jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۰۴۹۹   ۱۵ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۱۱

دیروز مراسم یادمان حمید عاملی با حضور خانواده این هنرمند در رادیو تهران برگزار شد. قصه‌های قشنگ و صدای گرم مرحوم حمید عاملی خاطره‌ بسیاری از کودکان آن سال‌های دور است. او سال 1320 در تهران متولد شد. از 5 سالگی قصه گویی را شروع کرد و با ایفای نقش در نمایشنامه «پرده آبی»، در سن هفت‌سالگی پا بر عرصه نمایش گذاشت.

وی از سال ۱۳۳۷ به گویندگی رادیو در برنامه «کارگران» پرداخت. «راه شب»، «جانی دالر»، «قصه ظهر جمعه»، «نغمه‌های خاموشی» و «زیر آسمان کبود» برخی از برنامه‌های اوست. او در آخرین سال‌های کاری خود گوینده برنامه «یک شب از هزار و یک شب » رادیو بود و ۹۰۰ قسمت آن را اجرا کرد. آخرین برنامه وی «قصه‌ یک روز تعطیل» بود که 33 سال به طور مداوم روزهای جمعه از رادیو پخش می‌شد.

زنده‌یاد حمید عاملی از سال ۱۳۳۴ در مجله‌های کیهان بچه‌ها، اطلاعات هفتگی و روشنفکر داستان‌های کوتاه کودکان می‌نوشت. او اولین کتاب خود را در سال ۱۳۵۲ منتشر کرد، از سال ۱۳۵۹ دست به تولید نوارهای قصه همراه با کتاب زد. حمید عاملی وقتی برای بچه‌ها قصه می‌گفت با تمام وجود احساساتش را به آنان تقدیم می‌کرد و شاید همین عشق او به بچه‌ها بود که باعث شد نام «سلام بچه‌ها» را برای موسسه انتشاراتی‌ خود انتخاب کند. عاملی در سال 1382 از سوی وزارت ارشاد با بیش از 202 اثر تالیفی و بازنویسی در ردیف پیشکسوتان اهل قلم قرار گرفت.

از آثار او در قصه پردازی می توان به جوجه‌ اردک‌ زشت‌، جنگل‌ طلسم‌ شده‌، انگشتر مرموز، بنفشه‌، پهلوان‌ تیرداد، پیرمرد و خرس‌، پینوکیو، تام‌ شستی‌، جوجه ‌اردک‌ سفید بیگناه‌، خاله‌ سوسکه‌، خیاط مهربان‌ و کفاش‌ حسود، زیبای‌ خفته‌، سفید برفی‌، سیندرلا، شنل‌ قرمزی‌، عمو نوروز، کبوتران‌ فداکار، کفاش‌ و کوتوله‌ها، هفت‌ دلاور و ملانصرالدین‌ اشاره کرد.

وی که مدت‌ها با بیماری سرطان ریه درگیر بود، سرانجام ۱۶ دی ۱۳۸۶ در بیمارستان کسری در تهران درگذشت، یادش گرامی باد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر