از این برنامه ها ندارند اما مجبور به پرداخت این هزینه ها به مدیران شده اند.

رئیس سازمان مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکتهای مردمی آموزش و پرورش معتقد است فرمول تعیین شهریه به ویژه در تهران به صورت واقعی اجرا نشده است و بایدهر چه سریعتر موسسان، مدیران و کارشناسان تا قبل از اسفندماه نتایج ارزیابی ها و بررسی های خود را به ما اعلام کرده تا برای سال تحصیلی آینده تعدیل در شهریه های مدارس غیردولتی داشته باشیم ضمن آنکه مدیران باید با حضور در کمیته تشکیل شده از نحوه فعالیت خود دفاع کنند از سوی دیگر نیز ما باید قوانین حمایتی برای مدیران داشته باشیم.

وی درباره قوانین حمایتی آموزش و پرورش توضیح داد: یکی از برنامه ها که مورد تاکید وزیر آموزش و پرورش نیز هست، ساماندهی نیروی انسانی، تبادل نیروی انسانی بین مدارس غیردولتی، مدارس آموزش از راه دور و مناطق آموزش و پرورش است که می تواند بسیار تاثیرگذار برای موسسان این گونه مدارس باشد. همچنین درصدد خرید صندلیهای خالی مدارس غیردولتی هستیم تا دیگر شاهد کلاسهای پرجمعیت در مدارس دولتی نبوده و تعدادی از این دانش آموزان را به سمت مدارس غیر دولتی هدایت کنیم. (مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها